bugün

kusmak. kustuğunu, midesindekileri öğürerek çıkardığını söylemenin kibar yolu.
az evvel kusmuş ve ruh hali tamamen berbat olan insanın, doğrusunu telaffuz edemeyip;
isfitra ettim
issifra ettim
isfirta ettim
şeklinde değişik versiyonlarını kullandığı, en zor zamanda insanın yanında olmayan söz öbeği.
sindirim yolundaki hareketin tersine donmesi sonucu ortaya cikan durum.
(bkz: istifrağ etmek) * *
kusmak fiilinin (nedense) kibar söylenişi. osmanlıca diye daha mı az iğrençleşiyor eylem bilinmez, ama sonuç ortadadır: aynı sonuçtur.
(bkz: istibra)
(bkz: sen beni kovamazsın ben istifra ediyorum)
deniz baykalın kendi videosundan sonra yaptığı eylem.
az kalsın istifa ediyormuş ama son anda istifra etmiş.
yediği ve miğdesinde yavaş yavaş öğütülmeye başlanan yiyeceklerin ağız yoluyla çıkarılmmasıdır.
Akşam yediğin dolmanın,yanında yediğin yoğurdun, öğlen yediğin makarnanın midede karıştığı cıvık cıvık olmuş durumunun mideden ağız yolu ile çıkmış haline denir.
genelde alkolün fazla alınmasında ya da karıştırılmasında karşılaşılan durum.
(bkz: o son kadehi içmeyecektim)
dünyanın en güzel seylerinden biri.
kesinlikle dünyanin en güzel seyi. ama istifra etmek demeyin kusmak deyin sekil yapmayin lütfen.
küçükken nasıl telafuz edildiğini bir türlü çözemediğim kelime. bir bilene de sormadık tabi o zamanlar. bu yüzden hep kusmak fiilini kullandım oldum olası.
aniden geldiyse bünyeyi alt üst ediyor. sebebi neydi ki?
kusmak kelimesi yerine bunu kullanmak kasıntılıktır kanımca.
'babacım sen benim nasıl içtiğimi bilmiyorsun' diyen kişinin mutlaka başına gelen durum.
Kusmak fiilinin kibarca söylenişi.

içim dışıma çıktı deyiminin çıkış sebebidir.
Fenadır.
Kustukça kusası gelir insanın, çıkan ifrazatı görünce daha da coşar meret!

Çıkan doğaüstü çirkin ses, gözlerin yuvalarından fırlama arzusu, tıkanan nefes, anne kişisiniz kapıdan, iyi misin hee iyi misin diyen bitmek bilmez şefkatli merakı.

Yahu anne kusuyorum bi dur allasen!
Rahatlatır.
Bi de etmek isteyip edememek vardır.

işte o insanı yaşarken öldürür...