bugün

geçmişteki hatanın yeniden yaşanması halinde ne yapacagını/olacagını bilmektir.
tokat yemek tecrübeyken
tokat yedikten sonra, yanagın kızaracagını bilmek tecrübeyle sabittir.
-hayat-
sonunda ne olacağı ,daha önceden yaşanan istatistiklerle göz önüne sürülen ,görünen köy misali olay
en iyi öğrenme yolu olan yaşayarak öğrenmenin gerçekleştikten sonra kişide bıraktığı sertifika..
hatalardan yola çıkarak yeni hatalar yapma pardon yapmama olayı.
(bkz: kendimden biliyorum)
tecrü isimli erkekle,sabit adlı bayanı anlatırken kullanılabilecek kelime grubu.. (bkz: yok devenin nali)
yaşanmış olması dolayısıyla varlığından şüphe edilmemelidir,kesin doğrudur anlamında kullanılan sözlük klişelerinden birisidir.
tespit yaptıktan sonra yapılabilecek en gecerli acıklamadır.
yaşanmış tecrübelere dayanarak anlamında kullanılan söz öbeği.
daha sık kullanım şekli için; (bkz: tecrübeyle sabittir)
(bkz: kuvvetle muhtemel) *
Eskiden bi't-tecrübe sâbit denilirmiş.
ikna çalışmaları sırasında başıma geldi ordan biliyorum da dense; emin olunası bir durum vardır ki o da başa gelene kadar bu söz bir kulaktan girip diğerinden çıkacaktır. çok kesin bir yargı mı e başıma geldi ordan biliyorum *
kısaca bir musibet bin nasihatten iyidir.
tecrübe yenilen kazıkların toplamı olduğu için tecrübeyle sabit durumlarla karşılaştığınızda o durumda siz doğru hamleyi yaparsınız fakat bunu bir arkadaşınıza söyleyip uyardığınızda büyük olasılıkla sizi takmayacak ve oda bir kazık yiyecektir sora 2. kez tekrar aynı kazığı yemez merak etmeyin, en iyi öğrenme yolu yaşamaktır.
"başkalarının tecrübelerini kendin yaşayarak tecrübe etmek kadar büyük aptallık yoktur." aforizmasının uyarı şeklidir. aptallık yapma, yerinde otur, dediğimi dinle ve sen yaptığımı yapma demektir.
(#6809053)
"tecrübe ettim ordan biliyorum" manasında kullanılan cümle.
(bkz: tecrübeyle sabit)
(bkz: aramaya inanmak)
(bkz: test edilip onaylanmış)
based on a true story, olarak da ifade edilebilir.
doğrusu : (bkz: tecrübe ile sabit)
UYARI: "ile" sözcüğü ünsüzle biten bir sözcüğe eklendiğinde "i" sesi düşer.
http://www.edebiyatsanat....glac/398-ile-baglaci.html
(bkz: tecrübeyle sabit)