1. 1.
  1947 yılında doğdu..'Sarı Fare' lakabıyla ün yapan Hollanda'lı sporcu futbola Ajax'ta başladı..Bu takımda 6 lig, 2 kupa ve 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu yaşadı..1973'te Bercelona'ya, 1978'de Los Angeles Aztecs'e transfer olduktan sonra ülkesine döndü..2 kez Avrupa'da "yılın futbolcusu" seçildi (1973-74)..1974 Dünya Kupası'nda takımının kaptanlığını yaptı..51 kez milli olan Cruff , futbolu bıraktıktan sonra teknik adam olarak Barcelona'da görev aldı..
  3 ... killing joke
 2. 2.
  gerçek hayatta inanılmaz olan bu isim barcelona için çok çok büyük önem taşır.
  pes5'te crack çekin oyunda daha iyisi olmadığını görün.
  1 ... rackula
 3. 3.
  (bkz: jordi cruyff)
  ... hipernova
 4. 4.
  gelmiş geçmiş en iyi futbolculardandır.hatta belkide en iyisidir...
  1 ... like a_ rolling stone
 5. 5.
  ajax ve feyenoord u şampiyonluklara ulaştıran, milli takımda büyük başarılara imza atan cruyff hollanda nın en büyük futbolcusudur. bu başarıları sayesinde hollanda da adına çıkan görkemli bir dergi bulunmaktadır.
  ... maxime chattam1905
 6. 6.
  (bkz: ajax barcelona cruyff)
  ... numb
 7. 7.
  afc ajax takımının futbol tarihinde bir ilke imza atarak nba deki gibi 14 no lu formasını emekliye ayırdığı futbol üstadıdır. almanların ünlü oyuncusu kaiser lakaplı franz beckenbauer kendisi için, ' o benden daha iyiydi, ama benim dünya şampiyonluğum var'
  evet, bu büyük futbol üstadı çok kazandı, kazandırdı ancak dünya kupası kazanamamıştır. bu ağır siklet unvanı için bir kez şansı oldu. diğer sefer diye umutlananlara insanlık dersi verdi ve olası bir dünya şampiyonluğunu elinin tersi ile itti. sonundada yoksun artık 14 numaralı ajax forması!
  ... serander
 8. 8.
  hayatı şampiyonluklar ve ödüllerle dolu muhteşem futbolcu.
  ... sekreter arayan tir soforu
 9. 9.
  son sürat koşarken abs donanımı sayesinde 'zınk' diye olduğu yerde durup markajcısını kale arkası tribünlere taraftar yapabilen insan üstü yaratık. bu inanılmaz yeteneği onda kalıcı bir kalp rahatsızlığını hatıra olarak bırakmıştır.

  ''100 metre koşucuları neden yarış bittikten sonra mal gibi yavaştan koşmaya devam eder'' tarzı sorularımın da cevabı olan insandır.

  bildiğin spoiler: batı almanya ile hollanda nın kapıştığı bir maçta cruyff soldan kaptırmış giderken, o tarihin en hızlı sağ beki berti vogts'a korkunç bir fark atmış; vogts can havliyle sarı faremin uzun saçlarına yapışmıştır. her normal insanın kendini yere atıp rakibine kırmızı gösterilmesini bekleyeceği bu pozisyonda cruyff ne yapmıştır zahir? dirseğini vogts'un suratında patlatıp bok çuvalı gibi yerde bıraktıktan sonra kendisine cinayete teşebbüs şeklinde dalan 2 almanı kılına bile dokundurtmadan çalımlayıp belini kırmış, kaleciyede bir şut fake i atıp topu sağ köşeye takmış; kendisine diklenen batı alman yedek kulübesinden bir heyecanlı arkadaşa tokatı patlatmış, hakem kırmızıyı göstermeden sahayı terketmiştir.

  (bkz: best ever)

  not: kalbindeki rahatsızlık bu tuhaf stop yeteneği sebebiyle 'ritm bozukluğu'dur. ama çok bozuktur.
  6 ... saylon muzaffer
 10. 10.
  futbol literatürüne 'cruyff turn' çalımını sokmuş insandır.
  ... saylon muzaffer