1. 1.
  Buranin halki pontos tan gelen karadenizli ellen askerleriyle karismis denir tarihcilerce. Zaten giritlilerin tipleri, muzikleri , komiklikleri, girit kemencesi vb. hem karadenizi animsatir bizlere.
  1 ... papaya
 2. 2.
  bir başka rivayete göre girit'teki insan yerleşimleri buraya göçeden mısırlılar vasıtasıyla oluşmuştur. ayrıca giritlilerin aksanları yunanistan'lı* * larınkinden çok farklıdır.
  ne varki kıbrıs bağımsız olup üstüne birde avrupa birliği üyesi devlet haline gelebilirken, burasının yunanistan'a bağlı bir ada olarak kalmış olması giritliler için ayrıca bir hüzündür.
  1 ... azorka
 3. 3.
  zeus un doğduğu yerdir.
  1 ... pygmalion
 4. 4.
  osmanlı imparatorluğu nu viyana dan daha fazla uğraştırmış olan kandiye kalesini de içinde bulunduran adadır. yaklaşık 25 yılda alınabilinmiştir ve en az yüzbin osmanlı askeri şehit düşmüştür.
  1 ... disco inferno
 5. 5.
  yunanistan'ı oluşturan 13 yönetimsel ve coğrafi bölgeden biri.

  yüzölçümü: 8,336 km²
  nüfusu: 630.000
  nüfus yoğunluğu: km²'ye 80 kişi
  bölgenin başkenti: Kandiye
  bölgeye bağlı iller;

  01 Hanya
  02 Kandiye
  03 Laşiti
  04 Rethymno
  ... leggare
 6. 6.
  dedemin doğduğu, ailecek bağlarını bahçelerini bırakıp göçe zorlandıkları yerdir. ege halkının büyük bölümünü oluştururlar. öyle ki yerel pazarlarda türkçe'nin yanında giritçe de satış yapılmaktadır. (bkz: şirince)
  3 ... tuhh kahretsin
 7. 7.
  kökenimin geldiği, kanımın çektiği toprak. yunan veya türk bu bahiste benim için hiç önemli değil. bir gün gidicem ve eminim ki, karşıyakada olduğum kadar rahat olucam. baba tarafının büyük acılar çekerek geldiği, inadı, zeytinyağı ve otlarıyla ünlü ada.
  2 ... elmo
 8. 8.
  Sokak başına minimum 5 tane ayakkabıcı bulunan temiz, sakin, huzurlu ada. En çok Türkiye'nin avrupa birliğine girdikten sonraki halini andırdı bana. 2 saatte kurulan starbuckslar gibi dayamışlar sözüm ona modern alışveriş merkezlerini ve café denen saçmalıkları ve hatta dayamakla kalmayıp cılkını çıkarmışlar. O yüzden insan bir tuhaf oluyor orada gezinirken.

  Özellikle son dönemlerde ucuz turlar vasıtasıyla rahatça gidilip görülebilecek bir yer olmakla beraber, çift olarak gidildiğinde cennetin yeryüzündeki hali olarak betimlenebilir.

  Bir de söylemeden geçemeyeceğim, her şehirde, özellikle xania ve rethymnoda yüzülebilitesi yüksek sahiller bulunmakta.

  Düşük bütçeli bir tatil amacı güdenlere, xania merkezindeki kydon oteli tavsiye edebilirim. Xania iskelesindeki restorantlarda leziz balıklar mevcut. Onların hemen yanındaki publarda 80's rock kıvamında müzik eşliğinde bira içilebilir. Bira olarak da mythos denenmeli mutlaka.

  Adanın favori yemeği patlıcan musakkadır. Bütün adada demleme çay mevcut değil. Çay tutkunlarının kahve ile yetinmesi gerekmekte. Turizm geliri çok yüksek olduğu için çok fazla turistik saçmalık mevcut ama her şehrin derinlerini biraz kurcaladığınız takdirde eşsiz dükkanlar, lokantalar bulmak kuvvetle muhtemel.

  Albüm koleksiyoncuları açısından da ayrı bir cennet. Pink Floyd the division bell plağını buldum kelepir fiyatına örnek vermem gerekirse ki bu tip eski plaklar ve albümler bol miktarda mevcut.
  2 ... dick headed japanese soldier
 9. 9.
  eski bir venedik adasıdır ve venediklilere ait birçok iz taşır.
  ... enrico dandolo
 10. 10.
  (bkz: girit türkleri soykırımı)
  ... selim pusat