bugün

entry'ler (204)

netflix

türkiye'den çekilirse çok üzüleceğim film izleme platformu. 2014 yılında beri üyeyim bu platforma. her ay düzenli olarak kartımdan çekerler üyelik aidatını. ara ara beni kızdırdıkları oluyor ama yine de seviyorum kendilerini. bu platform sayesinde ben gündem takip etmeyi bıraktım. siyasetten uzak kaldım böylece de girdiğim depresyondan sayelerinde çıktım. o yüzden çekilmesin, devam etsin. nabalım sikik rtük kurallarına uysun. şarabı, fermente edilmiş üzüm suyu diye çevirsin ama çekilmesin mümkünse.

fenerbahçe

transferleri doğru bir şekilde yapmış tuttuğum takım. tek problem sol bek, o tarafa da oyuncu alsalardı gayet güzel bir politika gitmişlerdi. takımda henüz eksikler var. orta saha sağ bekte oynuyor. sağ bek, sağ açık tandanslı oyun sol bekte oynuyor. stoper mevkinde ön libero oynuyor. gustavo, adil rami takıma katılınca ve sakatlar da dönünde takım çok daha diri olacaktır.

bitex

Yeni bir bitcoin borsası. Komisyonlarda kullanılmak üzere, ön kayıt aşamasında her kayıt olana 2020tl veriyorlarmış.

15 temmuz sonrası ikinci kalkışma çok yakında

görsel
temayüllere aykırı denilen selamı aynı askerler devlet bahçeli'ye de vermiş. bir ara da kurtuluş tayiz'e falan veriyorlardı.

16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu

bir dizi gariplik barındıran yeni anayasanın oylanması. şöyle ki;
kiefer sutherland’ın designated survivor isminde bir dizisi var. netflix’te öyle takılırken denk geldi. dizi gayet güzel. dizinin konusu da isminde saklı zaten. Konu dizi değil de, diziye konu olan kanun.
amerika birleşik devletleri başkanı, bir şekilde görevi yapamaz hale gelirse yerine geçecekler bellidir. başkan yardımcısı ve abd temsilciler meclisi başkanı’ndan başlayarak sırayla belirlenmiştir. soğuk savaş sırasında state of the union *veya inauguration day *gibi, bu listedeki herkesin bir arada olduğu durumlarda eğer sovyet saldırısı olursa devletin başına geçecek kimse kalmadığı fark edilince 1981’de bir kanun çıkartmışlar. kabineden bir bakan veya seçilmişler meclisinden bir vekil, rastgele atanmış varis *olarak seçiliyor ve meclisten ayrı bir yerde, güvenlikli bir şekilde tutuluyor. olası bir saldırı anında, eğer abd başkan’ı veya yerine geçecek kişiler, işlevsiz hale gelirse bu adamı başkan yapıyorlar. hatta atanmış varisinde bir yedeği var. atanmış varisin başına da bir hal gelirse *başkanlık yedek varise geçiyor.
wikipedi üzerinde trump görevi yapamaz hale gelirse, yerine geçecek isimlerin hepsi yazılmış. bu sayfada yazılan 15 kişinin başına bir şey gelirse ve görevi yapamaz hale gelirlerse, yerine atanmış varisimiz geçiyor. bugüne kadar hiç yaşanmadı fakat yaşanmayacak anlamına da gelmiyor.
konuyu bizim yeni anayasaya getireyim. bizdeki düşünülen yasa şu şekilde “cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde, kırkbeş gün içinde bumhurbaşkanı seçimi yapılır. yenisi seçilene kadar cumhurbaşkanı yardımcısı cumhurbaşkanlığına vekâlet eder ve cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır. cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, cumhurbaşkanı yardımcısı cumhurbaşkanına vekâlet eder ve cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır. cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanır ve görevden alınır. türkiye büyük millet meclisi üyeleri, cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak atanırlarsa üyelikleri(milletvekillikleri) sona erer.”

cumhurbaşkanın başına bir şey gelirse yerine yardımcısı geçiyor. yardımcının başına bir iş gelirse kim geçiyor belli değil. cumhurbaşkanı kaç yardımcı atıyor belli değil. yerine gelecek yardımcı, hangisi olacak belli değil. yardımcı atanmamışsa veya bir şekilde atanamamışsa kim gelecek belli değil. 100 cumhurbaşkanı yardımcı olsa bu adamlar başa geçmek için birbirini mi öldürecek belli değil. aralarından kim cumhurbaşkanı olarak atanacak belli değil.

yani ben size anayasa yapmayın demiyorum. hobi olarak yine yapın. ama yapmadan önce hukuk kitaplarını okumayı falan geçtim en azından bir designated survivor, house of cards falan izleyin.

karegen

2002 yilinda kurulan bir domain ve hosting şirketi. her işlemin %100 online yürümesi sükse sağlıyor.

be yav

bir gocmen repligi. beyaz show da ki usmen ustadan devamli duyardik.

kanepenin kenarına sümük yapıştırmak

(bkz: benim lan bu)

uludağ sözlük te yaprak dökümü

(bkz: mey)

awstats

bir çeşit log analizyler. fersah fersah ziyaretçi sayılarını, istatiksel olarak verebilen program.sanırım perl ile yazılmış.

fettah can

2006 sonlarindan bu yana bursa caca barda sahne alan bursali muzisyen. turkiye onu gulben ergenin yalnizlik klibinde arkada gitar calan tip olarak taniyor.

alper tunga tatilde

alper tunga'nin issiz acun ile yaptigi firari islemleri anlatan kitaptir.televizyon da acun firar'da ismi ile veriliyor.alper de kameraman sanirim.

asil nadir

kibrisli buyuk bir isadami.tarihi eser kacakcisi aysegul tecimer'in kocasi.ya rusvet vermekten ya da zimmetine para gecirmekten araniyordu, sonra bir sekilde kayboldu ortaliktan.zamanin dunyanin en zengin isadamlarindan diye soz ediliyordu.

eta sql

Ticari programlar yazan yazilim firmasi eta bilgisayar'a ait bir muhasebe programi.ayrintili bilgi http://www.eta.com.tr/etasql.asp adresinden alinabilir.ama program alinamaz ve alinmamasi daha iyi olur.

cyberlink

bir mpeg2 codegi.ayrica power dvd'nin uretici firmasi sanirim.

(bkz: cyberlink power dvd)

şişko nuri

sezercik in esegini satin almaya calisan cocuk tur bu.pek bir sadodur ve mazodur.kirbac denilince aklima direkt sado mazo geliyor.

sezercik in eşeğini satın almaya çalışan çocuk

(bkz: sisko nuri)

papazcesme

bursanin eski ve yeni varos semtlerinden birisi.varos bilindigi gibi sadece sehrin disinda kalan yerlere verilen isim degildir.ayni zamanda ekonomik acidan zayif kalmis, egitim seviyesi ust seviyelerde olmayan, carpik yapilarin haiz oldugu yerlerdir.buna gore sehrin gobeginde diye hic bir yere varos falan degildir denilemez.

(bkz: bilmem anlatabiliyor muyum)

papazcesme

bursa'nin eski bir semti.yeni adi kuplupinar olarak geciyor.varoslar diye tabir edilen yerlerden.

yeni donanım bulundu sihirbazı

windows xp'nin baloncuklar esliginde bize verdigi uyari.yuklemek icin o baloncugu tikliyoruz.bir de cikarken uyuz bir sesi var ki evlerden irak.