bugün

Pamela voorhees'in oğlu , 13.cuma'nın fantastik ve kadirşinas katili . Kurbanlarını genelde kamp gençliğinden seçerken film serisi 10'a kadar uzayınca uzaya kadar çıkmıştır (bkz: Jason X). Bütün filmler boyunca hiç konuşmamış sadece kesip biçmekle uğraşmıştir . 80'ler hatta 90'ların unutulmaz korku film kahramanıdır *.
13 haziran 1946 (cuma) doğumlu, 1,90 boyunda, 112,5 kgağırlığında, çocukluğundan kalan bir takım aşağılanmalar ve annesinin öldürülmesiyle alakalı olarak, bir takım nedenlerden cinayet işlemeye başlamış, ortalama 10 (on) filmi çekilmiştir.
doğa üstü güçlere sahiptir ve bir nevii ölümsüzdür.
filmlerindeki belki de en acımasız katili canlandıran, ilk iki filminden sonra palyaçoya döndürülen, efsanevi katil karakterlerinden de sadece birisi olan, 1980 yapımı, sean s cunningham'ın yönettiği, friday 13th adlı filmin ölümsüz kült karakteri olarak hafızalarda yer edinmiş, sonradan da son olarak jason x adlı berbat ötesi bir komedi filmiyle taçlandırılmış korku filmi karakteri...
(bkz: michael myers)
(bkz: freddy krueger)
(bkz: leatherface)
korku filmlerindeki seri katiller icerisinde goze en kotu gelen oldurme sekillerine sahiptir.
günümüz gençliğinin saw serisi yüzünden bir haber olduğu en süper korku filmi karakteri.
en süper korku filmi yaratığı için (bkz: the thing)
maskesiyle beraber karizma olan ve genelde geçleri kesip biçen karizma katildir.ayrıca sevişen bi çift gördüğünde hiç affetmez..
cyrstal gölü civarında doğmuş,bu gölde buğulmuş ve tekrar geri gelmiş gerilim sinemasının unutulmayan katili.kötü suratını hokey maskesinin altına gizlemiş, maske ve palası ile hatırlanacak isim.10 film boyunca 120 ye yakın insanı canından bezdirmiştir.bir türlü öldürülemez herkes onu öldü sanır fakat o yaşar.hiç konuşmaz.eline geçen kesici-delici her türlü aleti ustaca kullanır.
zinakar karşıtı güzel insan. biraz sert bir mizacı vardır lakin aslen iyi kalplidir.
freddy krueger ve michael myers ile birlikte alemin en usta seri katillerindendir.

gerçi freddy daha çok kabuslara giriyor ama olsun sonuçta seri şekilde insan katlediyordu.

michael myers ise her filmde başka bir oyuncu tarafından canlandırılmasa çok daha şükela olacaktı sanki. adam bir filmde çok iri, diğer filmde daha ufak, bir filmde uzun sarı saçlı, diğerinde kısa siyah saçlı. gerçi tarzına önem veren bir abimizse birşey diyemeyiz tabi.

neyse efendim bu jason'ın pala ile kafaya katonk diye vurmak ve özellikle ormanda sevişen çiftleri öldürmek gibi garip huyları vardır. bir filmde freddy ile kapışmıştır. freddy'nin kelleyi almıştır ancak freddy hali hazırda zaten ölü olduğu için değişen birşey olmamıştır.
1980'lerde başlayan uzun soluklu 13. Cuma serisinin efsane olmuş popüler katilidir. 1946 yılında Pamela Woorhees tarafından dünyaya getirilmiştir ve henüz küçük bir çocukken Crystal Lake gölünde kaza sonucunda boğularak ölmüştür, cesedi sırra kadem basmıştır.

--spoiler--

--spoiler--

Sonrasında; zaten deli olduğunu düşündüğüm annesi hepten delirmiştir. Crystal Lake kampındaki bütün gençleri öldürmüştür ama sonu pek hazin olmamıştır, kellesi kesilmiştir. 2. filmde de Jason annesinin intikamını şart edinerek kampa gelen herkesi katletmeye başlar. Devam filmleride gelir.

--spoiler--

--spoiler--
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.