bugün

uzak doğu dövüş sanatları ustası çinli yönetmen.

(bkz: kiss of the dragon)
(bkz: hero)
(bkz: the one)
http://www.jet-li.com
(bkz: jet ali)
bodyguard filmiyle gönüllerde taht kurmuş, musluk başındaki sahnesi akıllara kazınmıştır. once upon a time in china serileri,romeo must die,fist of legend,kiss of dragon,lethal weapon,hero ve son olarak fearless filmleri aklımda kalanlardır.
küçüklükten beri uzak dogu dovuş sanatlarıyla ilgilenmektedir uzak doguda saygı gösterilen biridir. 11 yaşında başkan nixona beyaz sarayda gösteri yapmıştır. tekmeleri o kadar hızlıdır ki nerden geldiğini anlayamadan rakibin agzının ortasına yerleşir. zaten bu hızından dolayı jet lakabını almıştır asıl adı Li Lian Jie dir.
resmi sitesi http://www.jetli.com/
kendisi aynı zamanda gerçek bir wu-shu ustasıdır.Bir çok şampiyonlukları olan çinli aktör matrix filminin yapımlarındada baya bir emeği geçmiş oyuncu..
(bkz: danny the dog)
bruce lee nin 10 da 1 i kadar olsa da, daha iyisi gelene kadar, lee nin veliahti.
turkce versiyonu icin (bkz: jet kemal)
yasak krallık filminde ilk kez jackie chan'i pataklama fırsatı bulmus oyuncu. spoiler değil evladım fragman bilgisi bu.
The Forbidden Kingdomda her ne kadar ne Chan ne de Jet yenmedi gibi görülsede Jet bir röpörtajında Jackieyi yenip yenemeyeceği konusunda bizzat en ufak şansım yok demiştir. Artık mütevazilikmi etmişdir yoksa Chan gerçekten kendisini dövermi bilmiyorum, zaten saçma bir konu olurdu bu (yok o yener bu yener). Fearless filminin kamera arkasında ise "Belime ip bağlıyorlar, biz uyuyoruz, sonra yönetmen uyandırıyor hareketleri sergilemeye başlıyoruz" demesiyle iyice gözümden düşmüşdür. Zavallı Chan sadece bir yerlerini kırdığında düblor kullanıyor, bu adam abartmış dememe neden olmuş şahsiyyet. Jackie Chan yönetmen istediğinde düblor kullanmak zorunda olduğunda aynı sahneyi çekiyor, kamera arkasına koyuyor ki resmen insanlar "yapamıyor, düblor kullanıyor" demesinler, Jet Li ise resmen itiraf ediyor.
Şimşek gibi hareket ediyor, hoş bir mizah anlayışı var, hayranlarına çok iyi davranıyor. Yakın dövüş sanatları sinemasının en saygın isimlerinden biri. Beş kardeşin en küçüğü olan Li, babası öldüğünde iki yaşındaydı. Çok koruma altında bir çocukluk geçirdi. Onu kurtaran, şimdi Pekin Spor ve Egzersiz Okulu denen yerdeki vuşu (wushu) derslerine gitmesi oldu. Ertesi yıl okul açıldığında geri çağrılan bir avuç öğrenciden biriydi. Henüz sekiz yaşında olmasına rağmen olağanüstü yetenekli bir vuşu öğrencisiydi. Bu deneyim onun utangaçlığını yenmesini sağladı. Ertesi yıl ilk kez müsabakalara katıldı, birinci oldu. Asya-Afrika-Latin Amerika Masa Tenisi Şampiyonası'nın açılışında gösteri yapma onuruna kavuştu. Bizzat başbakan tarafından tebrik edildi.

Bunun üzerine normal eğitimi bıraktı, çok çetin bir spor okuluna kabul edildi. 20 genç vuşucu olarak ABD'de iyi niyet turuna çıktılar. Gerçi Hawaii'de gördüğü bir Tayvan uçağını Çin uçağı sanarak put kırdı (O dönem için çok vahim bir hata) ama yolculuk genelde iyi geçti. Çin'e dönünce de Çin Gençlik Şampiyonası'nı kazandı. Bunu sayısız ödül izledi. O kadar azimli bir dövüşçüydü ki, Ulusal Oyunlar'da kılıcıyla kafasında bir kesik meydana getirdiğini bile anlamadı, terliyorum sandı ve 12 yaşındaki Li, yarasına rağmen birinci olarak herkesi şaşırttı. Bir kargo uçağında ölüm tehlikesi atlattıktan sonra (Yolculara vasiyetlerini yazsınlar diye birer sayfa kâğıt verilmişti) , vuşuyu tam anlamıyla öğrenmek için kendini felsefeye verdi, uzun süre çalıştı.

Sinemaya 1979 yapımı 'Shaolin Temple'la girdi ve 80'lerde kung fu sanayiine yeni bir soluk verdi. Dünya seyircileri onu 'Lethal Weapon 4'un (1998) unutulmaz kötü adamı olarak tanıdı. Bu rol Chan'e teklif edilmiş ama kötü adamları oynamayan aktör, reddetmişti. Sonra da sevimli karakterler oynadığı oldu ama, bu hafta öyle değil. Jet Li son filmi 'Suikatçi'de gene kötünün kötüsü.
bir röportajında artık dövüş filmlerinde oynamak istemiyorum, aile babası olduğum dram filmlerinde oynamak istiyorum diyen, çok iyi macera filimleri olan iyi bir oyuncu.
bruce lee gibi sahte dövüş yıldızı değil. Gerçek bir dövüşçüdür. Cehennem silahı filminin çekim setinde şu diyaloglar geçmiştir.

yönetmen: lee, mel'e ( mel gibson) zarar vermiyeceksin değil mi?
lee: Saçıma dokunursa öldürebilirim.
yönetmen:.........?
asla bruce lee'nin yada jackie chan'in ki gibi sağlam bir kariyer yapamaz nede çin sinemasına birşeyler kazandırabilir, sıkça gördüğümüz saçma efektlerinden kaybediyor.
filmlerini sevdigim oyuncudur.
dövüşürken bazen tek elini cebinden çıkarmıyor. süper oyuncu diğerleri gibi mal ve ifadesiz değil hayran olduğum insan.
kendisiyle aynı gün doğduğum, yüzünde garip garip girintiler çıkıntılar olan adam. doğum günümüz kutlu olsun panpa.
jet li dövüş sinema filmlerinin şu andaki tek yıldızı. oynadığı filmler gerçekten çok şahane. tüm filmleri süper, insanı sürüklüyor. dövüş sahneleri bruce lee gibi. şu andaki bu tür filmlerde oynayan yıldızların hepsinden iyi ve etkileyici. özellikle fist of legend. ejderin öpücüğü olağanüstü filmler jet li nin oynadığı filmler sanki gerçekçi gibi. fakat bu insan gerçekte kendi ülkesinde wushu sporuyla 5 altın madalya kazanmış gerçek bir sporcu.
http://http://www.youtube.com/watch?v=2SK9kFyQxNw
keşke uludağ sözlük'te moderatör olsaydı dediğim capon. çinli de olabilir. o civar işte.
dandik dövüş filmlerinde oynayan aktör.
(bkz: jet fadıl)

(bkz: çağrışım mode on)
(bkz: the expendables)
bi jackie chan değildir. şurda olsada yüzümüze doğru gülse jackie abimiz.
Kır Zincirlerini (bkz: Danny The Dog) filminde oynamış çinli oyuncu.
isim ile karakter uyuşmasının önemli bir göstergesidir.