bugün

--spoiler--

"Batıklar gururlanırken, dünyanın büyük çoğunluğu utanç içerisinde yaşıyor. Oysa hayatımızdaki utanç verici şeyler bir müzede sergilenirlerse, hemen gururlanılacak şeylere dönüşürler."

--spoiler--
imkanım olsaydı bu soyut olguyu bedenimden atardım. Bana zarar vereceğini düşünüyorum ileride.

Bak yine kendimde aradım.
Kolpa grubundan gelsin gurur benim neyime.
tdk sözlükte "Kendini beğenme, büyüklenme, benlik, kibir." olarak verilmiş. ama nedense bu kelime genelde olumluymuş gibi kullanılır. "gurursuz" da olumsuz bir sıfat ve hakaret amaçlı kullanılır.
kibirle karıştırmamak gerek.
Ne zaman ezip geçsem, binbir pişmanlık ile bana geri dönen şey.

Aslında (#2949981) burada güzel açıklanmış. ama insan yine de karar veremiyor ezip ezemeyeceğine.

şu kesindir ki ne zaman "bu kız için gururumu ayaklar altına alırım" desem, götüme bi kazık girdi. duvara çarptım resmen.
karşınızdaki için defalarca ayaklar altına alınandır.
halıdan farksız gelir üzerine bastıkça.
ama değerini yitirmez aslında.
eskidikçe, bastıkça üstüne yıllanır gurur.
eskidikçe daha da güzelleşir.
şekillenir.
ama iyi görünmez sizden başkalarına.
hatta hiç görünmez.
değersiz bir paçavradır gurur özellikle sizinkiyse yerdeki.
eski bir halıdır.
hiç umursanmaz.
Ölçüyü kaçırmamak gerek ,geri kalan her şey gibi.
çok nalet bişeydir. teşekkürler.
fazla olunca tavan yapan durumdur ,egoistliğe kadar kayabilir.
Damarlarımda sanki kan yerine gurur akışı var desem. Absürt tanımla fazlalığı bu denli bende. Sanki dogmatik. Oysa sonradan kazanılmış.
insanlara en çok zarar veren şeydir. Kırın şu gururu da gidip seviyorum diyin be üç günlük dünya..
lazım.gaza gelmeyin.
cesareti olmayan insanların arkasına saklandığı kelimedir.
hayır yani madem biliyorsun sevdiğini ne duruyorsun, gururuna tüküreyim, teşekkürler.
http://images4.fanpop.com...net-19301319-1706-960.jpg
Benim neyime.
Hayatınızın ray hattını belirleyen, ilginç bir hissiyattır, gurur. örnekleyeyim hiç yoktan da detay vermiş olayım. Derdim hiçbir şekilde içimi dökmek değil, yanlış anlamayın. Sadece ve sadece size dışardan bakabileceğiniz, daha rahat değerlendirebileceğiniz bir senaryo vermek istiyorum. Şu an hayatımda mevcut olan bir ray ayrımı var. Ayrımdan ancak iki raya sapabilirim. Birinci rayın önü kapalı. Bu raya girersem eğer mecbur önceki raya takılıp kalacağım. Tabi trenim işlevini yiterecek ama sağlam kalacak yolcular(hislerim). Hem belki devlet bayındirlik işlerini genişletir de rayıma devam verirler. Trenim belki yaşlanır, yalnız kalır ama yolcularını korur bu yolda. Bu zamana kadar trene ikinci ray çok zarar vermişti, çok yüz üstü bırakmisti, yolcuları cok zarar almıştı. artık gidesi yok o raya zaten. Ancak son zamanlarda ikinci ray çok değişti. Sanki hiç zarar vermemiş gibi davranıyor ve "kullan beni" çağırıyor onu. ikinci rayla gerçekten güzel yerler gösterebilir hem yolculara tren. ikinci ray artık ona ihtiyacı var gibi davranıyor. Gerçi hatalarını kabul etmiyor, bu yüzden tren sanki ikinci rayın yaptıklarını hayal etmiş gibi hissediyor. Tren zaten karıştırıyor hayalle gerçeği. Emin olamıyor. Birinci rayla yalnız, önceki raya bağlı ama güvenli bir bekleyiş mi? Gerci beklerken de ölebilir tren, bozulabilir. Ya da ikinci rayı affedip yeni yerler keşfetmek mi? Çok tehlikeli olabilir. Yolcular zarar görebilir. Bilemiyorum.

Tren: benim bilincim
Ray: ailemle olan geçmişime bağlı kaderim
Yolcu: hislerim
Bazen çok gerekli olup, bazen de hayatı kâbusa çeviren..
aslında negatif bir anlama sahip olan kelime.Pozitif hali onur yani izzettir.gurur, kendini birşey zannetmektir kibir ise kendini büyük görmektir.gururlu insan aldanmış insandır,kendini birşey sanıyor aldanıyor.Doğru olanı onurdur yani izzettir.ota boka alınan insanların büyük bir bölümü gururludur. (bkz: vicdansızlık) (bkz: şahsiyet hastalığı)
Fazlası döte vurur.
Bazen en gerekli yerde ortada yok, bazen en gereksiz yerde kurtulamıyorum, bir haller, bir tripler.
Allah a aittir.

Gurur insanda olmaz. insanda onur olur.
Gurur;

https://youtu.be/twV6G8STbXE
kadınlar için yaratılmış bir duygu. onlarda çoğu zaman egoyla karışarak sekil alır. iyi bi silah ya da çok elzem bi kozdur. istediğin zaman çıkar kullan ve sonra da form halinde yeniden tedavül et. hiç bitmez. erkeklerde daha derinlerdedir. varlığını bile unuturlar. amorf yani şekil almamıştır. yani lap diye masaya koyar. bi daha alıp kullanmaz.
götten uydurma bi kavramdan öte değildir. gururunuz yüzünden sevdiğiniz insanın peşinden gidemezsiniz mesela. çünkü sizi aramamıştır, merak etmemiştir, sallamamıştır. sizin bu durumda gururunuzu çiğneyip onun peşinden gitmeniz beklenemez. çevreniz başınızda durur adeta "sakın arama, sakın konuşma, engelle, seni önemsemiyor" deyip dururlar. haklıdırlar da aslında, bilirsiniz. yine kırılan siz olacaksınızdır. ama ya kırılmazsanız. kırılmayan şu halinizle "saçlarını sevdiğim" diye bir fotoğrafa ağlıyorsanız eğer, kırıldığınız halinizden ne farkınız kalmıştır ki o'ndan ayrı kalmak dışında? insanların kendilerine koyduğu saçma engellerden öte değildir kısaca gurur, onur falan filan. cemal süreya bile "gurursuzunum" demiş, aslolan gurursuzlukken nedir bu gurura övgü, nedir?!