1. 1.
  (bkz: kiraathane) kisaca kahve denilen yer/mekan.
  ... ugly
 2. 2.
  sözlük varken gerek duyulmayan yer/mekan.
  2 ... jam
 3. 3.
  geneLlikLe mahaLLe araLarında buLunan yerLerdir...varoş oLan yerLerde kumar biLe oynanır...masaLarın üzerLerinde geneLLikLe bordo ve yeşiL masa örtüLeri buLunur...bunLar zamanLa cafe-pub gibi isimLer aLarak bir evrim oLayına girmişLerdir...
  ... tucimania
 4. 4.
  kahve içilen yer.asıl adı bunların eskiden kıraathane idi ki bu da okuma salonu yerine geçiyormuş. osmanlı zamanından günümüze gelmiş ve kesinlikle osmanlılar bizden daha fazla okudukları için bu tür salonlara toplanma yerlerine ihtiyaç duyarlarmış. kıraathaneler böylelikle olusmus ve biz tembel sonraki nesil kıraathaneyi kahvehane ,okey tavla vs bilumum kağıt oyunları oynanan köhne yapılar haline getirmişiz o güzelim durumu katlederek ....
  1 ... vezir tonyukuk
 5. 5.
  pazar günleri sabah 9'da prime time'ını yaşayan mekan. bir pazar sabah'ı erkenden kalkın. evinizin yanındaki kavheye gidin. sabahın dokuzunda kahvenin bomboş olmasını beklerken şok olacaksınız. kahvede bütün masalar kapılmış. şok, posta, bulvar gibi gazeteleri bulabilenler gazete okuyor, bulamayanlar ise büyük hararetle kağıt oynuyor. ne muhteşem manzara allah'ım. lakin bu manzara ile karşılaşınca dehşete kapılmamak lazım. bir çay alıp masaya oturmalı, onlardan biri gibi davranmak gerekir.
  2 ... zall
 6. 6.
  osmanlı zamanında arabistan' lı iki tüccar tarafından ilk olarak kanuni döneminde tahtakale' de açılmıştır. o zamanlar kahvehaneler şu an olduğu gibi boş boş vakit geçirilen, pişpirik oynanılan yerler değildiler.

  o zaman kahvehanelerde kitaplar okunur, memleket meseleleri konuşulur ve tabi ki ismine uygun olarak da çeşit çeşit kahveler tüketilirdi. hatta çocuklar için kahvehanenin belli bir köşesinde tiyatro oyunları bile oynanırdı.

  16. ve 17. yüzyıldan sonra da satranç ve tavla da oynanmıştır. avrupa ülkerindeki kahvehanelerde her ne kadar kağıt oyunları da oynansa da o zamanlar türkler tarafından bilinmemekteydi.

  kahvehaneler dörde ayrılırdı:

  *esnaf kahvehanesi
  *mahalle kahvehanesi
  *sabahçı kahvehanesi
  *köy kahvehanesi
  1 ... klorlu su boregi
 7. 7.
  sevdiklerimizden daha çok zaman ayırdığımız ucube yer.
  ... dervisabdi
 8. 8.
  halk arasında;

  kıraathane-> kahvehane-> kaave-> kafe

  evrimini geçiren yer.

  evrimin ikinci halkası.
  ... cicek abbas
 9. 9.
  şifreli yayın yapan kanalların, genelde açık bir şekilde izlendiği mekanlardır.*
  ... minik mavi balina
 10. 10.
  komedi sohbetlere ortam sağlayan mekanlardır.

  -La sen vergi veriyonmuki ?
  *Benim vergi vermemem gerek
  -Abilerim kusra bakmayın niye la sen padişahın sol daşşağımısan.

  -Hz. isanın amcasını tanıyormusun?
  *Sen babanın amcasını tanıyormusun ?
  2 ... schrodinger