bugün

kendi varlığımı korumak için kendimi binlerce kez öldürdüğüm anlardan biliyorum. tanrı'nın varlığına istinaden, kendi ruhumun bekaretini korumak içindi işlediğim onlarca günah, kırdığım onlarca kalp, çaldığım onlarca rüya...

her birinin tutarlı bir açıklaması vardı elbet. fakat hiç kimse dinlemedi beni. dinlemeye tenezül dahi etmedi. onun için ben de kestim bileklerimi. 17 yaşımda. bir otel odasında, yaşlı bir temizlikçi kadın buldu küvetteki baygın bedenimi. en yakın hastaneye kaldırıldım. 34 dikiş atıldı bileklerime. hayatımı dikmeye çalıştılar. ben yırttım. bir gece kaçtım hastaneden.

banklarda yattım geceler boyu. içtim. her şeyi. alkolü, aşkı, hayatı... sarhoş olamadım ama. onun için, park lambasına, kravatla kendimi astım. 33 yaşımda. cennet yaşımda. medeniyetin yuları dayandıramadı bedenimin ağırlığını. koptu. düştüm karanlık bir köşeye. ağladım o gece. doyana kadar. kalbimi kusana kadar. kusamadım ama. kustuğum kan, midemdeki iç kanamanın kanıymış.

alındım yoğun bakıma. onlarca ilaç yazdılar. bir gece hepsini içtim. yoğunun daha yoğun bakımına girdim. hayatın komasını gördüm. sadece, komasını mı? rutinini. monotonunu. tek düzesini. hızlısını. yavaşını. hayatın her çeşidini gördüm. onun için öldüğümde, "bu dünyada göreceğimi gördüm, beni yüzüstü gömün" diye yazdım tek cümlelik vasiyetime!

intiharın nefsi müdafaa olduğunu anlatmaya çalıştım. geceler boyu. herkese. tanrı bilire. tanrı bilmeze. tanrı'yı arayana. tanrı'yı bulup kaybedene! herkese ve her şeye!

ruhun bekaretinin cinsel bekaretten daha önemli olduğunu anlatmak için kendime tecavüz ettim binlerce kez!

şimdi mi?

ağlıyorum.

hepiniz için!

hepimiz için!

günah için!

günahlarım için!

günahlarınız için!

ağlıyorum!

siz işlemeye devam edin!
hayatin saldirisina karsi koymaktir... dogumdan olume kadar surekli karsi koymak zorunda oldugun darbelere karsi kesin cozum.

ama, bazen senin de hayati tokatladigin anlar vardir, seyrek te olsa... bunlari yasamak icin, yasamaya deger.
intiharın ahiret sorgusunda önemi olmayan bahanesidir.
yaşamak; hislerinize, hayatınıza, gülümsemenize, bir lamba yakıp oturmanıza bile saldırıysa eğer intihar nefsi müdafaadır. hayatın içinde, minik de olsa mutluluklar, acılar, sevinçler, heyecanlar, korkular varken, herkes bunlardan bir karışımla nasibini alırken, size hep mutsuzluk ve gözyaşı düştüyse eğer intihar nefsi müdafaadır. ağırsa yaşamak, böyle yaşamanıza herkes üzülüyorsa, ölmüşsünüz gibi kahrediyorsa yaşamanız birilerini farkı yoktur ölümün yaşamaktan. intihar nefsi müdafaadır.
(bkz: schrödinger in kedisi)
hayat denilen orospunun kişinin irzina gecmemesi, yipratmamasi, et iken toprak yapmamasi ve kişinin en temiz duygulari ile oynamamasi için bir nevi mitolojideki dapne hikayesi gibi agaca dönüşme refleksi gibi bir hareket.

--spoiler--
bir insan umudunu yitirir ve amacsiz kalirsa, sirf can sikintisi bile onu bir hayvana cevirebilir.

fyodor mihailovic dostoyevski
--spoiler--
ruhum dün gibi hatırlıyor daha olmamış bir kıyameti
ben Tanrı'ya iki defa karşı geldim
birincide mutlu olmaya, ikincide ölmeye yeltendim
ölüm aldattı beni
intihar mektubumu yırttım, yanmış bir bilet gibi
siz
akıllı görünmek için bana deli diyebilirsiniz
benimle sevişip başkasıyla evlenebilir,
filozoflardan hakikati, hemşirelerden yaşadığımı öğrenebilirsiniz.

bir haftadır her gün pazartesi
ben artık ne ölüyüm ne diri
pıhtılaşmış kana vuruldu mührüm
güzelim ben seni
gözlerimle sevdim, ellerimle gördüm
şimdi ölüm bile istemiyor beni
intihar mektubumu yırttım, yanmış bir bilet gibi.

Alper Çeker
şiirler yada dramla cevap verilmesi şart olmayan tespittir. hayattan istifa etme eyleminin bir de gerçek yönü vardır. işte bu gerçek yön zaten sizin çekip gitmek yerine , şiirler yazıp , öyküler denemenizin sebebini oluşturur.bu yüzden kızmanız gereken gerçekler değil , gerçekle hala sıkı sıkıya bağlı olan bedeniniz olmalıdır. *
kinyas ve kayra da geçen bi cümle.

orjinali kime ait bilmiyorum.

20'li yaşlar bunalımlarında insanı derin düşüncelere gark eden motto..
insan bedeninin ruhu esir ettiği ve ruha zarar verdiğini düşünen insan için mantıklı önermedir.
(bkz: yargıya bırakmam intihar ederim)*
iNTiHAR BiR KORKAKLIKTIR, KAÇMAKTIR.iNSANLAR HER ZAMAN HERŞEYDEN KAÇAR AMAN BU OLMASIN AMAN ŞU OLMASIN. iŞTE BU YÜZDEN BiR ADIM iLERi GiDEMiYORUZ BU BiZiM SUÇUMUZ DEĞiL. BUNLARI OKUYUN''GÜNAHLA EKiLEN TOHUM KABUSLA EĞiTiLEN TOPLUM NE YAPTINIZ BU GENÇLiK iÇiN HEE TARiHLE ÖVÜNÜN ÖVÜNDÜK HER ÖLÜMÜN HER YENiLGiNiN ARDINDAN ALINAN DERS NE KADER,BELA BAŞIMIZDAN EKSiK OLMAZ BALIK MI BAŞTA KOPTU YOKSA BALIĞIN BAŞI MI KOPTU BALIĞIN BAŞINA GELENi PiŞMiŞ AŞINA BAKTA GÖR. BiR DEVLETi EN KOLAY YÖNETME ŞEKLi NEDiR BiLiYOR MUSUNUZ ? BÖL VE YÖNET.NE KADAR KOLAYMIŞ DEMi...SONRA DERLER GENÇLER GELECEK SiZiN HANGi GELECEK?HER SAAT,HER DAKiKA, HER SANiYE,HER SANiSE...KAYBOLAN GELECEĞiMiZ Mi?BENiM iÇiN 15 YAŞIMDAYKAEN 16 YAŞIMDA BiR GELECEKTi AMA NE DEĞiŞTi... TOPLUM YiNE AYNI TOPLUM AMA BENDE PES ETMEK YOK ACEMi ÇAYLAK... GURURLA SUNAR (ÇAYLAKLIĞIMLADA GURUR DUYUYORUM).(AMA YiNE DE BiTSiN ARTIK)
intihar bianlık cinnet eğiliminde insanın kendisine verdiği zarardır.