bugün

(bkz: jawaharlal nehru)
hindilerin ülkesi.

(bkz: turkey)
Temmuz 2007 de 1,125,000,000 nüfüsu bulunan Parlamenter Federal Cumhuriyet ile yönetilen başkenti delhi olan içinde hinduizm,islamiyet,hristiyanlık,jainism,budizm,gibi dinlerin bulunduğu bollywood isimli film prodüksiyon şirketlerinin bulunduğu sinonimiyle ünlü ülke.
mazhar alanson şarkısı.

Ekşi ekşi kokar sokak
Bir otobüs gider goa'ya
Korkak mıyım ben gidemem
Göz süzerim çay içerken
Hindistan yavaştan kendini gösterir
Alır beni senden bana getirir
Öyle değil mi alanson?
Bom bili bili bom! Bom bili bili bom!

Doğulu batılı ayrıyız ya hani
Onlar ağlar biz ağlarız
Karalara beyazlar bağlamış biri
Kim neyi buldu biz ne ararız?
Bu ay emekliyim işlerden
Bebek gibi bir tiryaki
Iyisiyle kötüsüyle de olsa
Keyfimce yaşıyorum herşeyi
Öyle değil mi alanson?

Öyle yoruldum ki korkudan
Korku oldu ibadet
Tek umudum kaldı umuttan
Ya şaşırdım hedefi ya tam isabet
Gör, dinle, kokla, hisset
Hayalimde o kırık bisiklet

Öyle değil mi alanson?
Buda'nin memleketidir. yilanlarin, sicanlarin, ve farelerin oldurulmesi yasaktir. Bunlar oldurulmedigi icin de hindistan'da uretilen hububatin, bugday vs bu surungenler tarafindan yok edilir ve yuzbinlerce insan acliktan olur bu ulkede. yanliz soyle birsey vardir ki dikkat etmek gerekir ; hindistan onca sefalete, acliga ve ilkellige ragmen kendisi icin stratejik onemi buyuk olan kesmir bolgesi icin pakistan ile uzun suredir mucadele etmektedir. bu yuzden de pakistan'i yok etmek icin atom bombasi yapmak icin haril haril calismaktadir gizliden gizliye. BIz de dusmanlarimiz gozumuzun icine bakarken humanist safsatalar ile yemliha'yi kiskandiracak uykumuza devam edelim.
istanbul'daki benzeri için
(bkz: eminönü)
hiç gitmedim ama, gidenlerin yalancısıyım. abartılmış, ingiliz sömürgesi yüzünden fakirliğin dibine vurmuş ülke. avrupa ve amerika'da doktorları meşhur.
çekirgeler ve bilumum haşereler eşliğinde sokak tuvaletlerinde hacet giderebileceğiniz, sokaklarında inek, fare gibi hayvanlarla haşır neşir olup şirkete terlikle gelen iş adamlarının aklına uyup bir süre sonra sizin de terliklerle dolaşıp ülkeye dönüşte ayaklarınız pisliğinden bir ayda ancak kurtulabildiğiniz, yemekleri lezzetli, alışveriş için eşssiz güzellikte, orjinallikte ve ucuzlukta pek çok şey bulabileceğiniz ve hakikaten kadınlarının bazılarının inanılmaz güzellikte olduğu ülkeymiş.
yemeklerine 40 çesit baharat koyup piç eden memleket.
bir de gidenlerin üçüncü gözü açılıyormuş.
(bkz: kast sistemi)
(bkz: baharat)
(bkz: ingiliz sömürgesi)
(bkz: baharat yolu)
(bkz: bollywood)
yılan sokması sonucu her yıl 20.000 * kişinin öldüğü ülke.
yunan mitolojisi'nde uzak, ulaşılamayan ve/ya dönülemeyen yer odağında geniş yer tutar. misal, herkül hayatının son demlerini burada yaşıyor.
deli gibi yazılım üretip tüm dünyaya, özellikle abd ve avrupaya pazarlayan ülke. süpergüc olma yolunda hızla ilerlemektedir. fakat gsmhsi cok düsüktür. ayrica endonezyadan sonra dünyadaki müslüman nufusun en fazla bulundugu ikinci ülkedir.
ingilizlerin yıllarca deli gibi sömürdüğü ülke.
en populer sporun kriket* oldugu, kendilerini somuren ingilizlere derin bir hayranlik besleyen insan kalabaliginin ulkesi.
hakkında popüler tarih'te "fatihlerini fetheden ülke" başlıklı bir dosya hazırlanmıştı. isabet.
halkı açlıktan ve pislikten kırılırken, en zenginler listesine trajikomik (ama yine de gayet normal!) bir şekilde dört isim sokabilmiş ülkedir.
(bkz: bülent üstün)'ün anne babasına "hacca gidiyorum" diyerek gittiği yer.**
bugün köylülerinin açlıktan kurtulmak için ucuz saç boyası içip intihar etmekte olduğu ülkedir. saç boyası satışı yasaklanmıştır.
komünist partilerin hükümete karşı cephe alacağını açıkladığı ülke.

--spoiler--
Geçen hafta yaptıkları çağrıda, ABD'yle nükleer işbirliği konusundaki görüşünü netleştirmeleri ve ilan etmeleri için hükümete Pazartesi gününe kadar süre tanıyan Hintli komünist partiler, Başbakan Manmohan Singh'in antlaşmayı imzalamaya kararlı olduklarını açıklamasının ardından, dün iktidar koalisyonunu artık desteklemeyeceklerini duyurdular.

Komünist Partiler, Hindistan'ı dış ilişkilerde daha fazla ABD hegemonyasına sokacağı gerekçesiyle anlaşmaya karşı çıkıyorlar.

ABD'nin Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde imzalamak için bastırdığı antlaşma, Hindistan'ın ABD'nin nükleer enerji altyapısı ve yakıtına erişim kazanması, karşılığında ise sivil amaçlı nükleer faaliyetlerini ABD denetimine açmasını öngörüyor.

543 üyeli parlamentoda 59 koltuğa sahip olan iki komünist partisinin koalisyondan desteğini çekmelerinin, hükümeti zor duruma düşüreceği ifade ediliyor.
--spoiler--

daha fazla bilgi için http://haber.sol.org.tr/dunyadan/1140.html bakılabilir.
acayip eğlenceli bir ülke.

http://www.dailymotion.co...zaif_phir-raat-kati_music

bu ne lan? *
dünyada proğram yazılımcılında şuan itibarı ile bir numara ülkedir..evet yanlış okumadınız efendim .
Kuraklık, su baskını, yıldırımlı fırtına, deprem, tsunami gibi bütün doğal afetlere gebe ülkedir.
Mumbai kentine düzenlenen terör olayları nedeniyle 195 den fazla vatandaşını kaybetmiş ülkedir. saldırılarda 350 kişide yaralanmıştır. ayrıca Hint komandolarının, Mumbai kentinde aşırı dinci militanların saldırdığı ve işgal ettiği iki büyük otel ile Musevi merkezinden toplam 610 kişiyi kurtardıkları gelen haberlerden. saldırılarda ise 26 yabancı hayatını kaybetmiştir. hiç türk vatandaşı ölmemiştir.

bu olaylar karşısında hindistan ın içişleri Bakanı Shivraj Patil ve Ulusal Güvenlik Danışmanı M.K. Narayanan istifa ettiğini açıkladı.bizde daha fazla kan dökülmesin diyor, sözü istanbul a bırakıyoruz.
insanı yaşadığı yerin kıymetini anlamasına sevk eden trajediler ülkesi.
Batı'da "dünyanın en büyük demokrasisi" olarak adlandırılan ülke. hakekaten de kurulduğu günden beri seçimlerle işbaşına gelen hükümetlerce yönetilmiştir. gel gelelim sahip olduğu devletçi yapı, yetersiz sermaye birikimi, köylü kültürü hakim toplumu ve aşırı çeşitli yapısı nadaniyle sorunlu bir ülkedir.
sinemasıyla ve dünyanın en büyük demokrasisi olmasıyla bilinen ülke. idari açıdan dil bazlı 28 eyalete ve 7 birlik toprağına bölünmüştür. ülkenin güneybatsındaki karnataka * eyaletinin merkezi olan bangalore, bu ülkenin teknolojik üssüdür.