bugün

29 Eylül 1916'da istanbu'da doğmuş olan yazar.

Edirne Kız Öğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. Londra'da ve New York Üniversitesi'nde çocuk ve gençlik edebiyatı, çocuk ve gençlik psikolojisi, sorunlu çocuklar, eğitim tarihi, eğitim psikolojisi, yetişkin psikolojisi, 19. yüzyıl Rus edebiyatı konularında kurslar gördü. Yirmi bir yıl Türkçe edebiyat öğretmenliği yaptı, dört yıl Amerika Bölgesi Kültür Ataşeliği ve Öğrenci Müfettiş Yardımcılığı ve Müfettişliği görevlerinde bulundu. TRT, BBC ve Kıbrıs Bayrak radyolarında haftalık konuşma programları ve çocuk saati yazar ve yönetmenliği yaptı.

Anılarla Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'de Süreli Çocuk Yayınları, Almanya'daki Çocuklarımızın Başarısızlık Nedenleri, Anneler Sizin için, Çiçekler Sevgiyle Büyür, Yaşamak, Onuncu Sigara, Kocaman Bir Örümcektir Zaman, 99. Kat Şiirleri adlı inceleme, araştırma, öykü, şiir, roman, anı türlerinde kitapları olan ismet Kür'ün 19 adet de çocuk romanı bulunmaktadır. Ayrıca yüze yakın radyofonik oyunu bulunan ismet Kür'ün 4 tane de tiyatro oyunu vardır.
92 yaşında olmasına rağmen konuşmasından, neşesinden, hareketlerinden hiçbir şey kaybetmemiş edebiyatcı. yüzünü görmeden dinlendiği zaman 92 yaşında olduğuna inandıramazsınız kimseyi.
(bkz: onuncu sigara)
değerli yazarımız pınar kür'ün annesi olan üstat. kendisi de yazardır ancak henüz hiçbir kitabını okuma fırsatı bulamadım. ama şunu diyebilirim ki pınar kür gibi müthiş bir yazar yetiştirmişse, kendisinin kitapları birer şaheser niteliği taşıyor olabilir.
saçlarını açık maviye boyatmış kişi.

ekranlardan kızı pınar kür'ü de hatırlıyoruz.

atalarımız gerçekten doğru söylemiş;

armut cidden dibine düşüyormuş !
Kendisi bugün yaşlılık nedeni ile vefat etmiştir. Kızı Pınar Kür annesinin eylül ayında geçirdiği beyin enfarktüsünden beri yatalak olduğunu ve ileri yaşı nedeniyle iyileşemediğini söylemiştir. ismet Kür aynı zamanda başka bir yazar olan Halide Nusret Zorlutuna' nın da kardeşiydi.
kendisini de kaybettik. son günlerde vefat haberi vermekten gülemez oldum.. mehmet ali birand, toktamış ateş, ahmet mete ışıkara derken şimdi de ismet kür hayatını kaybetmiştir.

allah taksiratlarını affetsin mekanı cennet olsun.
Öğretmenliğinin yanı sıra inceleme, araştırma, öykü, şiir, roman, anı kitaplar, radyo ve tiyatro oyunları yazdı. Halide Nusret Zorlutuna’nın kardeşi, Pınar Kür’ün annesidir.(d. 1916,istanbul – ö. 2013,istanbul)
1916-2013 yılları arasında yaşayan kadın edebiyatçı (ismi yanıltmasın) pınar kür'ün annesidir.
güncel Önemli Başlıklar