1. 1.
  demirci tanrıdır.achilleus un hektor la olan dövüşünde giydiği zırh ve kalkanı annesi thetis in isteği üzerine bizzat kendisi dövmüş,dövüşe şike karıştırmıştır.
  7 -1 ... disco inferno
 2. 2.
  yunan mitolojisinde, demircilik ve ateş tanrısı. tanrıların kullandığı çoğu ok, zırf gibi, demirden yapılan gereçlerin yaratıcısıdır. eros'un kullandığı oklar bunlara örnek verilebilir
  ... thedewil
 3. 3.
  ayrıca topal ve çirkindir.
  ... santa ernesto
 4. 4.
  ayrıca aphrodite ve ares in kendisinin yatağında bizzat sevişmişliği vardır.***

  edit: ares olm o hades değil, *
  1 ... santa ernesto
 5. 5.
  Zeus ile Hera arasındaki bir kavgaya karıştığı için Zeus tarafından Olympus dağından atıldığı da söylenir. Ateş ve demircilik tanrısıdır. El işlerinde ustadır. Hatta Olympus'da bulunan tanrıların çoğu için saraylar yapmıştır. Ayrıca Troy'un kuşatılması sırasında yaptığı zırhlar, Trojan savaşında kullanılmıştır. ilk kadını yaratan tanrıdır aynı zamanda. Bu kadın Pandora'dır. Sakat olduğu için diğer tanrılar tarafından hep alay konusu olmuştur.
  ... massattack
 6. 6.
  Hephaistos'un Odysseia'da anlatılan Afroditle maceraları ünlüdür. Zeus, Hephaistos'u Afroditle evlendirdi, ama tanrıça çok geçmeden Ares'in metresi oldu.Ne var ki,her şeyi gören güneş; yani Helios, günün birinde iki aşığı yatakta yan yana uzanmış olarak gördü ve durumu hemen kocaya bildirdi. Beriki hiçbir şey söylemeden atölyesine gidip görünmez bir ağ hazırladı ve bunu karısının yatağına çepeçevre yerleştirdi. Afrodit yatağında aşığıyla buluştuğunda, ağ üzerlerine kapanıp iki suçluyu kıpırdayamaz bir halde sımsıkı sardı. O zaman Hephaistos, bütün tanrıları manzarayı görmeye çağırdı. Afrodit serbest kalır kalmaz utancından kaçtı ve bütün tanrılar dinmek bilmeyen bir kahkaha tufanına tutuldular.
  1 ... yett
 7. 7.
  Hephaistos, zanaatkarlar tarafından Athena ile birlikte mesleklerin piri ve koruyucusu olarak kabul edilen bir ateş tanrısıdır. Tarımı, uygarlığı ve şehir hayatını korur. Anadolu kökenli tanrılardan biri olan Hephaistos, özellikle sönmüş bir yanardağ olarak saygı görmüş, sonraları yanardağların içinde çalıştığına inanılmaya başlamıştır.Zeus'la Hera'nın oğlu olarak bilinmesine rağmen, Zeus'un Athena'yı başından doğurmasına karşılık Hera'nın da Hephaistos'u tek başına doğurduğu da söylenmektedir.

  Hephaistos, tanrılar arasında en çirkinidir. iki ayağı da topaldır. Homeros'un ilyadası'nda bunun sebebi iki şekilde açıklanır. Birinciye göre babası Zeus, Hera ile kavga ederken Hephaistos annesinin tarafını tutmuş, buna kızan Zeus oğlunu Lemnos adasına fırlatmış ve Hephaistos bu yüzden sakat kalmıştır. ikinci efsaneye göre Hephaistos sakat doğmuş, bu durumdan utanan annesi onu Olympos'tan aşağı fırlatmış ve Hephaistos'u nereidler büyütmüştür. Hephaistos'la Hera hiç bir zaman birbirlerini sevmemişlerdir.
  Tanrıların arasında en çirkin olan olmasına rağmen, hem onlar hem de insanlar arasında en sevilen tanrıdır. Olympos'taki görkemli saraylar onun elinden çıkmıştır.Tanrılar ve kahramanlar için en güzel silahları yapmıştır. Zeus'un emriyle insanları cezalandırmak için gönderilen ilk kadın Pandora onun eseridir.Hephaistos, ilyada'da Kharis (Zerafet, neşe ve sevinci temsil eden tanrıçalardan biri) ile evlidir, Odysseia'da ise Aphrodite ile evlidir.
  ... balmsd
 8. 8.
  balta belirteci olan tanrıdr. zeus'un athene'yi kafasından doğurması için olympos'a çağrılmıştır. dıonysos ve hermes tarafından ikna edilmiştir. atheneyi doğurması için zeus'un kafasını baltayla yarmıştır. dionysos şarapla sarhoş etmiş ve hermes hephaıstos sakat olduğunda hızlı gidip gelsin diye kanatlı ayakkabılarını ödünç vermiştir.
  1 ... pnar
 9. 9.
  babası zeus tarafından istenmediği ve doğumunda zeus tarafından girit adasına fırlatıldığı için yalnız büyüyen ve babasına kin besleyen zavallı tanrı. demir işçiliğindeki yeteneği sayesinde babası zeus'a son derece ihtişamlı bir taht yapıp yollar öyle bir tahttır ki tılsımlıdır, zeus oraya oturduktan sonra yapışır ve bir daha kalkamaz. daha sonra dionisos hephaistosu sarhoş ederek zeusu nasıl kurtaracağının yolunu öğrenir ve kurtarır.
  2 ... puandorg
 10. 10.
  hephaistos çirkin ve topaldır. bu yüzden tanrılar onu hor görürler.
  bir efsaneye göre, zeus'us, athena'yı kafasından çıkarmasını kıskanan hera onu kendi kendine doğurmuştur.
  hephaistos, erikhtonios efsanesinde de rol oynar: ilk kadın pandora'nın bedenini kilden yontmuştur ve prometheus'u kafkas dağının tepesine o çıkartır.
  1 ... annabell lee