bugün

Bugün yaptığım eylem.

Güzel bir ameldir.

Kızılay'a helâl olsun.
ilk başlarda acı vereceği sanılan fakat acısız geçen eğlem.
yapın da sevaba girin bea!
Yaşadığınız şehirde kan grubunuza ihtiyaç duyulması halinde mail almak için , acilkanaraniyor.com/GonulluOl adresinden formu doldurabilirsiniz. Bu şekilde yardıma ihtiyacı olan kişilerle daha kolay ve en önemlisi zamanında iletişime geçebilirsiniz.

https://mobile.twitter.co...status/949569678598340608
Yılda 1 kez kan vermek güzeldir daha kısmet olmadı.
Hayat kurtarır , insan canını kurtarır. En iyisi de insanlığımızın ölmediğini göstermiş oluruz.
geçenlerde ilk defa kızılaya kan bağışında bulundum. düşündüğüm kadar uzun sürmedi.

kızılaya nasıl kan bağışı yapacağınız konusunda biraz bilgilendireyim:
1-kızılay kuruluşuna gidiyorsunuz.
2-kan vermek için gerekli olan belgeyi dolduruyorsunuz ve hemşireye veriyorsunuz.
3-işlemlerinizi yaptıktan sonra kan tahlili için 1 tüp kan alıyorlar.
4-tahlil 5 dakikaya çıkıyor sonra onay almak için doldurduğunuz belgeyle doktorun yanına gidiyorsunuz. eğer herhangi bir sorun olmazsa doktor kan vermenizi onaylıyor.
5-doktorun onayladığını hemşireye söyleyip kan vermek için sedyeye uzanıyorsunuz.
6-yaklaşık 15-20 dakika sürüyor kan vermeniz. yanılmıyorsam 480ml gibi bir kan alıyorlardı (yanlış hatırlamıyorsam)
7-kan verme işlemi bittikten sonra dolaptan meşrubat alıp koltukta oturup kendinizi iyi hissedene kadar dinleniyorsunuz.
8-sitenin ismini hatırlamıyorum ama oradaki bir hemşireye sorarsınız. siteye tc kimlik numaranızı girip kan grubunuzu da öğrenebilirsiniz.

not: kan vermek isteyip de çekinen insanlara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

önemli not: ben kan verdikten sonra ne halsizlik hissetim ne de yorgunluk. günlük hayatıma kaldığım yerden devam ettim. ama tabi bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir.
Bir daha asla veremem 50 kilo alti insan kan veremezmis boyuma göre ve benden aldi kizilay sonra devaminda nefes alamiyodum oluyo gibiydim eve gidemedim bile güç toplayip geri isteyecektim kani. Başkası versin.
Şovmenlikten başka bir şey olmayan eylem.
kan vermek ihtiyaç duyulan ailelere karşı yapılan sosyal sorumluluktur.
kan vermek vicdani bir durum olmakla birlikte sağlık açısından'da büyük önem taşır.
Tahlil için bile veremediğimdir. Bir kötü oluyorum yahu, en son gecen senenin ocak ayinda aldirmistim o gunde de bayilacak gibi oldum, kustum, dustum. Cok kotu hissettirdi.
öyle birşey olduğunu bilmiyordum sıra şimdi bağışladığımız kanları parayla satmayamı gelmiş acep.
Hayırlı olanı için bana hiç izin vermedikleri ama dünden beri iki kez uygulanan işlem. Öğlen bir daha alacaklar.

kan alıp alıp kansızlık var diyorlar bir de. Almayın abi o zaman.

görsel
Şovmenlikten başka bir şey olmayan hede. Kan verme eylemi koca bir şovdur.
Az önce gerçekleştirdiğim hede. Sık sık bağışlamaya çalışıyorum. Ot gibi yaşıyoruz. insanlığa bir faydamız olsun.
Yarın 5 tüp çekerler en azından. O kadar kafam yarıldı, üstüm başım lan oldu, ameliyat geçirdim, kanamayan yerim kalmadı ama hiç de gözüm kararmadı. Gelgelelim bir hemşirenin en fazla 1 dk sürecek işlemi geriyor beni, bir de aç aç şekerim düşüp bayılmasam iyidir.
Benim gözümde aptallıktan ve şovmenlikten başka bir şey değil.
boş vakit bulursam yapacağım eylem kendim bu güne kadar hiç bir işe yaramadım bari kanım yarasın.
Vücut için oldukça sağlıklı. Evet.
Zaman zaman yapmayi kendime gorev bildiğim ama hiçbir zaman cesaret edemediğim eylemdir. Halbuki ihtiyacı olan birçok insan var. insanoğlu olarak cok ucuzuz.
kronik kansızlığınız yoksa öncelikle insanlık, sonrasında sizin adınıza yararlı bir eylemdir. arada sırada biraz kan kaybetmek, tazelenmesi açısından iyidir.
Yılda 2 kez yaptığımdır.
ihtiyaç duyulmadığı sürece insanın aklına gelse bile harekete geçmediği bir durum. Birkaç gün içerisinde kıçımı kaldırıp kan vermeye gideceğim.
Gereken kilo altında olduğum için gerçekleştiremediğim ama yapabilsem sevee seve yapacağım eylem.
Şöyle acısız alan birisi olsa bir ömür yanına giderim. Belki ortak bir yuvamız bile olur. Bugün kızın biri almaya çalıştı diyor ya kan durdu en iyisi ben almayın diyor bacım o korkuyla ben daha kan veremem ama.
ilk defa hemen damarımı bulup ne olduğunu anlamadan şöyle bastırın lütfen diyen bir hemşiraya denk geldim.

Hanımefendi sizi tebrik ediyorum, ben bundan sonra hep size kan vermeye geleyim.

63 yerimden iğne sokup çalılıklara filan atıyorlardı beni. Şu an çok mutluyum ya, demek ki oliyomuş dimi?