bugün

entry'ler (275)

derimiz hakkında

Derimiz hakkinda bir cok bilmedigim ve ilginc seyleri "Bilim ve Teknik" dergisinde buldum ve yazmak istedim.

! Vucudumuzun en buyuk organi derimizdir.

! Bir yetiskinin derisinin kapladigi alan ortalama iki metre kup, agirligi 4 kg'dir. Icerdigi kan damarlarinin uzunlugu 17,7 km'den daha fazladir.

! Vucudumuzdaki en ince deri goz kapagi derisidir.

! Normal kosullar altinda deriden gunde 200 ml ter salinir. Tirnak yagi, dudak kenarlari ve kulak zari terlemeyen bolgelerdir.

! Vucudumuzda ekrin ve apokrin olmak uzere iki cesit ter bezi bulunur. Ekrin bezler en yaygin olandir. Ancak vucut kokusu cogunlukla koktuk altinda, gogus ucunda, genital bolgede ve anuste bulunan apokrin denilen ter bezlerinij urettigu bilesiklerden kaynaklanir. Cunku vucut kokusu bu yagli bilesiklerin deri uzerindeki bakteriler tarafinda n yenip sindirilmesi sonucu ortaya cikar.

! Gogusler apokrin ter bezlerinij degisiklige ugramis halidir.

! Fetus 3 aylik olana kadar parmak izi yojtur.

! Cok nadir gorulen Naegeli sendromu ve dermatipathia pigmentosa reticularis adli kalitsal hastaliklara sahip kisilerfr hicbir zaman larmak izi degismez.

! Derimiz dakikada 50.000 hucre doker Olu deri atmosferde 1 milyon ton toz olusturur.

! Deride agriyi ve dokunmaya algilayan ve yanit olusuran en az bes almac bulunur.

! Yapilan bir arastirmada dokunma duyusunda gorev alan, daha cok parmak ucunda, avuc icindr, goguste ve dilde yogunlasmis olan Meissner cisimciginin 20 miligramlik bir agirligi, yani bir sinegin uyguladigi basinci bile algilayabildigi tesbit edilmistir.

! Gormeyen kisilerin beyinlerinin gorsel korteksi, dokunma ve duyma yoluyla alinan uyarilara yanit olusturmak uzere kendini yeniden duzenlemistir.

derimiz hakkında

Derimiz hakkinda bir cok bilmedigim ve ilginc seyleri "Bilim ve Teknik" dergisinde buldum ve yazmak istedim.

! Vucudumuzun en buyuk organi derimizdir.

! Bir yetiskinin derisinin kapladigi alan ortalama iki metre kup, agirligi 4 kg'dir. Icerdigi kan damarlarinin uzunlugu 17,7 km'den daha fazladir.

! Vucudumuzdaki en ince deri goz kapagi derisidir.

! Normal kosullar altinda deriden gunde 200 ml ter salinir. Tirnak yagi, dudak kenarlari ve kulak zari terlemeyen bolgelerdir.

! Vucudumuzda ekrin ve apokrin olmak uzere iki cesit ter bezi bulunur. Ekrin bezler en yaygin olandir. Ancak vucut kokusu cogunlukla koktuk altinda, gogus ucunda, genital bolgede ve anuste bulunan apokrin denilen ter bezlerinij urettigu bilesiklerden kaynaklanir. Cunku vucut kokusu bu yagli bilesiklerin deri uzerindeki bakteriler tarafinda n yenip sindirilmesi sonucu ortaya cikar.

! Gogusler apokrin ter bezlerinij degisiklige ugramis halidir.

! Fetus 3 aylik olana kadar parmak izi yojtur.

! Cok nadir gorulen Naegeli sendromu ve dermatipathia pigmentosa reticularis adli kalitsal hastaliklara sahip kisilerfr hicbir zaman larmak izi degismez.

! Derimiz dakikada 50.000 hucre doker Olu deri atmosferde 1 milyon ton toz olusturur.

! Deride agriyi ve dokunmaya algilayan ve yanit olusuran en az bes almac bulunur.

! Yapilan bir arastirmada dokunma duyusunda gorev alan, daha cok parmak ucunda, avuc icindr, goguste ve dilde yogunlasmis olan Meissner cisimciginin 20 miligramlik bir agirligi, yani bir sinegin uyguladigi basinci bile algilayabildigi tesbit edilmistir.

! Gormeyen kisilerin beyinlerinin gorsel korteksi, dokunma ve duyma yoluyla alinan uyarilara yanit olusturmak uzere kendini yeniden duzenlemistir.

bi aralar motorola vardı noldu ona

Cep telefonu tam 40 yasinda!
Motorola'nin basmuhendislerinden (bkz: Martin Cooper), New York'un en islek caddelerinden birinde yururken duruyor ve yaklasik bir kilogram agirligindaki bir cihazi yoldan gecenlerin saskin bakislari arasinda cantasindan cikararak cihazin uzerinde bulunan tuslara basmaya basliyor. Cooper kendi icadi bu cihazla, daha dogrusu dunyanin bu ilk tasinabilir telefonuyla biraz ileride bir gokdelendeki burosunda oturan yakin dostu ve rakibi Joel Engel'i aramaktadir. Joel engek zamanin en guclu telekomunikasyon sirketlerinden ve mobil iletisimin ez azindan o gunler icin mumkun olmadigini dusunmektedir. Fakat Engek kendisini henuz neyin bekledigini bilmemektedir. (bkz: Biraz sonra calan telefonunu actiginda Cooper'in soyledigi ilk sozler mibil iletisim tarihine gececektir: "Joel, seni su anda bir mobil cihazdan ariyorim. Cihaz tasinabilir ve fazlasiyla gercek.)

alois alzheimer

(bkz: Alzheimer hastaligi ilk olarak, psikiyatri uzmani Alois Alzheimer tarafindan tanimlanmistir) Dr. Alzheimer 1901 yilinda, zihinzel islev bozuklugu ve davranis degisikligi nedeniyoe hastaneye yatirilan bir hastayu 5 yil boyunca izledi. Bu hasta, evde kendi bakimini yapamaz hale gelmis, hafiza kaybina ugramis, yazma ve okuma gibi zihinsel islevlernini buyuk olcude yitirmisti. Hastanin tum bu sikayetleri zamanla giderek artti, hayal gormeye basladi ve anlama yetenegini tamamen kaybetti. Hastanin olumunden sonra beynini inceleyen Dr. Alzheimer, beyin hucrelerini barindiran dis kabugun (korteks) inceldigini gordu. Buna ek olarak, beyni mikroskop altinda inceleyen Dr. Alzheimer, yumak ve serit seklinde bazi olusumlar gordu. Insan beyninde ilk defa tespit edilen bu olusumlara "yaslilik plaklari" adini verdi. Bu hastaligi, 1906 yilinda yapilan bir kongrede "beynin tuhaf bir hastaligi" adiyka dunyaya duyurdu.
Bu yeni hastalik 1910 yilinda Dr. Alzheimer'in klinik sefiv (bkz: Dr Emik Kraepelin) tarafindan (bkz Alzheimer hastaligi) olarak adlandirildi.

kaşgarlı mahmut

Biluyior muydunuz Turklere ait oldugu bilimen ilk harita Kasgarli Mahmut'uj Turk Dunyasi Haritasi'dir.
Karahanlilar Devleti doneminde yasayan Turrk dilbilimci Kasgarli Mahmud, Araplara Turkceyi tanitmak amaciyla (bkz: Divanu Lugati t- Turk) isimli ansiklopedik sozlugu hazirlamisti. 1077 yilinda Abbasi Halifesi Ebu'l Kasim Abdullah'a hediye ettigi eserde yer alan harita, Turklere ait oldugu bilinen ilk haritadir.

gökküre

Gokkure uzerinde yildizlarin, gok ekvatorun ve kutuplarin islendigi bir alettir. Ayrica kure dis yuzeyi uzerinde yatay ve dikey derecelendirilmis cemberler vardir. Yatay cember uzerinde 30 derece aralaliklarda burclar astrolojideki burclar degil, Gunes'in yildizlara gore konumu olarak algilanmaktadir. Kurede enlem ve tarih ayarlandiktan sonra gokbilim ve goksel sehir maksadiyla gok cisimlerinin koordinatlarini tespit etmek mumkun.

parakete

Geminin suratini olcmek icin kullanilir. 14. yuzyil ortalarina kadar surat geminin arkasinda biraktigi suya yani dumen suyuna bakilarak veya geminin bas tarafindan atilan tahta parcasinin geminin botunu kat etme suresiyle bulunurdu. Parekete ise dugumlerde olceklendirilmis savlo ve buna bagli ucgrn bir tahtadan olusur. Tahtanin alt kismina, denizde dik durmasi icin agirlik takilir. Tahta denize atildiktan sonra halat serbest birakilir, tahta ise suya direnc gostererek atildigi yerde kalir. Bu esnada kum saati ile sure tutulur. Geminin surati, sure ve savli boyu esas alinarak hesapla bulunur. Gunumuzde basinc veya elektromanyetik olgulardan yararlanarak surati olcen elektronik paraketeler kullanilir.

civadra

Geminin bas tarafinsaa direklerin kirilmasini onlemek icin kullanilan halatlarin carmiha baglandigi yatay dire..

santa maria

Santa Maria, Kolomb'un Yeni Dunya'ya yaptigu seferlerde kullandigi uc gemiden biridir. 1460 yilinda insa edilmistir. Bu tip gemiler teknik olarak gemi olmakla beraber geleneksel olarak "karavel" olarak tanimlanmistir, ancak karavele gore daha buyuk, iki guverteli ve daha fazla tasima kapatisesine sahiptir.

kasara

Geminin kic ve bas tarafinda ana guverte uzerine insa edilen yasam alani.

matafyon

Yelken koselerine halat baglamak icin acilan deligin yipranmasini onlemek amaciyla cevresine gecirilen iki parcali metal halka.

şeytan çarmıhı

Direklere veya gemiye cikmak icin kullanilan, iki halat arasina tahta basamaklar konularak yapilan merdiven.

kinoa

Dunya Saglik Orgutu tarafindan yuksek proteinli bitki olarak kabul edilmistir.

Pancar ve ispanak ile ayni ailede yer alan kinoa boyu 1-2 metre olabilen, tek yilik otsu bir bitki. Icerinde A, B, C, D, E, K vitaminlero, demir, bakir, magnezyum, manganez ve fosfor var.

eşraf

Kelime olarak "Şerefliler" anlamina gelmektedir. Bir şehirde veya kasabada sozu gecen itibarli kisileri ifade etmek amaciyla kullanilirdi eskiden.

ali fethi okyar

Ataturk'un Harp Okulu'ndan sinif arkadasidir. Askerlikten ayrildiktan sonra siyasi hayata atilmistir. 1925'te basbakanlik yapmis, Ataturk'un istegi hzerine 1930 yilinda serbest Cumhuriyet Firkasi'ni kurmus ancak kisa sure icinde partisine gericilerin ve rejim dusmanlarinin dolmasi uzerine partiyi feshetmistir.

anzaklar

Avustralya ve Yeni Zelanda birlesik ordu birlikleridir. I. Dunya Savasi'nda, Canakkale Cephesi'nde ve Fransa'daki cephelerde savastilar. Daha sonra, bu iki ordu birligi birbirlerinden ayrildi. 25 Nisan 1915 gunu Canakkale cikartmasinin yil donumunu her iki tarafta "Anzak Gunu Milli Bayrami" olarak kutlamaktadir.

chucqy

:/ Malesef ozel mesaj yazamiyorum. neden boyle oldu anlamadim bir baktim ki caylagim.

yazardim caylak olmusum

Bende caylak oldugumu farkettim. 10. nesil yazardim halbuki. Bir baktim ki Caylaksiniz, 40 karakterden az entry giremezsiniz diyor.

yazardim caylak olmusum

Bende caylak oldugumu farkettim. 10. nesil yazardim halbuki. Bir baktim ki Caylaksiniz, 40 karakterden az entry giremezsiniz diyor.

yazarların şu an gitmek istedikleri yerler

Arnavutluk.