1. 1.
  roma imparatoruna her defasında ayar vererek zaten zayıf olan akli dengesini kaybettiren süper general,muhteşem gladyatör.
  3 ... disco inferno
 2. 2.
  su replikle kalplere yer etmis karakter:
  "my name is maximus decimus meridius, commander of the armies of the north, general of the felix legions, loyal servant to the true emperor, marcus aurelius. father to a murdered son, husband to a murdered wife. and i will have my vengeance, in this life or the next."

  türkçesi:
  'benim adım maximus decimus meridius, kuzey orduları kumandanı, felix tümeni generali, gerçek imparator'un, marcus aurelius'un, sadık yardımcısı, katledilmiş oğlun babası, katledilmiş kadının kocası, ve intikamımı alacağım, bu hayatta ya da diğerinde...'
  4 ... aksak tirtil
 3. 3.
  film boyunca içten içe gülmeme sebep olmuştur, (bkz: gluteus maximus). hatta life of brian 'dan, (bkz: biggus dickus).
  1 -4 ... roy mustang
 4. 4.
  inglizce telaffuz edildiginde boku cikan isim ..
  1 -1 ... robert terk
 5. 5.
  (bkz: gladius)
  -1 ... bairam hoshtempo
 6. 6.
  romanın gerçek reisi. adam gibi adam.
  ... grb 050904
 7. 7.
  yaşasa ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanırdı. kuzeydeki cermenleri aslında kendisinin kışkırttığına dair bir sürü ses kaydı üretilirdi.
  1 -1 ... gokte atam han ulgen
 8. 8.
  Gladiator filminin uçarı baş karakterinin adıdır. Meşhur sahnede elemanın döngüye girip "My name is Maximus Decimus Meridius Decimus Maximus Meridius Decimus Meridius Maximus..." dediğinde daha komik ve daha az akılda kalıcı olabilecek bir isimdir. Uyumaya çalışırken bunu tasavvur etmeyiniz(ups).
  1 ... xyttra
 9. 9.
  kılıcın hakkını veren karakter.
  ... sassanach
 10. 10.
  imparatorluk hakkı elinden alınan savaş ustası.
  2 ... petit beurre