bugün

kan vermek

geçenlerde ilk defa kızılaya kan bağışında bulundum. düşündüğüm kadar uzun sürmedi.

kızılaya nasıl kan bağışı yapacağınız konusunda biraz bilgilendireyim:
1-kızılay kuruluşuna gidiyorsunuz.
2-kan vermek için gerekli olan belgeyi dolduruyorsunuz ve hemşireye veriyorsunuz.
3-işlemlerinizi yaptıktan sonra kan tahlili için 1 tüp kan alıyorlar.
4-tahlil 5 dakikaya çıkıyor sonra onay almak için doldurduğunuz belgeyle doktorun yanına gidiyorsunuz. eğer herhangi bir sorun olmazsa doktor kan vermenizi onaylıyor.
5-doktorun onayladığını hemşireye söyleyip kan vermek için sedyeye uzanıyorsunuz.
6-yaklaşık 15-20 dakika sürüyor kan vermeniz. yanılmıyorsam 480ml gibi bir kan alıyorlardı (yanlış hatırlamıyorsam)
7-kan verme işlemi bittikten sonra dolaptan meşrubat alıp koltukta oturup kendinizi iyi hissedene kadar dinleniyorsunuz.
8-sitenin ismini hatırlamıyorum ama oradaki bir hemşireye sorarsınız. siteye tc kimlik numaranızı girip kan grubunuzu da öğrenebilirsiniz.

not: kan vermek isteyip de çekinen insanlara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

önemli not: ben kan verdikten sonra ne halsizlik hissetim ne de yorgunluk. günlük hayatıma kaldığım yerden devam ettim. ama tabi bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar