1. 1.
  (bkz: jüpiter)
  1 ... gokte atam han ulgen
 2. 2.
  Devlerin en buyugu. Kati bir cekirdek etrafinda, sivi hidrojendeen olusmus. Yogun atmosferinde, hidrojen ve helyumdan baska, metan ve amonyakta bulunduruyor. "buyuk kirmizi lekesi"nin kalici bir firtina oldugu anlasildi. zit yonlerde saatte 500 km'ye varan hizlarla esen ruzgarlar, bulutlarini serit haline getiriuor. Onalti uydusu var. " Galileo Uydulari" denen en buyuk dordunden lo yogun aktiviteye sahip. Europa'nin buz kabugunun altinda bir sivi su okyanusu var. Merkur buyuklugundeki Ganymede ve Callisto da su bakimindan zengin.
  ... asimetrik kurabiye
 3. 3.
  (bkz: dünya bir gaz bulutuyken)
  ... kucuk masturbator
 4. 4.
  Güneş sisteminin ağır abisi. Kırmızı leke karizmasına karizma katmaktadır nazarımda. Ayrıca sanırsam çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden en belirgin olanıydı bu. Yıldız olmaktan kıl payı mahrum kalmıştır diye de duymuştum. Çıplak gözle hangi istikamette, hangi saatte görebileceğimi bilenler yeşillendirirse sevinirim.
  ... jupjup
 5. 5.
  ismini roma tanrılarının en büyüğünden almıştır. yani zeus un latince karşılığıdır. yaklaşık olarak yerçekimi dünyadan 3 kat kuvvetlidir.

  dünyada 80 kg luk bir insan orda 240 kg lık yerçekimine maruz kalır.
  ... sebbaha kadar mokoko
 6. 6.
  içinde büyük fırtınalar kopan gezegendir, kırmızı leke olarak nitelendirdiğimiz şey de aşırı şiddetli bir fırtınadır.
  1 ... atrum
 7. 7.
  dünyaya göktaşı yağmasına engel olan devasa büyüklüğe sahip gezegen. meteor kuşağından ayrılıp sistem içine giren bir çok meteor jupiterin çekim alanından kurtulamadığı için bu gezegene çekilmekte ve dünyamız bir meteor yağmurundan korunmaktadır. kendisine müteşekkiriz.
  2 ... abaninaltindakisopa
 8. 8.
  ismini Zeus' tan alan gezegen. Müşteri yıldızı olarak da bilinir.
  ... selia
 9. 9.
  Güneş sistemindeki en büyük gaz devi, yıldız olmasına ramak kaldığını söylemek yanlış olmaz pek. Ayrıca şu sıralar gözlemlenebilen perseid göktaşı yağmurunun sebeplerindendir.
  ... jhetfield
 10. 10.
  Europa gibi çok tatlı ve yaşam barındırma ihtimali az da olsa olan uyduya sahip gazlarla kaplı gezegen.
  ... tanriparcacigi27