1. 1.
  gereksiz tuketim. mesela bir odada oturan bir kisinin evin tum odalarinin isiklarini acmasi, hayvanlik yapmak.

  veya onca insan acliktan kivranirken cope dokulen onca yemek.
  ... laz pacino
 2. 2.
  (bkz: haram)
  1 ... oumar
 3. 3.
  (bkz: israfil)
  ... pablo escobar
 4. 4.
  her şeyin gereğinden fazla olanı, ihtiyac fazlası.
  ... saipsiz
 5. 5.
  arapça sarf kelimesinin fi'al vezninde yazılışıdır.her iki durumda dasülasi mücerred mastardır.
  ... xabiasvili
 6. 6.
  oldukça göreceli bir kavramdır. örneğin bir insan heykelleri israf olarak görebilir. istanbul'a ekilen laleleri, boğaz köprüsünün ışıklandırılmasını, bir insanın pahalı düğünler yapmasını. ama bir de olaya şu açıdan bakın. babanız bir heykel ustası. laleleri yetiştiren sizsiniz. boğaz köprüsündeki ampülleri üreten fabrika dayınızın. kardeşiniz de düğünlerin yapıldığı otelde çalışıyor. bu durumda bunlar size israf gibi gelir mi? bu tür belki gereksiz gibi gözüken harcamalar ile aslında ekonomide çarklar dönüyor. verilen hizmet de herkes için olmasa da hayatımızı güzelleştiriyor.

  israf ancak şu şekilde olur. verimsiz çalışma sonucu satın aldığın hammaddenin çoğu boşa gider. üretim yaparsın malın büyük kısmı hatalı çıkar ve çöpe gider. 100 tane metrobüs alırsın, yola uyum sağlayamayaz garajda boş bekler. bunlar israftır. ama verimli bir şekilde bir şeye hizmet ediyorsan o israf sayılamaz.
  2 ... raynor
 7. 7.
  Basbakanin Uskudar'daki bir acilisia muhtemelen her zamanki gibi 20 arac ve 1 ambulansla katilmasi.. ama elektrigi odemeyince hemen kesiyorlar..?? ben bu isten bisi anlamadim...
  ... hayatayikkafaylacekilmiyor
 8. 8.
  --spoiler--
  Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, Ensar'dan bir zatin kapisinin ustune yaptirdigi bir kubbe gordu. "Bu nedir?" diye sordu. "Bu falancanin insa ettirdigi bir kubbedir!" dediler. Resulullah aleyhissalatu vesselam: "Boyle sarfedilen her mal, Kiyamet gunu sahibine bir vebaldir!" buyurdular. Bu soz Ensari'ye ulasmisti. Kubbe'yi hemen yikti. Sonra, Aleyhissalatu vesselam oradan tekrar gecti, fakat kubbeyi goremedi, akibetini sordu. "Sizin soylediginiz kendisine ulasinca yikti" denildi. Bunun uzerine Resulullah aleyhissalatu vesselam: "Allah ona rahmet kilsin, Allah ona rahmet kilsin!" diye dua buyurdular."
  --spoiler--
  7229 - kütübü sitte.
  1 -1 ... periferi
 9. 9.
  insanların gelirlerinden çok daha fazla yaptıkları, gereksiz harcamalardır.
  1 ... hoscakal
 10. 10.
  insanların birşeyi ihtiyaçları olmadığı halde sırf almış olmak için almalarıdır.
  ... isyankarbumerang