bugün

yoktur. şu uzun ve çetrefilli hayat yolunda öğrendiğimiz hangi şeyin ne zaman işimize yarayacağını bilemeyiz. ayrıca bilginin illa ki işe yaraması da gerekmez ki işe yaramayan bir bilginin verdiği psikolojik özgüven bile aslında işe yaradığını gösterir. bununla birlikte zihnimizi tamamıyla boşaltarak aydınlanabileceğimizi savunan tao felsefesini de kolaylıkla yadsıyamayız. ve yine bununla birlikte ve nihayetinde bu da bir bilgidir ve rasyonel aklın yarattığı paradoks lara güzel bir örnek teşkil eder. biraz alakasız görünse de şu ecnebi güzel sözünü burada tam da bu satırlarla anmak isterim ki şudur, tanıştırayım;

"curiosity killed the cat
but the information brought it back"

"merak kediyi öldürdü
ama öğrendikleri onu geri getirdi."
sözlükte vakit geçirirken en çok hoşuma giden bilgi çeşididir. arada bi ben de veriyorum böyle bilgiler. düşünüyorum ulan neden yazdım. bakın ben herşeyi biliyorum edasına mı geldi bu acaba diyorum. ama engel olamıyorum. bilgiyse bilgi ulan diyip geçiştiriyorum.
"gereksiz bilgi yoktur . bilgiyi gereksiz kılacak kadar tembel insanlar vardır ." diye saçmalamıştı bir arkadaşım . gereksiz bilgi vardır ama hiç bir bilginin zararı olmadıgı kesindir. insan beyninin doldurulabılecek kadar bilgiyle karşılaşmayacagını duşundugumden gereksiz bilgilerinde iyi şeyler olabilicegi kanısına vardım . Bu sonuca varmamın baştaki sozle hiç bir ilgisi yok . Sadece yazarken böle olduguna karar verdim .
Özellikle Futbol Spikerlerinin zaman geçirmek için başvurdukları yöntem. Her an futbolcunun ailesiyle, çocukluk hatıralarıyla alakalı bilgi alma ihtimaliniz vardır.
kaldırım taşlarının ölçüleri misal.

bana gereksiz de bazısı bundan hayatını kazanıyor, sorsan mikronuna kadar söyler sana ama bana faydası yok.
bu yıl temmuz ayında 5 cuma, 5 cumartesi, 5 pazar bulunuyor. bu 823 yılda bir olan bir durum.

alışılagelmiş olan, "dünyanın sonu gelebilir" dememi beklemeyin sakın.

yok öyle bir şey. rahat olun.
gereksiz diye yorumladığımız bir bilgi olaylara farklı açılardan yaklaşmak için bir neden olabilir. kimbilir gereksiz diye yorumladığımız kendi doğru sandığımız formüllerle uğraşırken biz, görüş alanımızı daraltıyor olabiliriz, ummadığımız kadar çeşitlilik gösterebilir, faydalı olabilir.
nerede kalmıştık (serdar akarın filmlerinde yerverdiği replik gemide - erkan can , barda nejat işler. neden mi süleyman demirel her başbakan seçildiğinde ilk konuşmasına nerede kalmıştık diye başlarmış)
- henüz gereği anlaşılamamış olan bilgiye denir.
gerçekten yoktur. öğrenilen * her bilgi, ilim beyinde bir yere kaydolur ve kıvraklığını arttırır, sağ sol lob arasına yeni köprü ekler vs. einsteinin beynini incelediklerinde normalden küçük bile olduğunu görmüşler ama sağ ve sol lobu bağlayan kablolar * epeyce çokmuş

(bkz: bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum)
gerekli bilgiye ulaşmayı zorlaştıran saçmalıklardır. en gereksiz olanı da magazindir benim gözümde. bize ne amk kim kiminle nerde napıyo boşu boşuna beynimdeki kıvrımlarda sinaps yaptırıyorum yazık günah israf be.
bunla ilgili sherlock'ta çok güzel bir sahne vardı. sherlocku bilen bilir zekidir adam dünyanın güneş etrafınds döndüğünü bilmiyor. bu benim ne işime yarıycak diyor. olaya biraz pragmatik bakabilmek gerek.
1918 yılından bu yana ilk kez yeni bir nehir yunusu türü keşfedildi. Brezilya'da keşfedilen ve dünyanın bilinen beşinci nehir yunusu türüne, bulunduğu nehre ithafen Araguaia adı verildi. Plos One adlı dergide keşfedilen türü anlatan uzmanlar, Araguaia'nın diğer Güney Amerika nehir yunuslarından iki milyon yıl önce ayrıldığını anlattılar. Araguaia nehri havzasında 1000 kadar farklı hayvan türünün yaşadığı tahmin ediliyor. Nehir yunusları dünyanın en nadir hayvan türlerinden.
kesinlikle ve kesinlikle yoktur. Bilgi'nin, suje ile obje arasındaki ilişkiden doğan her türlü ''ürün'' olduğunu söyleyebiliriz. Bu çıkarımsamalar bütününde ele alınan her türlü bilgi bir işe yaramaktadır. ''gereksiz'' in tanımı önemlidir. bilgi kavramı adı altında ''gereksiz'' sayılabilecek şey yoktur.
gereksiz bilgi yoktur, az kullanılan bilgi vardır.
la sabahtan beri bizim mahallede mehter çalınıyor.

bu ak-şoparlar sefere falan mı hazırlanıyor.

işim de var gidip bakamadım.

aha şu anda,

hasduuuur çekti.

sefere hazır olun müslümanlar.
Erkan tan ver mehteri deyince chp liler korkudan atatürk heykellerine sığınıyor .
Youtubedeki tüm videoları izlemek 20 bin sene sürermiş.
Tüm zamanların en çok satan cep telefonu Nokia 1100 dır, toplam satış adeti 250 milyon.
güncel Önemli Başlıklar