bugün

yıllardır evsiz yaşayan sami babacan isimli vatandaştır.
görsel
görsel

cumhurbaşkanlığı için marmaris ve ahlat'ta inşa edilen saraylar için 2021'de 448 milyon 600 bin lira harcanacağının, aynı cumhurbaşkanlığı makamının geçtiğimiz sene yedek ödenek olarak 93.5 milyar lira harcadığının ortaya çıktığı gün donarak ölmüştür bu vatandaş.

cumhurbaşkanlığı sarayında yaşayanlar taze hurma yiyebilsinler diye hurma ağaçlarının dibine 12 milyon lira harcanarak ısıtma sistemi yapılan bir ülkede hayatını kaybetmiştir.

ve bu vatandaşın donarak hayatını kaybettiğinden hiçbir yandaş medya kuruluşu bahsetmemiştir.

allah rahmet eylesin.
Türkiye'de yoksulluk kalmadı diyen bir bakan vardı kimdi o adını unuttum da. Hatırlıyorsanız siz de söylemeyin.
Türkiye'de yoksulluk yok diyen kim varsa evveliyatına koyayım.
kadiköy belediyesi'nin ayıbı diyeceğim ama malesef bu tip yıllardır sokakta yaşayan adeta sokakla hemhal olmuş insanlar geçici bir süre olsa dahi barınma kabul etmiyorlar.

döşekleri kaldırımlar..ki;

--spoiler--
onlara düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta
--spoiler--

allah rahmet eylesin.
eğer karıştırmıyorsam 2 yaz önce kadıköy'de bir mekana giderken yolda karşılaşıp tanışmıştık. iki kelam ettikten sonra arkadaşlarla yol kenarında birlikte bir kaç bira içmeye karar verdiğimiz adam. anlattığı hikayeyi hala unutmadım... bir çocuğu olduğunu ve çocuğunun kendisini tanımadığını ancak bir gün yine uzaktan onu izlerken yanına gidip belli etmeden kokusunu içine çektiğini falan anlatmıştı. çok üzülmüştüm, şimdi daha da üzüldüm!
donarak ölmek her ülkede olduğu gibi bizimde burada olan sıradan durumlardan biridir.
Allah rahmet eylesin.
2 aydır Almanya'da kar var, dün gece minus 14 deredeydi şu anda gündüz saati minus 1 derece.

Tek bir kimse donarak ölmediği gibi, eski satılmayan kıyafetleri, büyük mağaza zincirlerine alman devleti "bana verceksin, benim yoksullarımın götüne giyecek pantolonu yok, sen 300bin kıyafeti, modası geçti diye bozup yeni kıyafet yapcakmışsın, diye duydum, öyle bişey yapıp fahiş fiyata satmana izin vermiyorum, bana hibe etceksin, ben de vergiden düşcem " dedi...o "Bu kıyafetler değersiz, biz bunları ucuz ülkelerde pahalı hale getircez " diyen mağazalar vergi indirimini duyunca birden "pahalı " şeylermiş göstermeye kalktılar, almanya da gerizekalı diil ya, ulan 8 ay önce söylediğinle şimdi söylediğin birbirini tutmuyo kodumunun çocuğu dedi ve yüzbinlerce kıyafeti ucuza kapattı, iyi mi?...birdenbire çok yoksul olduğunu bildiğin kadınların üzerinde çok şık pantolonlar, etekler gördük.

Sosyal devlet böyle bir şey işte.

Sosyal devleti işletemezsen sokakta insanlar ölür. Sosyal devlet olgusunu zaten insanlar soğukta sokakta ölmesinler, diye icat etmişler.

O icat edilen şeyi işleteceksin. O kendini işledikçe mükemmelleştirir zaten. Bütün yapacağın restoranların atacağı ama aslında yenebilir yemekleri toplamak, milletin eskilerini, giyilebilir kıyafetlerini toplamak, yoksullara dağıtmak. Ilk adımı o.

Bunu yaptığın anda bile sokakta adam ölmez.

Bunu daha ileriye götürebilir, kalacak yerler, ki vardır, terkedilmiş ne binalar var, kalacak yer de organize edebilirsin.

Sosyal sistemi işletmezsen sokakta insanlar ölür, bayanlar ve baylar. Bu böyledir.

Bunu önlemek de aslında çok kolaydır.

Ölen adama allah'tan rahmet dileriz.

Sosyal devlet yapısını oluşturman bir haftanı almaz.ustelik kimsenin canı yanmaz, çok büyük paralara mal olmaz. Sadece birilerinin yapması lazım. Zor da bişey diil...herhangi bi restoran, çöpe dökeceği yemeği, zaten ertesi gün satamaz onu, sana verir, üstelik mennun da olur.

Ama birinin adam gibi bi tencereyle oraya gidip ona sorması lazım.

Sosyal devleti bari bundan sonra işletin. Bi arabanın bagajında, tek bi arabanın, 25 kişi doyar !!...3 arabayla o semtteki bütün yoksulları doyurursun.

Işletin sosyal devleti. Bari bundan sonra kimse ölmesin.
Yeni Türkiye gerçeği.
Akçomarlara sorsan, ülkede herkes zengin. Herkes starbucks'ta takılıyor, millet iphone sahibi.. Bu devr-i devranı silkeyim. Vatandaşlarımızı rahata erdiremeyen, lükse ve şatafata düşen iktidarın suçudur bu.. O saraylarla ve hurma ağaçlarıyla diri diri gömülürler inşallah. Ülkede açlık ve sefalet kol geziyor.. Türk milleti için gece gündüz çalıştım, açı tok kıldım, fakiri zengin kıldım diyen bilge kağan nerede.. Bu arap devşirmesi hükümet nerede.. Türk'ü, türk olmayan yönetirse olacağı bu işte.
Insanlık ayıbı.
Hadi devlet, belediye ilgilenmedi Orada yaşayan bir allah'ın kulu niye ilgilenmiyor?
Bir tas çorba vermek ellerine mi yapışmış. Gerekli kurumlara haber vermek kimsenin aklına gelmemiş daha doğrusu kimse umursamamış. Hiç bir şey yapamıyorsan yak bir ateş yanına çağır ısınsın.
Öldükten sonra vah vah vah.
Kadıköy belediye başkanı heykeller ile meşgul olduğu için bunu gözardı etmesi gayet normaldir.
Sokaklarda kalanlar için her il ve ilçenin belediyesi onlara kalacak yer temin etmesi gerekir. Bu sadece insanlar için geçerli değildir sokak hayvanları içinde geçerlidir.

Kemal kılıçdaroğlu; "CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde kimse yatağa aç girmeyecek" bırak aç girmeyi sizin olduğunuz yerde insanlar ölüyor.
Komşusu aç iken karnı tok olan bizden değildir felsefesine ne oldu ? Bu soğukta niçin evsizleri toplayıp otele yerleştirmezler.
Üzmüştür .
şimdi gelecekler yok saray yok itibar. gerçekten ülkemizin itibarı var mı. eğer ülkemizin itibarı olsaydı o batılı devletlerdeki "yoo fookin roysist" diye ingiliz aksanıyla konuşmaya çalışan ermeni diyasporası susturulurdu çünkü o ermeni diyasporasının sesi bile bizden daha çok çıkıyor. buradan ermenilere sesleniyorum bir daha lütfen ingiliz aksanıyla türklere "yooo fookin roysist" demeyin çok komik oluyorsunuz (aslında you fucking racist demeye çalışıyorlar). bunu neden dikkate alıyorum bu diasporalar ülkemiz hakkında yalan yanlış iddialarda bulunuyor. çünkü medyamız dikkate alınmıyor çünkü medya kendi halkını bile satın alındıkları taraf ile birlikte kandırıyor.

bizim ülkemizde bunlar haber olmuyor ama git bak bakalım yabancı basın ülkemiz hakkında ne diyor. sarayla marayla olmaz bu işler.
Chp yapmış derler şimdi. Bu arada chpli değilim.kahrolsun böle sistem.adamların kilotları bile bağzı insanlardan daha değerli.
insanlar sokakta donarak olmemeli, ozel hastaneler bahcesinde kalp krizi geciren bir insana karsi parasi yok diyip olume terketmemeli. insan oldugumuzu unutmamaliyiz, gelistikce merhametimiz korelmemeli. ve buna sebep olanlar yastiga basini koydugunda uyuyamamali.
içtiğimiz su, yediğimiz ekmek için dahi vergi ödediğimiz ülkede donarak ölen yaşlı insanlar olması sinir bozucu.
Ayrıca belediyenin sokakta yaşayan kişilere en azından kış gelmeden tesislerde barınma imkanı vermesi gerekir.
allah rahmet eylesin. rahmetli yaşarken yüzüne "vatandaş" desen muhtemelen hakaret kabul ederdi.

rahat bırakın ölüler.

(bkz: Citizen Kane)
allah rahmet eylesin demekten başka elimizden hiçbir şeyin gelemediği ülkedeyiz.

Sağa da dönsen sola da dönsen sonuç değişmiyor malesef..

insanlığımızdan utanmanın vakti geleli çok oldu fakat ne zaman geçicek merakla bekliyoruz efendim.
Karın yağması bir çoğumuz için büyük bir sevinçken birileri için "Geceyi nasıl geçireceğim?" sorusuydu.
Kadıköy'de sokakta yaşayan 65 yaşındaki Sami Babacan dün gece donarak yaşamını yitirdi.
Belediye akpli olsaydı itin götüne sokulurdu ama herkes sessiz. ilçesiyle büyükşehiriyle cehape döneminde yaşanan skandal.
bir gariban üzerinden siyaset yapmaktır.
O adam 30 senedir sokaklarda olan evsiz bir Mecnun.

Dondurucu soğuklarda belediyeler bunları misafirhaneye toplar, karınlarını doyurur.

Olay açık ve net belediyenin görev yapmaması.
sokarım belediyesine, siyasetine. yok muydu bir duyarlı vatandaş? yok muydu bir vakıf?

söze gelince herkes insan hakları savunucusu, mazlumların dostu. sokak hayvanlarına değer verildiği kadar insanlara değer verilmiyor bu dünyada.