bugün

bir kümes hayvanı.
yeni yıla yenilerek, midede giren hayvan.
(bkz: Fenerbahce)nin kanaryadan sonra yeni maskotu
bir baba olanını söylediğinizde uyarı alır, tepki çekersiniz. fenerbahçeli futbolcuysanız taraftarınızla sevinemez eğlenemezsiniz.
tuncay şanlı nın en sevdiği hayvanlardan....
22 nisan gecesi kadıköyde 2500 tanesinin korumaya alındığı hatta birini stadın göbeğine çıkarıp moral verildiği takdirde koltukları söken bir gece 4 yumurta çıkaran, kadir kıymet bilmez hayvan.

(bkz: hindinin kendini aslan sanması)
ingilizlerin isim itibarıyla turkler için soylediği ama turklerinde geldiği yer sebebiyle hindistana yakıstırdığı bir kümes hayvanatı,
hindistan'ın ingilizceden sonra en sık kullanılan ve ülkede en bilinen dili ..
bir baba aslan heyyy allah
hindiye bindii heyyy allah
hindiden indii heyy allah
kanaryaya bindii heyyy allah
allah allah heyy allah...
son günlerde fenerbahçeli tuncayla seviyeli bir ilişki yaşayan 20 yıllık tezahürat..kendisi boş zamanlarında tuncaya biner..
bazı yörelerde şimdi anlamında da kullanılır bu şey.

-kim kırık endee sandalyayı kene?
+ne bileen ben!
-hindi bildiriin ben sene! gel lan buraya!
+deget lan, entryim yarım kaldı bak senin yüzünden!
eti son derece lezzetli olan ve yenmesi sıkca tavsiye edilen az kalorili kümes hayvanıdır,tavuk gibi her buldugunu yemez.
hintçe'nin bir diğer ismi..
Kabaramazsın kel Fatma annem güzel sen çirkin tekerlemesindeki kel fatma karakteri.
yılbaşı menüsünü öğrendiğinde morali bozulan hayvan.*
En aptal evcil hayvan hindidir...
son zamanlarda tribünlerdeki tezahuratlara obje olmuş *ingilizce karşılığı ülkemizin ismiyle aynı olan,özellikle yılbaşlarında kendisine olan ilginin arttığı bir çeşit kümes hayvanı.
kuş olduğunu unutmaması gereken kabarık hayvan. buradan hindiye sesleniyorum, gelmiyim oraya. bir de kanatlarını yere sürtüp ses çıkarmıyor mu.. zırhlı gibi ama içi boş onun, basın tekmeyi.
Malesef ingilizcede ulkemizin adi.

Nerelisin
Hindiliyim

budur yabanci ile Turkun diyalogu.
Ah hindi ah neden varsin.
celimsiz olan erkekler icin kizlar arasinda kullanilan bir tabir.

ornegin;
- nasi begendin mi ?
- o ne be oyle culuk gibi.
Kümes hayvanlarının en irisi. Kırmızı ibiği, parlak tüyleri, yelpaze gibi açılan kuyruğu vardır. Dişinin kuyruğu daha az, tüyleri daha kısa, ibiği ufaktır. Geniş tarlalarda masrafsızca yetiştirilebilir. Yumurtaları makbul olmadığı halde eti çok lezzetlidir. Meksika'nın güneyinde yaşayan yaban hindinin dölünden türemiş ve bütün dünyaya çok çabuk yayılmıştır.
büyük türk düşünürü.
yeni yılda empati yeteneği tavan yapan hayvandır. zira kurbanlıkları anlaması muhtemeldir.
kafası kesildikten sonra da birkaç dakikalığına yaşayabilen hayvan.
seneler önce peder beyin, kafasını kestikten sonra elinden bir şekilde kurtulup caddeye kaçtığını hatırlarım. o sırada ordan geçen bir taksiye atlayıp elimizden kaçacak diye epey korkmuştum. çocukluk işte.
erkekleri "hagululululu", dişileri ise "iiii yok yok yok yok yok" diye ses çıkarır.