bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Doğalcılık.Gerçeğin doğaya uygun biçimde yansıtılmasını amaçlayan sanat akımı.
  3 ... italiano
 2. 2.
  kesin bilgilerin gözlem ve deneyle hayata aktarılabileceğini ya da tam zıttı olarak bu gerçeklerin doğadan alınabileceklerini destekleyen 19. yy bilimsel akımı ve bu akımın edebiyata yansımış halidir.

  teknik ve detaylı bilgi için; http://tr.wikipedia.org/wiki/Naturalizm
  5 ... meo
 3. 3.
  naturalizm, aslında diğer yaklaşımlardan farklı olarak, bir felsefedir. determinizm ile yakından ilişkilidir. determinist düşünceye göre olayların nedenleri insanın kendi iradesiyle sınırlı değil, hatta hemen hemen insan iradesi pek de söz konusu değil çünkü insan ve insan hayatı başka güçler tarafından belirlenmekte;ekonomi, genetik faktörler, coğrafi koşullar vb..
  naturalizm de yazarlar realizme kıyasla daha da objektiflerdir. karakterin içinden geçen sesleri, karakterin düşüncelerini yansıtmaktan kaçınırlar.
  görülen, yapılan anlatı konusudur.
  analiz yoktur.
  güçlü güçsüzü yener mantığı naturalist eserlerde *her zaman hakimdir.
  örneğin naturalizm ^^insan ne yerse o'dur^^ derken;idealistler ise ^^insan ne düşünüyorsa o'dur.^^derler. yani naturalizm de ideoloji empoze etmez denilebilir. içgüdü,kalıtımsal özellikler naturalizmin piyonlarıdır.
  böylece edebiyatta gerçekçilik geleneğini ileri götüren doğalcılar gerçekleri ahlaksal yargılardan uzak yansıtırlar.
  5 ... fayaka
 4. 4.
  gerçekçiliği biyolojiye, fizyolojiye dayalı edebiyat okulu. tabiatçılık.
  3 ... hoscakal
 5. 5.
  çevrenin ve soyaçekimin etkilerini isler.bilimsel deneye dayanan akimdir.
  nazim hikmet,sait faik,memduh sevket,hüseyin rahmi bu akimdan etkilenen yazarlardir.
  2 ... orko
 6. 6.
  kelime manası itibariyle, olabildiğince aslına uygunolarak tazvir etmek demek olan natüralizm edebiyatta realizmin devami olarak görülür.felsefe tarihinde materyalizmin eş anlamlısı olarak kullanılır. güzel sanatlarda ise tabiatın sadıkane taklidi anlamını taşır.
  2 ... rapsodik
 7. 7.
  modern dünyanın kazandırdığı bir kavram. naturalizme göre insan, 5 duyusu olan doğal bir varlıktır. bu kavram, insanın doğal durumundan, yani sıfırdan bir toplum yaratılabilir düşüncesinde. din ve kültür insanı kirletmiştir. dinin insan üzerindeki kirini, yani dolayısıyla kilisenin etkisini ortadan kaldırırsak, güdülerinden ibaret olan doğal insanla, yeniden bir toplum kurabiliriz diyor. ortaçağı redderer.

  mottosu; güdülerine geri dön!
  3 -2 ... marilyninkedisi
 8. 8.
  "Yeşilay"cı edebiyat akımı. ismini eserlerin içindeki tasfirlerden alır, kanı anlatıp kan kokusunu hissettirir, birine bıçak saplansa kitabı fırlatırsınız, tecavüz sahnelerinden sonra cinsel hayattan soğursunuz.
  ... ayzer
 9. 9.
  akımı başlatan ve akımın en ünlü yazarı için;

  (bkz: emile zola)
  1 ... atgmuls
 10. 10.
  soyaçekimi savunan edebiyat akımıdır.
  ... sacmasapankonusmala