bugün

bazen çok faideli bazen insanın kendisine bile zarar.
*
"tuzaklıdır. mayınlıdır. ona uzaktan bakacaksın. üzerine adım atmayacaksın." *
bana ahtapotları hatırlatan kelimedir. ahtapotlarda hem kısa süreli hem uzun süreli hafıza bulunduğu biliyoruz.
zayıf mı, güçlü mü olduğuna karar veremediğim hatırlama yetim... birtakım işaretlere ihtiyaç duyuyor genellikle, ancak o zaman görevini yerine getirebiliyor.
onumuzdeki beyin anatomisi sinavi icin bana lazim olan sey. neydi lan hafizadan sorumlu yeri beynin ?

neydi?

neydi?

hypothalamus?

yok degil.

neydi ?

neydi lan ? *
"iyi hafıza ne kadar iyi bir şey.. sayesinde, geçmiş asla geçmiş olmuyor..."

hercule poirot
Güney Kaliforniya Üniversitesi'nin nörologları tarafından artık hafıza sonucu kaybedilmiş olanlarının naklinin bile mümkün olduğu, nam-ı diğer bellek. birçok bilinmezi olan bu keşfedilmemiş okyanusun, naklinden bahsetmek baya enteresan cidden. http://on.fb.me/15b4bdunull
genelde zorluk çıkartır.

birini unutmak için insanları ikişer ikişer unutmak zorunda kalırsınız mesela. birini unutamazsam diğerini unutayım diye.
şarkı sinan akçıl imzası taşıyor enbe orkestrasına öyle yakışmış ki funda arar'ın sesi.. kadın duyguyu katmış şarkının her tarafına . dinlemeniz tavsiye olunur.
sözlerini de yazayım tam olsun.

sen Uyuyor musun
Uyuma… Uyuma
Kalk, cesur ol biraz
Gel Yanıma, Yanıma…
En azından hissedersin belki de bu şarkıyla gördüğün rüya bölünür of
Daha önce ölmüş olsam,
inan bana senle tekrar ölünür, ölünür
Hiç atası yok başkasına
Kalbim ait oldu belki de bir tek sana, sana
Hiç arası yok ayrılıkla
O lafı duymak istemem ki asla bir daha, bir daha
Hiç anısı yok başkasıyla sanki herşey birden gitti nerde hafıza, hafıza
Bi kaçası yok Allah, Allah
Yoksa senle burdan gider miyiz sonsuza, sonsuza
Sağ tarafa herkes, sen soluma kalbin yanına
Aşk itiyor bizi, bu duruma onu suçlama
En azından hissedersin belki de bu şarkıyla gördüğün rüya bölünür of
Daha önce ölmüş olsam,
inan bana senle tekrar ölünür, ölünür
Hiç atası yok başkasına
Kalbim ait oldu belki de bir tek sana, sana
Hiç arası yok ayrılıkla
O lafı duymak istemem ki asla bir daha, bir daha
Hiç anısı yok başkasıyla sanki herşey birden gitti nerde hafıza, hafıza
Bi kaçası yok Allah, Allah
Yoksa senle burdan gider miyiz sonsuza, sonsuza

http://www.youtube.com/watch?v=KWicgDOufCk
dün fark ettiğim ve bayıla bayıla dinlediğim funda arar şarkısı. sözlerine, tınısına bayıldım...

he bir de der ki;

--spoiler--
hiç atası yok başkasına
kalbim ait oldu belki de bir tek sana
--spoiler--

yaaa öyle işte!
enbe 'nin funda arar' ın enfes sesiyle buluştuğu güzel şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=Fb5MPy1ZLPE
günlerdir bıkmadan, tekrar tekrar dinlediğim funda arar şarkısı.
o sözlerle, sinan akçıl ın beni göt ettiği şarkı. enfes yazmış.
funda müthiş okumuş.
enbe grubu döktürmüş.
nihat odabaşı da enfes bir klip çekmiş.

ortada 4 doğru, hiç yanlış yok.
sinan akçil'in izel'e verdiği ''sana ne kadar'' bestesinden beri en iyi bestesi...
funda arar`ın enbe orkestrası ile söylemiş olduğu kulağa hoş gelen; yalnız "daha önce ölmüş olsam,inan bana senle tekrar ölünür" dizesiyle sevdiğine olumlu yada olumsuz bir mesaj iletilmeye çalışıldığı anlaşılmayan şarkı.
günlerdir dilime dolanan funda arar şarkısı. çok güzel ve dinlenesidir. söz ve müziği çok uyumlu ve başarılıdır.
(bkz: hiç atası yok)
bu çok enteresan bir şey. öncelikle yımırtaya can veren rabbime şükürler olsun! şükür faslını geçtiysek konuya gelelim. fazlası zarar, azı zarar. ayarında olması gereken bir şey bu hafıza. bir olaya, bir aşka, bir hayal kırıklığına dair fazlasıyla hatırlıyorsan mesela yoluna devam edemiyorsun. veya tam tersi hatırlaman gereken şeyleri bir türlü hafızanda tutamıyorsan sıkıntı. ince ayarda gitmesi gereken insanı deli ya da bunamış yapabilecek şey hafıza. ciddili yazacak olursak tanrıya şükretmek için, insanoğluna verilen 3 güzel şeyden biri hafıza.
söz ve müziğini sinan akçıl'ın yazdığı, funda arar'ın seslendirdiği süper slow parça. bu şarkıda dikkati çekmek istediğim en önemli konu şarkının aranjesidir. şarkının düzenlenmesini yapan, aynı zamanda funda arar'ın eşi olan febyo taşel, düzenlemede flamenko stil kullanarak şarkıyı bu güzel hale getirmiştir. buradan yola çıkarak febyo taşel'in de ne kadar iyi bir müzisyen olduğunu anlayabiliyoruz.
son zamanlarda bayağı zorluyorum sanırım. dil öğreniyorum, kitap okuyorum, satranç konusunda uzmanlaşmak amacıyla kitaplar okuyorum, kayıtlar falan var. onun dışında günlük işler vs. derken sanki çok fazla yüklenmiş oluyorum.

ya belli yaştan sonra hafıza problemimiz oluyor ya da hayatımız yoğunlaştıkça hepimiz bu sorunları yaşıyoruz.
oldukça güçlüdür. sadece isim konusunda biraz sıkıntı yaşarım isimlere pek dikkat edemiyorum.
döndüğün her köşede, konuştuğun her kişide sana hatırlatacağı şeyi özenle seçen, nefsin düşmanı ama yokluğunda kahrolunacak, sisifos gibi mahkum olunacak çok değerli bir lanet.
Hafıza allah'ın verdiği bir nimettir. Bu nimet bir günahkarda fazla durmayacaktır.
RiZE’DE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SiLÜETi http://sosyalgundem.net/2...rbaskani-erdogan-silueti/
bilginin edinilmesi, kaydedilmesi, akılda tutulması ve gerektiğinde hatırlanması işlemlerinin bütününe verilen addır. insan hafızası işlevini üç ana başlık altında gerçekleştirir: kodlama, kaydetme ve hatırlama.
Ama çoğu insanın hafızası ya çok kuvvetlidir ya da zayıftır. Kuvvetli bir.hafıza kadar zannimca zayif bir hafiza da lanet gibidir. Orta yol şart.
Yaşananları, öğrenilen konuları, bunların geçmişle ilişkisini bilinçli olarak zihinde saklama gücü, dağarcık, zihin.

Hatırlaması gereken şeyleri unutur, hatirlamaması gereken şeyleri ise bir saniye bile unutmayarak ufak tefek ibnelikler yapar bazen.