1. 1.
  gerçekçilik. varlık, insan bilincinden bağımsız ve nesneldir. deneyde verilen nesnelerin, gerçek bir varoluşu olduğunu savunan felsefi öğretidir. realistler, bilgi kuramının deney ölçütünün geçerliliği hakkında bir yargı verme iddiasını reddederler. romantizmin parçalayıcısıdır.
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  realizm romantizime tepki olrak domus bir akımdır.tasvir ön plandadır dolayısıyla tasvirin yanında olay önemsizdir.bu akımda kişisel görüs ön planda deildir,konuları tarih,milli kültür ve edebiyattır.bizdeki temsilcileri ise mehmet akif ersoy,samipaşazade sezai,ömer seyfettin,teyfik fikret vb...
  3 -1 ... insensible
 3. 3.
  uluslararası ilişkilerde realizm:

  devletler arasındaki ilişkileri düzenlemede uluslararası çatışmayı esas alır, esas gücün askeri güc olduguna inanır ve buna bağlı olarak yönetim anlayışında high politics low politics ayırımı yapar
  2 ... city walk
 4. 4.
  sevgi pıtırcıklarının ve ütopyacıların korkulu rüyası, acı gerçek. mantığın temeli.
  2 -1 ... soul forged sin
 5. 5.
  ulkemize en cok gerenken hede.
  1 ... what is your problem 2
 6. 6.
  Realizm, gerçekçilik ana düşüncesini, nesnelerinin varoluşları ve neye benzediklerinin, bizden ve bizlerin onlara ulaşmasından bağımsız olduğu meydana getirir. Örneğin güneş sisteminde kaç tane gezegenin olduğu, bizim orada kaç tane olacağını düşünmemize, olmasını istememize veya araştırmamıza bağlı olarak değişmez. Yine elektronların veya güç alanlarının varoluşları veya dayandığı temeller, bizim inandığımız teori olmadan da vardırlar. Diğer anlatımla Realizm, evrende gözlemcinin bilincinden bağımsız bir gerçeklik olduğu görüşüdür.
  1 ... leggare
 7. 7.
  ülkemize sağdan soldan bodoslama gelmesi gereken düşünce sistemi. ütopikleşiyorum mütemadiyen. *
  3 ... soul forged sin
 8. 8.
  çoğu akımla çatışan ve de çatıştığı akımların gerçek olmadığını anladığımız akım.
  ... wagabond
 9. 9.
  gerçekçilik, gerçeğe ve var olana ilgi. bu felsefe yalnızca var olan kişiye bağımlı olmayan, objektif - şeylerle ilgilenir. bu akımın savunucularına göre bir şey var ise o bizim algımıza bağlı değildir, biz algılamasak da var olacaktır. sanata; bir şeyi insan algılarına,düşüncelerine bağlı değil de, olduğu gibi yansıtma olarak yansıtılmıştır. bir yaşam felsefesi olarak da görülebilir. hayatın yalnızca var olan ve pratik yönleriyle ilgilenmek, sübjektif ve yoruma bağlı konulara uzak olmaktır. çoğu zaman romantizm karşıtı olarak düsünülebilir.
  ... gory eagle
 10. 10.
  realizmin konusu gerçek hayattır. olağanüstü görülen istisnai durumlara yer verilmez. okura yaşanmış bir olay yada yaşanabileceğinden şüphe edilmeyecek bir olay sunulur. realizmde sanatçı eserle okuru baş başa bırakmak için kendini gizler. bu yönüyle klasizme benzer. olayları yan tutmayan nesnel bir bakışla izler sanatçı. biçim kusursuzluğu çok önemlidir. gözleme, üslubun açık, sağlam, yapmacıksız, söz oyunlarından uzak olmasına önem verilir.
  öncüleri; gustov flaubert-madam bovary, stendhal-kırmızı ve siyah, balzac-vadideki zambak, dostoyevski-suç ve ceza,tolstoy-savaş ve barış, charles dickens-david coperfield.
  2 ... zipirwoman