bugün

bir tiyatro türüdür...

Bu tür tiyatro her çeşit güncel sorunu ve özellikle siyasal ve toplumsal konuları ince bir alayla, iğneleyici, yerici, taşlayıcı bir tutumla ele alıp toplum eleştirisine yönelir. Dışta güldürücü ve eğlendirici olmasına karşın, temelde ciddi olan bu biçim gösteride; ezgiler, danslar, skeçler, monologlar, diyaloglar, diyalar, kısa filmler, kısacası tasarlanan eleştiri için ne gerekiyorsa onu sahneye getiren renkli bir karışım vardır.
Kabare, her türlü güncel sorunu ince bir alayla, iğneleyici, yerici, taşlayıcı bir tutumla ele alıp toplum eleştirisine yönelen tiyatro türü. Özellikle siyasal ve toplumsal konulara yoğunlaşan kabarede, ezgiler, danslar, skeçler, monologlar, diyaloglar ve hatta saydam gösterileri ve kısa filmlere de yer verilir. Kabare, güldürücü ve eğlendirici olmasına rağmen, temelde ciddi tiyatro türleri arasında kabul edilir. Kabare kelimesi, fransizca meyhane anlamına gelen cabaret'den türetilmiştir.
Genellikle güncel konuları iğneleyici, yerici, taşlayıcı biçimde ele alan skeçlerin oynandığı, monologların, şarkıların ve şiirlerin söylendiği küçük tiyatro.
istanbul şehir tiyatrosu'nda oynanan, özellikle mert turak'ın oyunculuğuyla tavan yaptığını düşündüğüm, mükemmel bir oyun. Hatta istanbul Şehir tiyatrosu'nun en güzel oyunlarından bir tanesi.
80'lerde ve 90'larda en güzel örnekleri, haldun taner tarafından kurulan ve metin akpınar, zeki alasya, nevra serezli gibi oyuncuları barındıran devekuşu kabare tarafından verilmiş tiyatro türü.

(bkz: beyoğlu beyoğlu)
(bkz: yasaklar)
(bkz: aşkolsun)
(bkz: deliler)
her güncel konuyu iğneleyici, alaycı, ezici bir şekilde ele alan tiyatro türü.
güncel olaylarin elestirici ve igneleyici bir oyun tarziyla ele alindigi, sarki söylenen ve siir okunan tiyatro.
Geçen sezon izledim sanırım şehir tiyatrolarında bu oyunu. Açıkçası oyun pek sarmamıştı ama oyunculuklara bayılmıştım. Özellikle Sally karakterini oynayan Senan Kara'ya. ismini hatırlamıyordum özellikle aradım buldum şimdi. Yalnız kendisi oyundan ayrılmış maalesef. Yerine deÖzge Borak gelbiş. tabi ünlü biri gelince oyunun haber değeri artıyor ve gazetelerde görebiliyorsunuz. Oyundan bahseden yok tabi. Özge Borak'ın ilişkisi yalnızca konu edilen. Gazetede görnce aklıma geldi yazayım dedim eski oyunucusunun ne kadar iyi olduğunu. Özge Borak da eminim iyidir ama böyle oyundan bahsetmeden başrol oyuncusunun özel hayatıyla bu oyunu duymak sinir bozucu. Emeğe saygısızlık.
2 yıl önce ilk kez Senan Kara'lı halini izledikten sonra dün gece Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yeninden izlediğim Şehir Tiyatroları oyunu. Nazilerin yükselip iktidara gelmesinin şafağında geçen oyunda müthiş bir soysuzlaşan Berlin portresi sunuluyor. Kürk Mantolu Madonna'yı okumuş izleyicinin büyük benzerlikler kuracağı hikaye hüzünlü ve tuhaf bir aşk hikayesini de içinde barındırıyor. Yaklaşık olarak 4 yıldır oynanan oyun iBB'nin en prestijli oyunlarından biri, prodüksiyonu ve oyunculukları harikulade düzeyde. Emcee karakteriyle tiyatro izleyicisinin büyük dikkatini çeken Mert Turak'ın geçen 2 yılda rolüne daha da oturduğunu ve müthiş bir iş çıkardığını görmekten büyük keyif aldım.Oyunun emektar sayılabilecek oyuncu ve müzisyenleri de rollerinde büyük aşama kaydetmişler, her sahne her olay şiir gibi akıyor adeta.

Senan Kara'nın canlandırdığı Sally Bowles karakterini ise bu yıl itibariyle Özge Borak canlandırıyor, Senan Kara neden oyundan ayrılmıştır bunu bilemiyorum ancak fiziki yapısıyla bu rol için Özge Borak'ın da oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Dün akşam oyunun başlamasına 5 dakika kalana kadar Sally Bowles'ı Özge Borak'ın canlandıracağını bilmemem de ilginçti. Her iki oyuncunun da hayat verdiği Sally Bowles'ı görmüş birisi olarak Özge Borak'ın biraz zamana ihtiyacı olduğunu söylemeliyim, düz mantık kıyaslarsam da Senan Kara'nın performansı çok daha iyiydi derim.

Bu yıl itibariyle 4. yılına giren oyunun başrol karakterlerin yoğun tiyatro ve dizi mesaisi düşünüldüğünde bu yıl son kez sahneleniyor olması çok muhtemel bu yüzden bu yıl Kabare'yi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
istanbul büyükşehir belediyesi tiyatrolarında yer alan en güzel oyunlardan bir tanesi. on numara beş yıldızı daima hak ediyor. http://oznurdogan.com/2013/01/27/kabare-cabaret/
mert turak'a adeta hayran bırakan oyundur. oyun çeviri olmasının azizliğine uğramış olsa da azıcık, genel olarak seyri güzeldir, tavsiye edilir.
Üsküdar da bugün seyretmeye gideceğim oyun. editleyerek yorum yapacağım.

Eveet, bol karılı kızlı bir oyundu efendim. jartiyer görmek istiyorsanız bi gidin. Eğlenceli miydi evet ancak arkadaki orkestranın sesinden sahnedekilerin dediğini duyamadık hem de biz 4.sıradaydık.
10 üzerinden 6 veriyorum vesselam.
Toplum eleştirisi içeren, iğneleyici öğeler bulunduran tiyatro türüdür.
Tiyatro sahnesinde güncel politik, sosyolojik ve toplumsal konuları hicivsel olarak işleyen piyes türü.