1. 1.
  yerfiziği olarak da bilinir, fiziğin temel ilkelerinden yararlanılarak, suküre ve atmosferi de içerecek biçimde yerin araştırılmasını konu edinen bilim dalı. ülkemizde daha çok deprem sonrası ve petrol, maden aramalrının hız kazanmasıyla tanınmaya başlanmış bilim dalı.
  uyguluma alanları şunlardır:

  levha tektoniği ve deprem araştırmaları
  sismik yöntemlerle karada ve denizde jeolojik yapıların araştırılması
  jeolojik zamanlardaki yer manyetik alanının belirlenmesi
  yeraltı kaynaklarının araştırılması
  çevre jeofiziği
  arkeolojik araştırmalar
  atmosfer ve uzay araştırmaları
  termal alan araştırmaları
  itü, katü, saü, koü gibi üniversitelerde jeofizik mühendisliği bölümü mevcuttur.

  (bkz: gravite)
  (bkz: sismoloji)
  (bkz: manyetik)
  (bkz: sismik)

  http://www.yerbilimleri.com
  2 -1 ... eylmz
 2. 2.
  yeryüzünün yapısını matematiksel ve fiziksel teoremlere göre inceleyen ana bilim dalıdır. jeolojinin yorumlayamadağı noktada devreye jeofizik girer. mühendislik dallarında bitirmesi ve okuması en zor olanlardan biridir.
  1 ... lucifer anarchos
 3. 3.
  jeoloji bilimi yer yüzeyini 2 boyutlu olarak incelerken, bu bilim dalı işin içine yer altını da katarak 3 boyutlu inceleme olanağı sağlar. bu bölüme girecekler fizik ve matematiği su gibi bilmelidir ve sevmelidirler ki okurken zorluk çekmesinler ve 4 yılda bitirebilsinler.
  ... bill of exchange
 4. 4.
  yeraltında bulunan derin hammadde yatakları ve enerji kaynaklarının yerlerinin tespiti, verimliliklerinin arttırılması, işletmeye açılması konularında çalışma yapan bilim dalıdır. jeofizik mühendisleri normal şartlarda jeofizik etütler ve deprem üzerine çalışmalar yaparlar, ancak burası türkiye olduğundan sadece dil bildiği için alakasız firmalarda*, alakasız pozisyonlarda görev alıp* 25 yaşında eşşek* yüküyle maaş alabilirler. işte sırf bu yüzden itü'ye kapağı atarsam bir şekilde kotarırım düşüncesi içerisinde bu sene girdiğim bölümdür. ayrıca unutmadan ;

  (bkz: allahım yatay geçir beni)
  1 ... renovatio
 5. 5.
  en önemli bir diğer dersi de elektrik ve elektromagnetik aramadır. uygulamalarıyla (sp, ıp, özdirenç vs) sınavda kafayı yedirtir.
  1 ... jeopardy
 6. 6.
  elektrik prospeksiyon dersi ile saç baş yolduran bir dersi vardır bu bilim dalının.
  ... lucifer anarchos
 7. 7.
  hacettepe üniversitesi yer bilimleri için jeofizik tek bir isme karşılık gelir.*.sanırım bölüm kurulduğundan beri bu dersi o vermektedir. değişik bir derstir onunla daha değişik, anlaşılamaz hale gelir. sağolsun varolsun. *
  ... senleyadasensiz
 8. 8.
  en basit iki tanimi:

  1. Fizik ilkelerini kullanarak yerkureyi, hidrosferi, atmosferi ve uzayi inceleyen bir bilim dalidir.

  2. insanoglunun yerkurenin sirrini cozmek icin buldugu en onemli yollardan biridir.
  1 ... limon cicegi kolonyasi
 9. 9.
  jeofizik mühendisi olacağım dediğimde karşımdaki insanın o ne diye sormasına sebep olduğu ve benım her defasında anlatmaktan sıkıldığım ve mensup olduğum bilim dalı.
  ... muhendismiyimneyim
 10. 10.
  fiziğin yere uygulanması esasına dayanan ve kendine özgü fiziki parametreleri ile ulaşılamayan derinliklere sayısal sonuçlar ve yorumlar getiren, kocaeli depreminden sonra halk arasında deprem mühendisliği olarak keşfedilen bilim dalı.
  ... fername