1. 1.
  deleuze, kant, hume, spinoza, bergson ve nietzsche üzerine yaptığı araştırmalarının ardından özgün çizgisini buldu. bu çizgiyi michel foucault 'gün gelecek, XX. yüzyıl deleuze'cü bir çağ olarak anılacak' sözleriyle tanımlamıştır. deleuze, 1970'lerin ilk yarısında, farklı bir ilgi alanından ve kuşaktan gelen felix guattari ile karşılaşmıştır. büyük işbirliğinin ilk ürünü 'anti-oedipe' 1974'te yayımlandı ve inanılması güç bir etki yarattı. bir yandan bağımsız çalışmalarını sürdüren ikili, bir yandan da ortak ürünler kaleme alıp 'kapitalizm ve şizofreni' projesini genişleterek 'kafka', 'köksap', 'bin yayla' gibi düşünce tarihi açısından büyük önem taşıyan son derece aykırı kitaplar yayımladılar. guattari'nin erken ölümüyle yarıda kalan bu kolektif serüvenin son meyvesi olan 'felsefe nedir?' 1991'de yayımlanmıştı. (alıntıdır-'Felsefe nedir?'Giles Deleuze-Felix guattari)
  4 ... buhara
 2. 2.
  30 Mart - 6 Mayis tarihleri arasinda "Gilles Deleuze Icin" adli bir sergi düzenleniyor. Ali Akay'in küratörlügünü yaptigi sergide, Deleuze hakkinda hersey var. Kitaplari bile okunmak icin AkSanat'in üst katinda bekliyor.

  http://www.akbanksanat.com
  2 ... aftermath
 3. 3.
  enformasyon kavramını sorgulayarak değişik bakış açıları getiren, iki konferans adlı kitabıyla yaratma eylemini, sanatı-sanatçıyı ve yaratmanın zorunluluk olması durumlarını inceleyen çağdaş düşünce adamıdır.
  2 ... janis joplin
 4. 4.
  intihar etmeden bir süre önce michel foucault yu aramış ve "buralarda daralıyorum, bunalıyorum..." demiştir.
  2 ... boyleseyolmaz
 5. 5.
  (bkz: kritik ve klinik)
  1 ... ditty
 6. 6.
  (bkz: deleuze guattari ikilisi)
  ... meister writer
 7. 7.
  proust göstergesi adında kitabı kabala yayınları'ndan çıkmadır.
  2 ... zinani
 8. 8.
  gilles deleuze'de öteki post-yapısalcı düşünürler gibi, genel felsefe tarihinin eleştirisiyle çalışır, ve onu yeniden kurgular.
  bu girişim, bilinen anlamda felsefe tarihi anlayışının yerle bir edilmesi anlamına gelir. sabit bir varlık fikrini sorgular deleuze ve özne-nesne ilişkileri üzerine kurulu kuramları devirmeyi amaçlar. bir tür ayrım felsefesi'dir ve gilles deleuze'nin istediği diyebiliriz.
  başka bir değişle ise olay ya da oluş felsefesi söz konusdur burada. bu yepyeni bir düşünmenin temellendirilmeye çalışılmasıdır.
  3 ... beni manipule etme
 9. 9.
  okuduğu filozoflara "arkadan yaklaşmakla" tanınan filozof. keşke hepimiz, onun deyişiyle gayri meşru çocuk sahibi olabilseydik ... mikro-faşizm herhalde böyle yıkılırdı.
  1 ... xenophon
 10. 10.
  http://deleuzelectures.blogspot.com/ adresinden derslerine erişilebilecek kişi ya da kurum. tabii sadece ingilizce bilen sevgili yazarlarımız faydalanabilecek bu blogdan...
  1 ... eraserhead