1. 1.
  a trip to the moon * adlı şahaserin yazarı ve yönetmenidir. sinemaya bir çok kamera hilesi kazandırmıştır. aslen ilüzyonisttir.
  2 ... marazismail
 2. 2.
  Jules Verne uyarlamaları (The Impossible Voyage imkansız Yolculuk -1904) ile de fantastik filmler çekmiş, geliştirdiği teknikler stop motion'un temellerini oluşturmuştur. Georges Méliès daha sonraları 'Légion d'honneur' Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş ve Paris'te ölmüştür.
  ... chantal
 3. 3.
  lumiere kardeşlerin sinematografını gorduğu anda kafasında şimşekler çakan, tarihteki gerçek anlamda ilk yonetmen. sinema da gelecek gorerek lumiere kardeşlerden sinematografı kendisine satmalarını istemiştir, ancak sinematografı bilimsel bir buluş olarak ele alan lumiere kardeşler bu isteği reddetmişlerdir. bunun üzerine melies ingilterede bulduğu bir makineyle olaya dalmıştır.
  şimdi adını hatırlayamadığım, donemin ünlü sihirbazlarından birinin gosterilerini de kaçırmayan melies bu sebepten sihir ve illüzyon tutkunudur, bunu filmlerinde kullandığı tekniklere fazlasıyla yansıtmıştır. bugün kullanılan birçok çekim tekniğinin de babasıdır. donemin güçlü sinema devleriyle baş edemeyen melies batar ve hayatını sokaklarda işportacılık yapan bir yoksul olarak bitirir.
  3 ... browninni
 4. 4.
  yaşamının son yıllarını paris'in bir garında karısına ait bir oyuncakçı dükkanında oyuncak satarak geçirmiştir.

  johanne d'aley
  ... johnnyturhan
 5. 5.
  1914'te ilk fantastik film sayılabilecek olan aya seyahat filmiyle ün kazanmış, illüzyonu kullanarak dikkat çekmiştir. Fransa'da avrupa'nın ilk film stüdyosu olan star film stüdyosunu kurmuştur.
  ... enzeru
 6. 6.
  stop motion tekniğini bir tesadüf eseri keşfetmiştir. yaşadığı olay şu şekildedir; Paris'in Opera Meydanı'nda çekim yaptığı bir gün kamerası aniden arızalanıp durmuş. Yeniden çalıştırılıncaya dek geçen sürede, sabit duran kameranın önündeki yaşam akmaya devam etmiş, hareketler, eylemler değişmişti. Çektiği filmi seyrettiğinde Melies bir kadının aniden bir erkeğe, bir otobüsün ise cenaze arabasına dönüştüğünü görmüş. daha sonra bu tekniği kendi sihir numaralarının filmlerini çekmek için kullanmaya başlamıştır.
  1 ... this could never happen
 7. 7.
  Sinemada görsel sihiri yaratan ve hayatını buna adayan dahi. sinemayı belgesel sınırlılığından kurtarmıştır. Bugün Hollywood sineması uçan adamlar, yürüyen canavarlar yapabiliyorsa bu georges melies'in sayesindedir. Bu yıl teknik dallarda 5 oscar kazanan Hugo'yu * izlerseniz melies ve yaptıkları üzerine az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.
  1 ... labrum
 8. 8.
  Hugo Filminde konu alınan fransız yönetmen.
  4 ... nedesembilemedim
 9. 9.
  (bkz: korkunç türk cellat)
  1 ... hayis zayeb
 10. 10.
  200 civarı film çektiği belirtilen sinema'nın ilk kurucularından biri. Özellikle sinemaya kazandırdığı farklı teknikler açısından önemlidir. ayrıca Martin Scorsese tarafından çekilen hugo filminin de ana karakteridir.
  ... rakinal