1. 1.
  büyükşehir belediyesine ait kuruluş, istanbul otopark işletmeleri a.ş. binlerce değnekçinin tımar edilip organize bir şekilde görev dağılımlarının sağlandığı devlet adına haraç toplayan resmi bir çete görüntüsü var. yıllardır aracınızı parkettiğiniz yol kenarına bir anda o iğrenç mavi tabelalarıyla çöküp 5 dakikasına 3 ytl alabilecek kadar da üstün belediye "hizmet" birimi görevi vardır. eskiden sadece lüks semtlerin caddelerde görülürken çok kısa bir zaman zarfında yattığım ranzanın üst katını parsellemelerini bekleyebileceğim kadar hızlı çoğalıyorlar. tiksinerek izliyoruz.
  5 ... arjen robben
 2. 2.
  otopark mafyalarına verdiğimiz parayı devlete vermemizi sağlayan kuruluş. 15 dakika kadar müsamaha gösteriyorlar herkese. daha sonra 2 saati 3 ytl'dir.
  1 ... umberto da silva junior
 3. 3.
  senelerdir normal olarak parketmenin yasak olduğu yeditepe üniversitesi önündeki kayışdağı caddesini artık otopark olarak işleten kurum.

  trafik kurallarına göre zaten park etmek yasaksa bu kişiler burayı nasıl bir rant alanı olarak kullanabilir? çalıştırdıkları kişiler kereste tanımına uyacak kişiler ve arabam olmamasına rağmen bu kanunsuzluktna rahatsız duyuyorum.
  4 ... avedis
 4. 4.
  yeditepe universitesinin 5 km çapı alanındaki bir alana park ettiginizde 3 ytl ucret alan degnekçilerin ustunde yazan isim.
  2 ... evilded
 5. 5.
  (bkz: legal otopark mafyası)
  3 ... 60 yasindaki kelebek
 6. 6.
  mekanlarında 2 saat park etmenin ücretini 4 tl den, 5 tl ye çıkarmışlardır.
  ... notrinova
 7. 7.
  vatandaşın evinin önünü vatandaşa park yeri olarak kiralayan belediye şirketi.
  4 ... corazon
 8. 8.
  tayyip erdoğan ve kadir topbaş'ın junyırlarına ait olan taşeron şirket, babalarının yollarından gidiyolar napsın zavalıcaklar.
  -1 ... solakzade
 9. 9.
  değnekçilerden işi öğrenmiş ve bu sebeple de öğrenme maliyetini azaltmış, fiyatları ucuzlatmış şirket. tam ali sabancıya göre.

  ispark aslında hayret verici olarak çok önemli iş yaptı. kapkaç'ın bile bitmesinde çok önemli rolü vardır. şöyleki değnekçilik ile işe başlayan bir kesim değnekçilikten karınlarını duyurmaya başlayında hafiften kurumsallaştılar yani çeteleştiler. sonra yatay büyüyerek yeni iş alanlarına girdiler. örneğin kapkaç, hap-ot işi. sonra burdan da başarılı oldular iyice yüzsüzleştiler. içlerinden polatlar alemdarlar çıktı. ama ispark taa ilk baştan değnekçilik aşamasında bu işten para kazanamayacaklarını tek para kazananın devlet olacağını gösterdi.

  bu açından başarılı ve örnek olması gereken bir proje.
  3 ... hibrit kibrit
 10. 10.
  modern değnekçi.
  1 ... isimde gucumdeyim