bugün

teknik özellikleri, kullanılan malzeme kalitesi ve kullanımı bakımından fiyatına göre şu anda piyasadaki en mantıklı seçimdir.

samsung galaxy s gibi ağır abilerin yerini tam olarak tutmasa da onların marka isminin dışında öyle muhteşem üstünlükleri olmadığını da gösteriyor.

bu telefonu üreten huawei, cep telefonu işinde epeyce başarılı ürünleri olan bir marka.

eklemeler:

http://www.youtube.com/watch?v=YP63lUiDzVs

+ android 2.2 işletim sistemiyle gelen telefon her türlü android programını akıcı şekilde çalıştırmakta. buna gangstar, nfs shift, angrybirds gibi oyunlar da dahil.

+ flash desteği çok çok hızlı çalışmasa da yeterli. kıyaslamalı videolarda kendisinden pahalı telefonlarla arasında anlamlı farklar yok.
internet bağlantısı iyiyse canlı tv izlenebiliyor, facebook videoları izlenebiliyor, facebook oyunları (facebook okey, zynga poker gibi) oynanabiliyor.

+ 800 mhz işlemcisi
512 mb ram taşıyor. bir de özelliklerinde 200mhz gpu bulundurduğu yazıyor.

+ gps var, biraz yavaş bağlandığı söyleniyor. yavaş dedikleri 12sn. ben 5800'la 10 dakika bekliyorum tık yok...

- herkes kamerasından bir şey beklemeyin diyor.

+ mkv gibi formatlarda hd videoları akıcı oynatabiliyor.

+ kulaklık sesinin biraz kısık olduğu söyleniyor. kullanıcılar ses kalitesinin ise tatmin edici olduğunda hemfikir.

+ ekran hassasiyeti çok iyi.

- ekran çizilmelere karşı çok dayanıklı değil. ekran koruyucu kullanılmalı.

- radyosu yok.

- bazı kullanıcılar wi-fi bağlantısında sorun olduğunu söylüyor. bağlanmak için modem ayarlarından modemin şifreleme yöntemini değiştirmek gerekebiliyormuş.

+ wi-fi yayını yapma özelliği var.

+ fiyatı hepsiburada.com'da 569 tl.

kıyaslamalar:

her türlü kıyaslamada samsung galaxy ace'den daha iyi olduğu sonucuna varılıyor. samsung wave ve wave 2 ise çok kaliteli olsa da program desteği açısından geride kalıyor.

kamerayı önemsemeyenler için nokia'nın bütün telefonlarından daha iyi. nokia kullanım açısından güzellikler sunsa da program desteğinin çok zayıf olması nedeniyle artık tercih edilmesi mantıksız ürünler sunuyor. bildiğim kadarıyla nokia'nın 800mhz işlemcisi olan bir telefonu yok. nokia için meego'nun çıkmasını beklemek lazım.

medet: geldiği gün garantiye göndermem gerekti. alanların hepsi memnunken benim cihazın oyunlarda sürünüyor olması cidden moral bozucu... arkadaşlar arasındaki amansız fruit ninja mücadelesine katılamamak ne büyük hayal kırıklığı bir bilseniz. *
Fiyat / performans kralı cep telefonu.
Kamerası dışında mükemmel bir cihaz.
(bkz: bmw x5)
android 2.3 güncellemesi eylül ayında gelecek olan cep telefonu.
3G de telefon oldukça hızlı. wi_fi performansı ise göz dolduruyor. Eğer temel bekletiniz yüksek multi media donanımı değilse dusunmeyin alin.
android gibi bir harikayla tanışmak için çok iyi bir seçimdir.

daha önceki girdiyi telefonu kullanmadan önce yazmıştım, şimdi bir aylık kullanıcı olarak görüşlerimi yazacağım. ama en başta telefonun kendi yazılımını beğenmediğim için custom rom yüklediğimi söylemeliyim. oyun oynuyorsanız bazı cihazlarda problem yaşayabiliyorsunuz. güncel yazılımsa bu ayın sonunda kullanıcılara sunulacak.

1. telefon özellikleri: bu cihazın iletişim amaçlı kullanımını yeterli buldum. ahize sesi fazlasıyla yeterli. arama yapma, kişi kaydetme, mesaj gönderme gibi işlemlerde bir sorun yaşamıyorsunuz. tabii bu söylediğim go-keyboard yükledikten sonrası için geçerli çünkü daha önce 5800 kullanmış olsam da hep numerik tuş takımıyla yazı yazdığım için qwerty klavyeden yazmak zor geliyor.

2. teknik özellikler ve verimlilik: cihazın kağıt üzerinde çok üstün özellikleri var ve bu fiyata bu özelliklere sahip olmak gerçekten güzel bir şey. 800mhz işlemci ve 512mb ram size akıcı çalışan menü geçişleri, galeriye ve programlara hızlı erişim, harika bir internet kullanımı ve büyük boyutlu oyunlarda iyi performans sağlıyor. ancak eğer benim gibi hassas bir göze sahipseniz telefonda kronik bir dalgalanma (lagging) sorunu olduğunu farkedeceksiniz. ben bu küçük takılmalardan sadece menüleri.kaydırırken ve fruit ninja oynarken rahatsız oluyorum.

3. mutimedya: bu cihazda keyifle müzik dinlemek istiyorsanız kesinlikle poweramp programını yüklemelisiniz. kendi müzikçaları pek kullanışlı sayılmaz. poweramp ile müzik dinlemek gercekten büyük zevk. ekrana yerleştirdiğiniz widget ile klasörlerde arasında atlayıp istediğiniz şarkıya saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. ses kalitesi açısından bana hep bir eksiklik varmış gibi gelse de yeterli düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

film izlemek için türkçe filmlerde güzel bir seyir zevki verse de altyazılı filmlerde hep senkronizasyon bozukluğu olduğu için sıkıntı yaşıyorsunuz. bu sorun tüm android telefonlarda mı var yoksa sadece ideos x5'de mi var bilmiyorum.

pek çok formatı destekleyen bu telefonda film izlemek bir zevk ve bu zevk rock player gibi uygulamalarla daha da ileriye taşınıyor.

3. internet: internet konusunda beklediğinden de iyi çıktı diyebilirim. vodafone'un internet paketiyle 2g bağlantı kullanmama rağmen her işi görüyor. iyi bir bağlantıyla youtube videolarını izleyebilirsiniz. flash desteği olması güzel. wi-fi bağlantısı konusunda çok eleştiri okumuştum ama ben başarılı buldum bir sorun da yaşamadım. bu arada böyle incelemeler için bir klasik olarak bu entryi ideos x5'le yazdığımı da eklemek isterim.

4. navigasyon: yine kendi standart programının yetersizliği söz konusu. ndrive, sygic gibi programlarla yeterli bir navigasyon hizmeti alabilirsiniz. uydu verilerine hızlı bağlanıyor. ama hiçbir zaman nokia n82'de kullandığım garmin'deki kadar iyi bir deneyimi bulamadım. bunun sebebi telefonun değil programların eksikliği.

5. kullanıcı arayüzü: android işletim sisteminin gerek kullanım gerek görsel açıdan sunduğu geniş imkanlar sayesinde çok zevkli bir kullanıma sahip. android çok esnek ve çok yüksek bir kişiselleştirilebilirliğe sahip. hal böyle olunca ayarlar biraz geniş ve ayrıntılı olabiliyor ve başlarda bazı şeyleri değiştirmek zor olabiliyor. tabi kısa zamanda alışılıyor.

eğer nokia kullanıyorsanız bu telefona geçiş yapınca çağ atlamış gibi bir duygu yaşıyorsunuz.

şimdilik yazacaklarım bunlar. aklıma geldikçe eklentiler yapacağım..
uygun fiyata affedersiniz ama hayvan gibi bir telefon istiyorsanız mutlaka tercih etmeniz gereken telefondur.

ben x5imi 3 hafta önce hızlı al dan aldım.açıkçası yaz başında bu telefondan haberim yoktu ve lg optimus one almayı düşünüyordum. ancak optimus un boktan olması ve arkadaşın "olum onu alacağına x5 al keyfine bak"demesi fikrimi değiştirdi. huawei yi önceden bildiğim için markaya güvenmeme sorunu olmadı bende.

neyse efendim velhasılı kelâm biraz araştırdım telefonu ve birkaç sorunu olduğunu -ekran açıklığı ve ışık sızması- ancak bunlar dışında her kuruşuna değeceğini söylediler. bende hemen ertesi gün sipariş ettim.

bana geldiğinde internette söylenenlerin cihazın yanında çok hafif kaldığını söylemem gerekir. bu fiyata flash playerı olan, overclock yaparak 1.8 ghz ye ulaşan fazla cihaz yok.

ha her gülün bir dikeni var elbette. mesela benimkinde ışık sızma sorunu var. ama o kadar abartıldığı kadar büyük bir problem değil.

neyse entry çok dağıldı toparlayayım, eğer fazla paranız yoksa yada telefona bin lira vermem diyorsanız ve aynı zamanda performans da istiyorsanız bu telefon aradığınız kan.

almayı düşünen veya aklına sorular takılan arkadaşlara yardım edebilirim.
alalı 2 ay oldu. batarya şarj olmuyor. çin malı diye bir güvensizlikle almıştım ama memnundum. korktuğum başıma geldi , çin malı yaptı yapacağını.
süpersonik bi telefon. bi de ben ballıyım galiba bahsedilen sorunların hiçbirini yaşamadım. ek olarak hoşuma giden şeyler:

-swype. gören şaşırıp kalıyor bu özelliği.
-konuşmak için kulağa götürdüğünde ekranın kapanması. böylece tuşlara yanlışlıkla basma gibi bi problem olmuyor.
-bi de android marketteki zibilyon tane uygulama.
Telefonu alalı yaklaşık 3 ay oldu hiç bir sorunla karşılaşmadım almadan önce forumlarda fiyat performans canavarı diyolardı inanmıyodum cidden öleymiş çin malı diye hiç terettüt etmedim adamlara parayı verdimmi yapıyo kardeş.Bu fiyata bu özellikte telefon bulamazsınız.
kendisine telefon demek hakaretle eşdeğer. fiyat/performans'ın kralı, orta-üst seviye muadillerinden çok adım ilerde. alacak olanlar hiç düşünmesin.
maalesef yarın kvk'ya garantiye vereceğim telefonum. son zamanlarda sık görülen imei silinmesi benimde başıma geldi :( gerçi bunu başarabilmek için bayağı bir kasmanız gerekiyor. neyse şans dileyin de garanti kapsamında saysınlar.
2 ayda elimde patlayan telefon . şarj olmamaya başladı , garantiye gitti 360 lira kullanıcı hatası parası istediler tamir bedeli.
kabul etmedik. gold un vip korumasını devreye soktuk oda tamir edilmez dedi anlayacağınız elimizde patladı.

evet çin malı diyenlere kızarak almıştım ancak söylüyorum,
ne de olsa çin malı uzak durunuz.
objektif yorum geliyor beyler.

kısacası parasının hakkını veren telefon.
cihazın bendeki artıları ;
*sağlam bir kasası var hiçbir şekilde çizilmiyor.
*tüm video formatlarını oynatabiliyor.
*kaliteli bir ekranı var.
*android olması büyük artı.
*hızlı bir işlemci.
*şık tasarım.

cihazın olumsuz yönleri;

*ekranı kaliteli fakat ekran malzemesi kalitesiz.
*konuşurken ses gitmiyor ve olur olmaz anda kesiliyor.
*mesaj yazarken çoğu zaman tutukluk yapıyor.
*sarj problemi var. (%30 iken bir anda %45'e çıkabiliyor.)
*kafasına göre uygulama hatası veriyor.
*5MP adına yakışmayacak bir kamera.
*video çekimi gündüz iyi gece berbat resmen 10 fps'e kadar düşüyor.

kısa zaman geçirmek için iyi fakat uzun yıllar kullanılmaz bu cihaz.

huawei türkiyede yeni yeni cep telefonu üretiyor, dur bakalım bir bu piyasaya yıllarını versin ondan sonra başka cihazlarına yöneliriz.
2 ay kullanabildim o 2 ayda kesinlikle performansı iyi idi yalnız telefonun malzemesi çok dandik nitekim
garantideki telefonumun anakartı boardu kırılmış kullanıcı hatası dediler ve tamiri yapılamadı.

elektronik işi şans işi . ancak malzeme kalitesi nokianın onda biri değil. nokia telefonun sinirlendiğinde duvarlara çarparsın banamısın demez.
bu ise düşerse ayvayı yedin öyle bir cihaz. ah nokia ah symbianda ısrar etmesen senden başkasıan bakarsam nağmerdim bir daha.
yaklaşık 4 aydır kullandığım ve halen piyasadaki en iyi f/p oranına sahip cep telefonu. yeni çıkan 2.3.5 güncellemesiyle dokunmatik hassasiyeti tavan yapmıştır ancak görsellik/performans oranı en iyi olan rom halen miuidir.
bir çok donanım forumunda insanları gaza getirtilip, altırtılan telefon. malesef o gaza gelenlerdenim. f/p olması tamam iyi güzel de, huawei ne lan? yemin billah bir rom yapacaklar hazirandan bu yana bekletiyorlar. hani bir markanın, ürün üzerindeki etkisi olur ya, hadi huawei olmasını geçtik, adam gibi destek vermiyorlar telefona. bir kaç sorununa değinecek olursak; çoğu cihazda alt tarafta açıklık var. ışık sızıyor. sesiniz çok boğuk gidiyor, anlaşılmıyor. wifi sürekli kopuyor. hafıza kartı formatlarken imei uçuyor. bazen hafıza kartını görmüyor. şebeke ile bağlantı gidiyor, size ulaşamıyorlar.

f/p ürün olmasına birşey demiyorum. donanım özellikleri olarak en yakın rakibi sanırım neo v'dir. oda 800tl civarı. ama almadan önce araştırdıysanız, her yerde yazılmış olan markaya takılmayın olayı tamamiyle yalan. takılın. tamam, bu arızalar her ideos x5'te olmaz. ama aldım telefonu, pişmanım. bir daha bilmediğim marka elektronik cihaz alırsam iki olsun. **
en son entry'yi 11. ayda girmiş olduğum telefonum.*
ha bu sürede telefonu ne kadar kullandın diyorsanız 2-3 hafta ancak o da garantiye yollamadan önce.

telefonu 12. ayın başında servise verdim ancak o zamanlar imei silinmesi garanti dahili olmadığından bir çakallık yapmaya çalıştık ve ışık sızması var diye yolladık. tabi bu sırada stoklar bitmiş bu yüzden telefonun aynısından veremiyorlar, ekranı değiştirip bana geri verdiler ocak ayının ortasında. imei'ye falan bakmamışlar zaten. allahtan imei silinmesi garanti dahili olarak sayıldığından 26 sında tekrar garantiye verdim telefonu bu hafta sonu alacağım işte.
derin araştırmalarım sonucu alacağım ucuz ama uyuz olmayan telefon.
dzo'nun ics rom'uyla kaymak gibi olan telefon. gören şaşırıyor bu meret nasıl ics 4.0.4 çalıştırıyor diye.

vallahi ibretlik.
http://www.youtube.com/watch?v=i7TKPQUA2FI
artık piyasada bulunamayan ve çoğu arkadaşımın almak isteyipte alamadığı biricik telefonum. seviyorum ulen seni hem ucuzsun hem güzelsin.
1200 liralık telefonlara gelmeyen ics'nin gelmesi ile ikinci baharını yaşayan efsane telefon.
2011 yılının f/p telefonu. En iyi romu dzoya ait icsdir. Şimdilerde yeni iPhone hevesim için satışa çıkardığım telefon Android herkese göre değil.
güncel Önemli Başlıklar