bugün

Milimetrik ilerlesem de yaptığım.
ne yaparsam yapayım başaramadığım aktivitedir. kolayı bıraktım daha doğrusu şekerli her içeceği bıraktım ama ekmekten vazgeçemiyorum sanırım kiloyu da en fazla o yapıyor.
Son birkaç senedir tadamadığım duygu.
Irade sahibi olmayı gerektiren eylem. Zor iştir, uzun zamana yaymak ve o zaman içinde, ya bi dilim nutellalı ekmekten de bişey olmaz, dememek gerekir.

Imkansız bir iş diildir. Imkanlıdır, mümkündür.
ben demek ki o yüzden 35 yıldır 70 kiloyum.

(bkz: kaç kilo lan bi gülmek)
Psikolojik olarak çöküntü içerisinde olduğum dönem ve daha öncesinde mutlu olduğum dönemde kilo aldım bu kiloları piskolojimin az iyileşmeye başladığı anda spor ve diyetle birlikte şu an itibari ile 15-16 kilo verdim. Az biraz daha verebilirim tabi ki ama fit bir vücuda sahip oldum yıllar sonra. Bakalım biskolata erkeği kıvamına ne zaman geleceğim.
Aşık olunuz. Ama öyle böyle aşk değil dibine kadar. Bir iğne bir iplik kalırsınız.
Bugün başlıyorum. 2 ayda neler yapabilirim bakalım. Temmuza kadar zayıf bir insan olmam lazım.
almaktan daha zor olan bir eylemdir.

bende buna tutuluyorum kilo alırken çok rahat ve zevkli oluyor ama verirken insanın piskolojisi bozuluyor ne güzel istanbul be.
iki aydır 101 kilodayım. bu kiloda kalmak için çok ciddi efor sarf ediyorum ve korkum, sofra bezine kadar yediğim eski güzel günlere dönerek yine 112'leri görmem..

4 günlük açlıktan sonra (çorba türevleri ve galeta vb. kıvır zıvır) az önce aynı sofrada 6 parça suşi, sebzeli karides, midyeli ve biraz mayonezli çok az bir salata ve üstüne ufak bir tatlı, çok az antep fıstığı ve 2 maden suyu ile günü tamamladım.

işin kötüsü, bu bile benim rutin yemek listemin yarısı.. bu sofraya oturmadan önce bildiğimiz anlamda elimden bir şeyler düşürüyordum. felaket bir haldeydim.

işin güzel tarafı: aynaya baktığımda kendimi beğenmem..
işin kötü tarafı: uzun yıllar +90 kilo lisansla boks yaptım. eskiden de bundan biraz daha yapılıydım ama yine kendimi beğenirdim. inşallah kendi kendimi aldatıp yine abuk sabuk rakamlara yükselmem. korktuğum şey şu, 2 saat boks antremanından gelip, bir saat dinlendikten sonra 4 yumurta kırmak benim için hiç bir şeydi, yeni düzene nasıl ve ne kadar adapte olacağım, hiç bilmiyorum.
Sağlıklı şekilde yapılması gerekir.
Kilo vermek gerçekten kimileri için dünyanın en zor şeyi. Mesela ben gerçekten yıllarca uğraştım. Hala uğraşıyorum ama 5 6 kg daha verirsem artık mutlak huzura ereceğim. Allahım sen yardım et bu güzel kuluna..
Hiç gereksinim duymadım.
En çok hangi aktivitede kalori yakıyorsanız onunla daha çok kilo verebilirsiniz . Evet bol bol sevişin. Ama ön sevişmeli olandan
Sağlıklı kilo vercekseniz neredeyse vejetaryene yakın sebze ve meyve odaklı beslenin + hareket tabii.

Az öz yavaş sağlıklı verirsiniz.
Aç kalmanıza gerek kalmaz.
Geri almazsınız.. dinçleşirsinizde.
az yemek, cok yemek gibi net olmayan tanimlarla kilo verilmez.

versende, saglikli kilo veremezsin.

her ne kadar herkes terazide ne kadar hafifledigine odakli olsada, kaybettigin kilonun su mu, yag mi, kas mi oldugu cok onemli.

dogru kilo vermenin yolu gunlu aldigin ve harcadigin kalori+ yag+su+karbonhidrat+ protein hesabindan gecer.
Bunun için tek çözüm kilo batra.
keyfi yemek yemeyi bırakarak yapmaya çalıştığım şey. acıkmadıysam, herhangi bir şey yemiyorum. acıkınca da eskisi kadar çok yememek için dikkat ediyorum ama bu şekilde pek hızlı ilerlemiyor bu süreç. oldukça yavaş biçimde zayıflıyorum.
bir zamanlar 100 kilonun üstüne çıktığım bir dönem olmuştu.
birgün bir karar aldım, ne pahasına olursa olsun bu montofon yaşantıdan vazgeçeceğim dedim.
geceleri aç yattım, hayvan gibi spor yaptım ve sonuçta 24 kilo verdim.
azimle aldığım karar sonrasında, bu işe ilk başladığım günkü fotoğrafıma bakarak saatlerce kahkaha attım.
hala verdiğim o kiloları geri almadım, bunun sebebi sofradan daima ihtiyacım olduğu kadar yiyip kalkmamdır.
her an 1,5 adana yiyecek kadar potansiyelim var ama hiç yemiyorum:)
zevkli olan nefsimle dalga geçmemdir.
bunun tadı hiçbir şeyde yok.
fazla kilo, erken öldürür.
Eşimin on iki gün önce "senin bu halde plajda koştuğunu düşünemiyorum" deyip gülmesi üzerine bir hırsla diyete ve spora başladım. Şimdiden 3 kilo verdim. Acil olarak 4-5 kilo daha verip zayıflama serüvenime devam etmem lazım.
2 ayda 20 kilo verme garantili kendi üzerimde defalarca başarıyla denediğim En etkili ve en basit yöntemleri yazıyorum.

-yürüyüş filan hikaye, koşun, köpek gibi koşun hem de, günde en az yarım saat, koşu bandında koşuyorsanız 1 dk yüksek tempolu, 1 dk hafif tempo dinlenerek, bir futbol sahasında koşuyorsanız uzun kenarını sprint kısa kenarını hafif tempo şeklinde. Tüm spor aktivitelerinizi insülin direncinizin en düşük olduğu sabah saatlerinde ve aç karnına yapın, daha etkili yağ yakarsınız:

-izole hareketler yerine birkaç kas grubunu birden çalıştıran compound hareketler yapın. Deadlift, squat, bp, salona gitmiyorsanız gücünüze göre 5-10 kg bir Dambıl veya kettlebel ile turkish get up. Tüm vücudu çalıştıran bu kadar basit ve etkili bir hareket yoktur.
(bkz: turkish get up)

-şeker yemeyin, şekerden kastım lolipop değil tabi, patates gibi yüksek nişastalı gıdalar, ekmek filan işte. (Tatlı ihtiyacınızı kuru meyvelerle karşılayabilirsiniz)

-sebze ve yeşillik sınırsız yiyebilirsiniz.

-her öğününüzde mutlaka bir protein unsuru olsun, kan grubunuz a ise daha şanslısınız, günlük protein ihtiyacınızın %40’ını bitkisel proteinlerden alabilirsiniz. Kana daha yavaş karışan süt proteini(kazein) ve yulaf, çavdar gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar sizin daha az yiyerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

-metabolizmanızı hızlandırın, sabah içeceğiniz bir fincan yeşil çay, filtre kahve veya kekik çayı kendinizi kesinlikle daha zinde hissetmenizi sağlar.

-vitamin ve minerallerinizi ihmal etmeyin, terlemeyle vücuttan atılan sodyum, potasyum, magnezyum, çinko gibi minerallerle c vitamini eksikliği kronikleşen bir yorgunluğa neden olur. Limonlu sodalı ayran ve 1 yemek kaşığı Osmaniye fıstığı zımba gibi yapar.

-bol su için(günde en az 3 litre)

-bu sistemi 2 ay boyunca her gün uygulamak psikolojik bir çökkünlüğe neden olabilir. Haftada veya 10 günde bir kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

ilk başlarda kilo vermeniz çok hızlı olacaktır. Hatta ilk hafta 5 kilo birden verebilirsiniz. Kilo verme hızınız azalınca moraliniz bozulmasın. Sağlıklı günler dilerim.
Açılın beyler daha önce iki kez 25 kilo vermiş biri olarak naçizane tavsiyelerde bulunacağım;

Öncelikle son diyetime başladığım anda tartıda 102 kiloyu gördüm. 1.78 boyundayım. 102 kiloyken bile belim göğsümden çok çok daha inceydi. Yani hiç göbeğim yoktu. Hayatım boyunca da asla olmadı zaten. Sadece fazla kilom metabolik olarak beni rahatsız ediyordu. Vücudun elektrolit yapısı bozulduğundan dolayı yorgun kalkıyordum ve kondisyonumun eskisine nazaran düştüğünü hissediyordum.

Ben de önce kendi vücut ağırlığımla daha sonra da bir çift dambıl, z bar ve toplam 120 kilo ağırlıkla fitnessa başladım. Çünkü kendi vücut ağırlığım bir süre sonra bana yetmemeye başladı. 500 mekik veya 250 şınav çektikten sonra bile yanma hissedemiyordum, hatta ter bile atamıyordum.

Dambılla yapılan hareketler klasik hareketler, aslında bir çift dambılla karın hariç tüm vücudu çalıştırmak mümkün, kaldırabileceğiniz max ağırlıkla 3x15 şeklinde yapacağınız setlerle bir ay içinde şaşırtıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Haftada 3 veya 4 gün dambılla çalışın off günlerde ise karın çalışın. Tabi çalıştığınız her gün tüm vücut çalışmayacaksınız, bir gün kol, bir gün bacak, bir gün göğüs, bir gün sırt, bir gün omuz şeklinde çalışın.

Beslenme alışkanlıklarınızı tümünden değiştirin, karbonhidratı en aza indirin, şekeri ve yağı ise hayatınızdan çıkartın.

Sabahları aç karnına içeceğiniz elma sirkesi, kahvaltıdan sonra yeşil çay, gün içinde birkaç fincan Türk kahvesi veya filtre kahve metabolizmanızı hızlandırarak yağ Yakımına yardımcı olacaktır.

Onun haricinde vücudunuzun potasyum, magnezyum, ve c vitamini gibi nutritionlara ihtiyacı olacak, bu sayede kas ağrılarınız en aza inmiş olacak, nutrition ihtiyacınızı şekersiz fıstık ezmesi veya kuru kayısı/maden suyu ikilisiyle karşılayabilirsiniz.

Bir başka husus fiber gıdalar; karnıbahar, brokoli, lahana, pırasa ve hatta soğan. Bunlardan birini kahvaltı dahil her öğününüze katmaya çalışın, fiber gıdalar midenizde hacmen genişleyerek size şaşırtıcı derecede tokluk hissi verir.

Temel egzersizler ve protein ağırlıklı beslenme sayesinde insülin değişkenliğiniz azalmış olacak, bu sayede kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Ve en önemlisi karın egzersizlerinizi mutlaka kahvaltıdan önce aç karnına yapın, çünkü vücut ancak insülin değeri en düşük olduğu zamanda yağ yakar. Dikkat ettiyseniz mekik demedim. Üzülerek söylüyorum ki mekiğin hiçbir faydası yok, çünkü tek noktaya çalıştığınızdan ötürü vücut zamanla alışıyor, kabaca bir hesapla 150.000 mekik çekerek ancak 1 kg yağ yakabilirsiniz.

Vücut zamanla diğer egzersizlere de alışacak o zaman ya ağırlık artıracaksınız ya da set sayısını değiştireceksiniz 3x15 yerine 7x6 gibi.

Sonuçta bir ay gibi bir süre içinde 102 kilodan 89 kiloya düştüm. Özellikle bel çevrem bayağı bi inceldi. Kemeri her zamankinden 2 delik geride takıyorum yani. Bir de vücut hatlarım keskinleşti. Postürüm düzeldi. Artık sabahları daha dinç kalkıyorum, ve daha bir sürü şey.
2 ayda 8 kilo verdim. Nasıl mı? Şekeri ve unu kestim. Porsiyonlarımı küçülttüm, çok su içtim ve akşam 19.00'dan sonra hiçbir şey yemedim.
çok zor eylem.

türkiye cumhuriyeti denilen yerde zayıflığa meyilli vücuda sahip değilseniz göbeğinizin götünüzün baseninizin çıkması çok zor bişey değil.bunun olmaması için ciddi uğraş vermek gerekiyor.

benim mesela hala 3-4 kilo fazlam var ve artık kilo veremediğim için saldım amk. bu saatten sonra tek dileğim kilo almamak. haftada 4 gün 1,5 saat yürüyor artı spor salonuna gidip fazla kasmadan haftada 2-3 ağırlık çalışıyorum bu aralar. akşamları ekmeksiz normal yemek yiyorum . kilo vermeği aklımdan bile geçirmiyorum zira veremiyorum amk gitmiyor kilo.

patates kızartması, kıymalı börek, paçanga böreği, mantı , ekmek arası olan döner , pirinç pilavı ve daha nice sayamadığım vazgeçilmez muhteşem yiyecekler varken , binbir türlü tatlı varken, nutella varken nasıl olur da kilo verebilirim ki.. bu sporun karşılığında yukarıdakileri yemek özgürlüğü şimdilik yetiyor bana..

boy 179, sabah aç karnına kilo 81,5-81,8 civarıyım bu arada. 90 lardan buraya indim ve çıkmaya hiç niyetim yok.

bir gün yeniden 70 li kilolara düşersem haber ederim. 79 olmak bile o kadar zor ki anlatamam. hayal bile edemiyorum
kişisel bir tecrübe aktaracağım, belki birileri için faydalı olabilir.

pandemi ile birlikte ciddi kilo sorunu tecrübe etmeğe başlamıştım. bundan 9 ay kadar önce doktora gittimde karaciğer yağlanması başladığını, insülin direncim olduğunu ve kilo vermemin elzem olduğunu işitmiştim. yani bu yaşlarda bir sorun gibi görünmese de bunlar gelecekte ciddi sorunlara yol açabilirmiş. o zamandan beri sağlığıma ciddi bir şekilde özen göstermeye başladım. zaten sigarayı bırakalı 1 yıl olmuştu. yeni süreçte alkol neredeyse hiç almamaya başladım. bunun yanında uykuma daha çok dikkat ediyorum. üstelik spora başladım. öte yandan ekmeği inanılmaz azalttım. hatta sadece kalvaltıda yiyorum desem yeridir. tatlının t'sini ağzıma sürmüyorum. unlu mamül tüketimi de minimuma indirildi. öğle öğününü kaldırdım, onun yerine meyve, kuruyemiş gibi küçük atıştırma yapıyorum. bol bol su içip, her gün türk kahvesi de höpürdetiyorum. akşam yemeğinden sonra su hariç boğazımdan hiçbir şey geçmiyor. yine de aylarca bir türlü kilo veremedim. her sabah tartılıyorum ama hiçbir gelişme yok. derken çok enteresan bir şey, son 10 günde kilo verme trendi baş gösterdi. yani küçük küçük gidiyor. mesela uyandıktan sonda tartıya çıkıyorum. bir gün 94.1, ertesi gün 93.9, sonra 93.5 gibi her gün 200-300 gr gidiyor. galiba şeytanın bacağını kırdım. 99,9'dan 93,5'a geldim. çok uzun sürdü ama bu ivmeyi sürdürebilirsem 80'ler hiç sürpriz olmaz. belki de kilo vermek için önemli olan o ivmeyi yakalamak ama onun için sebat göstermek.