bugün

IP adresi belli bir ağa bağlı cihazların ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adrestir. ingilizce deki Internet Protocol address teriminin kısaltmasıdır.

internet e bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Yani iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, IP adresi birbirleri ile iletişim imkanı sağlar.

IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin: 192.168.10.9

Bir internet sayfası sunucusuna, web tarayıcısına IP adresi yazarak da bağlanılabilir; ancak bu rakamları yazmak pratik olmadığından IP adresine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılmaktadır. internet Servis Sağlayıcılarında bulunan Alan Adı Sunucularından (DNS -Domain Name Server)) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini eşler ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. internet te trafik Başlıca IP adreslerince sağlanmaktadır.

IP adresi, internet e bağlıyken Windows 98 de Başlat taki "Çalıştır" satırına "winipcfg" yazarak öğrenilebilir. Daha yeni Windows sürümlerindeyse komut satırında ipconfig yazarak öğrenilebilir.
bilgisayarın nüfus cüzdanı
ele geçince sorun çıkaran ev adresi mahiyeti taşıyan numaralar dizisi
gizlemek için aşırı yöntemleri olan ancak mit'in anında bulduğu tümcins harfler
bilindiği takdirde yeni başlayan bir hackera muhattabının başına inanılmaz çoraplar örme şansı veren adres...***
ethernet kartı yada modemi olan her bilgisayarın internette veya ağ yapısında aldığı numara. *
unix için ise ifconfig komutu işe yarayabilir.
modemi her açıp kapayışınızda değişen fakat internet hizmeti aldığınız ** yerdeki serverlarda hakikisinin bulunduğu numaradır.savcılığa şikayet edilmişseniz sizi elleriyle koymuş gibi tek o numarayla bulabilmektedirler.*

ayrıca rapidshare gibi download limiti olan sitelerdeki tanınmanıza yarayan numaralardır.çözümleri için proxy ve modem açıp kapatıp* ip adresinin yenilenmesi tavsiye edilir.
a, b ve c sınıfı ip adresleri mevcuttur.
(bkz: a sınıfı ip adresleri)
(bkz: b sınıfı ip adresleri)
(bkz: c sınıfı ip adresleri)
"d" ve "e" diye de sınıflandırılan adreslerdir, lakin bu tip adresler gerçek hayatta kullanılmaz.
yakınlarda çocuk pornosuna büyük bir darbe indirmede kullanılan internet harikası. ip numaraları ile kimlikleri öğrenilen bu iğrenç şahıslar derhal işleme tabi tutulmuşlardır."ben değilim karım indirmiş!" diyebilecek kadar alçalabilen bu insanların yakanlanması işine yardımcı olduğu için Allah ip numasını bulan insandan razı osun.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.