1. 1.
  cennette insanlara hizmet edeceği düşünülen erkek huri.
  1 ... fth
 2. 2.
  hurinin erkeği olması itibariyle nuri esprilerine maruz kalan kimse **
  2 ... sharlatan
 3. 3.
  cennetin kadın sakinlerine hizmet edecek olan görevli.
  3 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  (bkz: charlotte perkins gilman)
  1 ... ceviz agaci
 5. 5.
  (bkz: cennette ki erkek nuriler)
  1 -1 ... gwaihiri
 6. 6.
  cennete varmayı başarmış kullara hizmette kusur etmeyeceği vaadedilen genç erkek hizmetkarlar. hurilerin varlığı göz önüne alındığında, gılman vakası sivri akıllarda kavram karmaşası yaratmaktadır. kur'an-ı kerim tefsirlerinden okunduğu ve arapça bilmeyen zihinde uyandırdığı izlenim itibariyle, bu delikanlıların görevi yiyecek içecek servisi, getir götür işleri vb.nden ibarettir.
  yalnız konu tam detaylandırılmadığı veya o detayı anlayacak kapasite bizde namevcut olduğu için, ya da bu delikanlıların gençliği, güzelliği ve ille de bakirliğiyle ilgili fazlaca detaya inildiği için ** * bazıları tarafından kadınlara özel hediye statüsünde değerlendirilir. erkeğe huri kadına nuri ve hatta bazıları bunların cennet asilzadelerine iç oğlanlık edeceği fikrine kadar vardırırlar işi ki biz bu noktada "yuh artık!" diyoruz.
  9 -3 ... gelberiyargelberi
 7. 7.
  (bkz: nuri de olacak mi korkusu)
  ... ilham gelsin diye bekliyorum
 8. 8.
  Cennete gitmeye hak kazanmış hacı teyzelerle ilgilenecek olan zatı muhterem.
  8 -2 ... baturalp
 9. 9.
  cennette bulunan hizmet etmek için yaratılmış erkek genç oğlanlarbazı surelerdeki tanımlarından hareketle feminen erkekler oldukları görülmektedir. sadece kadınlara yönelik bir cennet amme hizmeti olduğu pek kesin değildir.
  2 -1 ... jackskellington
 10. 10.
  Kur-an daki tabiriyle çocuk,bıyığı yeni terlemiş genç,hizmetçi anlamında.Cennette bol miktarda bulunduğu söylenen bu karakterler mü'min kullara hizmet etmekten için görevlendirilmişler.
  Tabiiki bu hizmetin ayrıntısı hakkında çeşitli söylemler de yok değil.Gılman tayfasının kadın erkek arası bir varlık olduğu diğer rivayetlerdendir.Yani adını toplum içerisinde top olarak nitelendirdiğimiz kişilerin cennet versiyonu.
  Yanı sıra her işi görüp becerdiği için cennetin süper kahramanıdır da diyebiliriz.
  5 ... alis volat propris