bugün

kapıp kaçma olayının kısaltılmışı. ülkemizde sürekli tekrarlayan bi olay olunca bu şekilde kısaltılmıştır.
(bkz: kap)
(bkz: kaç)
(bkz: kapmak)
(bkz: kaçmak)
Yeniceri ocağının kaldırılmasından sonra ordu gönüllü asker toplamaya başlamıştı fakat asker eksikliği yaşanıyordu.Bunun üzerine devlet memurları köylere gittiler ve rızası olsun ya da olmasın köydeki genç delikanlıları ordugaha sevkettiler ki bunlara kapkaç denmektedir
bir manga şarkısı.*
sözleri:* *

Faili meçhul olduk hepimiz
Kesildi dilimiz kesildi sesimiz
Nereye kadar daha gideceksiniz?
Satılık değiliz, bunu böyle biliniz
Kimleri kestiniz kimleri yediniz?
Sandınız ki bizi iyi yemlediniz
Satılık değiliz, bunu böyle biliniz
"Giydiğiniz şeyler uymadı bize beyler"
Diye sokakları bile dar ettiniz
Nereye kadar daha giydireceksiniz ?
Satılık değiliz bunu böyle biliniz
Nereye kadar daha giydireceksiniz?
Soruyoruz artık hesap verin herkese
maNga geliyor maNga geliyor
Vur ve kaç bunun adı kapkaç / satılık değiliz
Vur ve kaç bunun adı kapkaç / köleniz değiliz
Vur ve kaç bunun adı kapkaç / satılık değiliz biz bunu böyle biliniz
Faili meçhul olduk hepimiz ve de
Kesildi dilimiz, kesildi sesimiz
Nereye kadar daha neremizi vereceğiz ?
Satılık değiliz bunu bildiriniz
Sarmış akbabalar leşlerimizi
Toplayalım artık kendimizi
Nereye kadar daha dinleyeceksiniz ?
Satılık değiliz bunu bildiriniz
Kimlere kefil ettiler acaba bizi ?
Kimlere sundular kellemizi ?
Kimler bekliyor son nefesimizi ya da
Kimlere sattılar acaba bizi ?
Soracağız artık hesap verecekler
Buradan ileriye gidemeyecekler
Kapmaya kaçmaya son verecekler
maNga geliyor maNga geliyor
Üniveristelerin ilgili bölümlerin mezun (ODTU tercih sebebi)

iyi derecede ingilizce bilen (2. dil tercih sebebi)

Kap-kaç-9001 kalite mevzuatına hakim

takım arkadasları aranmaktadır.

Müracaat- Köprü altı - Pala Remzi

Artık bir sektor haline gelmiş kapkaç olayları ile ilgili bir kaç yıl sonra gazetelerde böyle ilanlar görürseniz şaşırmayın.
komşumuzun küçük kızı(x) ve ben(y)

y:kapkaç nedir x

x:hırsızlığın bir türü dedi babam

y:biraz açarmısın bu konuyu

x:mesela ımm sen hırsızsın benim çantamı kapıp kaçıyorsun..

ps:x daha 5 yaşındadır..
alabilecegimiz, bilmemiz gereken guvenlik onlemleri icin:

http://www.konya.pol.tr/kapkac.htm
kapkaçın açılmış hali.
(bkz: elimden konuşurken telefonu kapıp kaçmak)
(bkz: verkaç)
(bkz: vur kaç)
manga konserlerinin açılış parçası...
devletin birinci derecede suçlu olduğu durumdur. eğer devlet doğu ve güneydoğu ya yeterince yatırım yapabilseydi ve istihdam yaratsaydı bu insanlar memleketlerinden kalkıp da bilmedikleri bir yerde yaşamak zorunda kalmazlardı.
bu işi kolay yoldan para kazanmak ve keyif için yapanlar da vardır. onları anlamakta güçlük çekmekteyiz.
birincil sakat mekan okmeydanı piyale paşa bulvarı ve aşağısındaki kasımpaşa; ikincil sakat mekan kumkapı sahil yolu ve semt içine bağlanan tali girişlerdir. polis verileridir; dikkatli oluna...
sorunun birey değil devlet kaynaklı olanı.
sınıf farkı...
siz sıcak eviniz de annenizin yaptığı envai çeşit akşam yemeğini yedikten sonra bilgisayarınızın başında ve sıcacık evinizde keyif çatarken, o iki sokak altınız da damı akan evinde, küresel ısınmaya şükrederek aç ve sizin ötüp duran araba alarmınıza küfretmekle meşgul olabilir. çok değil, iki sokak altınız da...

gündüz vassaf cehenneme övgü adlı kitabında durumu Wilhelm Reich'in sözüyle şöyle açıklar;

asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen insanın grev yaptığı değil, neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir.

tasvip edilesi değil, elbette ki,
hatta içler acısı...
ama sorunun yaratıcısı değil,
yaratılmış sorunun kullanıcısı onlar yalnızca...
(bkz: eyvahsoyuldum)
kötü bir suçu tanımlamak yerine emreden kelime. suçluya işlemi tarif etmişiz adeta; kap ve kaç.
(bkz: turkiye de zengin olmanin yollari)
ilk anda "o çantada bomba var" diye bağırırsanız, hırsızın panikle çaldığını atmasını sağlayabilirsiniz...
bir çok kişi bırakın çantasını kaybetmesini hayatını bile kaybetmiştir bu olay yüzünden.ancak son dönemlerde hırsızlar değişikliğe gitmişlerdir artık pek kapkaç olmamakta en azından eskisi kadar.bunun nedenleri aslında korkmalarıdır çünkü çantayı kaptıktan sonra yakalandığında kendisini sıkı bir dayak beklemektedir halk tarafından.
doğu illerinden gelenlerce icra edilen aşağılık suç çeşiti.
hızlı hırsızlık.

yıllar önce iki kişi tarafından uğradığım, karakol ve polislerden iyice soğutan olaydır.
bir daha oraya yolumun düşmemesi için uğraşsam da, kurtulamadım. işim dolayısıyla yine karakola, adliyeye gitmek zorunda kaldım.

akşam 19:30 civarı eve doğru yürürken, iki tane genç de ters istikametten bana doğru yürüyordu. yanımdan geçip gittiler. bir kaç dakika sonra arkamdan çantamı tuttu biri. zorluk çıkarmadım fazla. bıraktım çantayı fakat şoka girdim. yoldan geçen bir araba durdu. bir kadınla bir erkek yanıma geldi. su verdiler.
o sırada oradan geçen bir polis arabasını durdurdular. durumu anlattım ve iki polis, çocukların peşinden koşmaya başladı. beni de az ilerideki benzin istasyonunda bulunan polis minibüsüne bindirdiler. sürekli olarak telsiz konuşmalarıyla haberleşme sağlandı.
1 saat sonunda iki çocuk da yakalanmıştı. yakaladıkları yere gittik. iri yapılı bir sivil polis, çocuklardan bir tanesini arabanın arka koltuğuna atıp üstüne çıkarak dövmeye başladı gözümün önünde.
çocuklar arabaya bindirildi. onlar önde, biz arkada takip ederek karakola gittik.
ifade verildi, eşyalarım kontrol edildi, Üsküdar örnek mahallesi karakolu olarak tutanaklar tutuldu ama;

yolda çevrilip, çocukların peşinden koşan Üsküdar örnek mahallesi devriyesi, benzin istasyonundaki ekip minibüsü ise Ümraniye polisiydi. iş birliği gerekçesiyle her şey yeniden "ortak" olarak düzenlendi ve imzalandı.

ben karakolun girişinde beklerken, çocukların peşinden koşan polislerden biri yanıma geldi. muhabbet başladı;

polis: (gülerek) kapkaççıları yakalayacağız diye çok koştuk. yorulduk ya.
ben: teşekkür ederim.
p: üstümüz başımız da hep çamur oldu.
b: sorun değil, temizletiriz.
p: telefon numaranızı alalım o zaman biz sizin. gönderelim pantolonları.
b: şahsıma ait telefon yok ama şirket numarasını vereyim ben size.

yanlış numara verdim.

o sırada bir kadın geldi karakola. oğlu kayıptı. sanırım daha önce de gelmişti fakat haber çıkmamıştı. memurlar kadını çok işimiz var diyerek başlarından savdılar ki, karakolda memurlar ve benden başka kimse yoktu.

karakolda çocuklar yüzümü görmesin diye, bir araya getirmemek için çok uğraştılar fakat teşhis için Üsküdar çevik kuvvete giderken aynı arabaya bindirdiler bizi.
ben önde, çocuklar arkada, iki polis arasında giderken, çocukların biri sürekli ağlayıp yalvardı; abla biz Bingöl'den geldik, iş bulamadık, mecbur kaldık, sana zarar vermek istemedik diye yol boyunca susmadı.

ben önde, onlar arkada ağlaya ağlaya gittik.

teşhis için odaya girdiğimizde, çocukların arasına zaten daha önce de gördüğüm bir kaç sivil polis de koymuşlardı. teşhisi yaptım ve çıktım.
gece yarısı olmuştu. polisler eve bıraktı beni.

bir süre sonra ben evde yokken biri gelmiş eve ve mahkeme için çağrı kağıdı bırakmış. kağıdı bırakırken de anneme; sakın yalnız gelmesin, başına her şey gelebilir diyerek uyarmış. haliyle annem de korkmuş ve beni aradı.
eve gelince kağıda baktım. matbu bir kağıttan kesilmiş ve arkasına mahkeme bilgileri yazılmış. özensiz bir kağıttı.
ne olur ne olmaz diye, mahkeme gününden önce bilgi almak için adliyeye gittim.
kontrol edildi. hayır, o gün öyle bir duruşma yoktu. hatta o gün duruşma bile yoktu. sadece bir tane keşif vardı, o da benimle ilgili değildi.

aradan bir süre geçtikten sonra bir mahkeme çağrı kağıdı daha geldi eve. bu sefer başka bir adliyedeydi.
mahkeme günü gittim. karakolda verdiğim ifade tekrarlandı. çocuklardan biri 18 yaşından küçük olduğu için zaten bırakılmış. diğerinin cezası devam edecek dediler.

bu da böyle bir anımdır.
bir şeyin kapıldığı gibi kaçılması durumudur.

adı oldukça yaratıcı değil mi.*
çok kötü bir olay. çalınan telefonum hâlâ bulunamadı. emniyet de arayacaktı ama aramadı. telefonum şu an ne halde bilmiyorum ama kapattırmıştım. çalanın yanına kâr kalıyor mu bilmiyorum ama çalınanın yanına zarar kalıyor ama şimdiki telefonumun hafızası daha iyi. öncekinin 2 katı. artık şifre de kullanıyorum.
tarihteki ilk kapkacı yapan kişi kimdi? adam illegal de olsa bi' sektör yaratmış. işte inovasyon.
tarihteki ilk kapkaç muhtemelen pazarda gerçekleşti.