1. 1.
  rus yazınının en buyuk ustatlarından.. kopuşlarıyla, kaçışlarıyla, bilinmezlikleriyle, gerçek olmayacak kadar 'gercek' aslında olagan 'olagan dısı' kahramanlarıyla dusunce kalıplarınızdaki taşları yerinden oynatan üstün yazar.. kahramanlarının duygularıyla sizi sizden eden, size sizi tanıtan, dusunceleriyle sizi 'budala'ya donusturen, sizi can evinizden 'vicdanınızdan'vuran adam... kendimizi tanımaktan bihaber oldugumuz gunumuz dunyasında bu kadar GERCEKLiK karsısında beni cokerten hayata bakış açımın mıhenk taşlarını yerine oturtan ben de ondan sonrasının olmadıgı 'gercek' yazar..
  26 -2 ... illegand
 2. 2.
  11 kasım 1821-9 şubat 1881
  rus romancı ve öykü yazarı. 20. yüzyıl edebiyatında önemli bir iz bırakmıştır. varoluşçuluğun edebiyattaki ilk yansımalarını oluşturur.
  ilk romanı bednye-insancıklar'dır ve ilk rus toplumsal romanı olarak kabul edilir. bu yapıtıyla ünü yayılmaya başlamıştır.
  7 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  bazı eserleri:
  *Amcanın Rüyası
  *Başkasının Karısı
  *Beyaz Geceler
  *Batı Çıkmazı Puşkin Üzerine Konuşma
  *Bir Yazarın Günlüğü
  *Budala
  *Çocuklar Arasında
  *Delikanlı
  *ecinniler
  *Ev Sahibesi
  *Ezeli Koca
  *Ezilmiş ve Aşağılanmışlar
  * Gülünç Bir Adamın Düşü
  *ilyuşa
  *insancıklar
  *Kadın Budalası
  *Karamazov Kardeşler
  *Kumarbaz
  *Küçük Kahraman
  *Netoçka Nezvanova
  *Ölüler Evinden Anılar
  *Öteki Ben
  *Suç ve Ceza
  *Tatsız Bir Olay
  *Timsah
  *Uysal Kız
  *Yaz izlenimleri Üzerine Kış Notları
  *Yeraltından Notlar
  *Yufka Yürekli * *
  21 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  özellikle "yeraltından notlar" kitabında kendi kendini kasıtlı olarak rezil eden yazar. çünkü but tür eylemler ve acılar insanı olgunlaştırır yazara göre.
  10 -3 ... deli dumrul
 5. 5.
  insanın yüzüne her fırsatta bir bardak su atan sizi uyanık tutan okunası yazar budala yı okuduktan sonra prens mişkin her kızın rüyası olmuştur.
  5 ... yandesk
 6. 6.
  varolusculuga hos bi yorum getirmis, katran gorunumlu, gereginden fazla demlenmis seylan cayi tadinda bir uslubu olan insan.. okumasi yorucu kitaplarini. ve genel izlenime ne kadar onem verdigi bariz. ancak arada kopup romanin, hikayenin arasina girdiginde, tanzimat donemi yazarlarinin, "evet ey okuyucu" ile baslayan girislerine fazla benziyor uslubu. severiz ustadi ama kesinlikle fazla sorunlu bir insan.
  3 ... child
 7. 7.
  edebi koca kitabının yazarı
  1 ... siberr
 8. 8.
  rusların gururu . ivan drago 'nun idolu , çok büyük adam bu ...
  3 ... sneak
 9. 9.
  klasik müzik dinleyerek okumaktan cok haz aldıgım, beni 5 dakida icinde yaşadıgım yerden koparıp kendi dünyasına almayı başaran, insanların anlayamadıgım davranıslarını, bana özgün diliyle anlatan rus yazar.
  4 ... seme
 10. 10.
  sözlük yazarı olmadan önce okunmasının gerekliliği üzerine yeni bir sözlük açmayı bile planladığım yazar.
  9 ... arcadian
 11. fyodor mihailovic dostoyevski Başlığındaki Önemli Entry'ler