1. 1.
  Sığ sondaj kuyularında dinamit patlatmak ya da yeri titreştirmek yoluyla meydana gelen sarsıntıyı, kaynaktan itibaren belirli aralıklarla yerleştirilmiş olan alıcılarla ve kayıtçılarla kaydettikten sonra; elde edilen verilerden yer altının jeolojik yapısını hesaplayarak çıkarma işlemlerinin tümüdür.
  2 ... limon cicegi kolonyasi
 2. 2.
  Jeofiziğin dört ana yönteminden biri olan sismik yöntemler; sorunlara getirdiği çözümlerin boyutlarının büyüklüğü, yüksek doğruluk, yüksek ayırım gücü ve hedef derinliğin fazla olması bakımından diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Petrol aramalarında büyük rol oynayan bu yöntemin en önemli özelliği çok sayıda veriyi bir araya getirmesidir.

  Sismik yöntem, hidrokarbon aramalarında vazgeçilmez bir yöntem olarak kullanılır. Ayrıca yer altı kesitinin çıkarılması, yeraltındaki katmanların durumlarının saptanması, herhangi bir kuyudan elde edilmiş bulguların yanal değişimlerinin saptanması, yer altının haritalanması ve açılacak kuyuların yerlerinin saptanması için kullanılan en yaygın yöntemdir. Buna ek olarak, sismik yöntemler, barajların ve yolların yapımında temel kaya derinliğinin belirlenmesinde ve ağır minerallerin biriktiği gömülü kanalların yerinin saptanmasında da kullanılırlar.

  iki tabakayı birleştiren ara yüzeyden yansıyıp yeryüzüne dönen yansıma yolu ve bu ara yüzey boyunca olan kırılma yolu, yapısal bilgiyi ortaya çıkarmakta kullanılır.
  1 ... limon cicegi kolonyasi
 3. 3.
  MANYETIK ARAMA YONTEMI VE GRAVITE ARAMA YONTEMI HAVADA, KARADA VE SUDA UYGULANABILIRKEN, BU YONTEM AKUSTIK DALGA YAYILIMI ILE ILGILI OLDUGUNDAN HAVADA UYGULANAMAZ.

  KARADA VIBRATOR VEYA DINAMIT ARACILIGIYLA YERIN ICINE AKUSTIK DALGA GONDERME VE JEOFONLARLA YANSIYIP/KIRILIP GERI GELEN DALGANIN KAYDEDILMESI ESASINA DAYANIR.

  SUDA ISE AIRGUN ARACILIGIYLA ONCE SUYUN VE AKABINDE YERIN ICINE AKUSTIK DALGA GONDERME VE HIDROFONLARLA YANSIYIP/KIRILIP GERI GELEN DALGANIN KAYDEDILMESI ESASINA DAYANIR.
  1 -1 ... papagan
 4. 4.
  (bkz: saklı tabakalar)
  (bkz: ikili tabakalar)
  (bkz: tabaka hızları)
  ... zaten zaman yok
 5. 5.
  depremle ilgili.
  1 ... wolke
 6. 6.
  ibnenin tekinden aldığım ve aynı zamanda yaklaşık 5 saat önce kaldığım lanet ders.
  ... mlhozmn