bugün

entry'ler (68)

divan edebiyatı

adı üstünde, divan da yapılan edebiyat türüdür. 13. yüzyıl' da bir grup âlim'in katıldığı ''divan'da yapılabilecekler'' konulu bir sohbet sırasında, divan'da otururlarken, mevzu aşk'tan açılıp, karı kız muhabbetine kadar gitmiş. derken aralarından biri tartışmanın şevk'i ile coşup iki beyit seslendirir.
diğerleri de geri kalır mı? onlar da kendi divan tecrübeleri sonrasında ki hislerini sırası ile şiirsi bir dille sözlere dökerler ve böylece divan edebiyatı doğmuş olur.

tarihsel süreç içerisinde bu bir akıma dönüşür ve kadın, erkek bir çok şair tarafından benimsenir.
*
divan edebiyatından bazı beyit örnekleri:

fuzulî
aşk derdiyle hoşem terk-i nasîhat kıl refîk
ben ki tiryâkî mizâcem zehr kâr etmez bana.

fuzulî
beni candan usandırdı cefâdan yâr usanmaz mı?
felekler yandı âhımdan murâdım şem’i yanmaz mı?

nev'izade atayi
kıldı bizi kâfile-bend-i hayâl,
dâhil-i ma'mûre-i şehr-i misâl.

zeynep hatun
Zeyneb ko meyli zinet-i dunyaya zen gibi,
Merdane var Sade-dil ol terk-i ziver it.

alis volat propris
şevk üle dalayüm kaygan-u delüğün'e
ab-ı hayat zevk üle aksün klitorisine.
failatün failatün falan filan...

alın verin ekonomiye can verin

nedense veriş hep bizden, hani alış? diye sorulması gereken bir durumdur.

yoksul mahallelerinde iftar yapan başbakan

devlet'in yoksullaştırma ve yoksuzlaştırma politikası'nın işlerliğini
denetleme eylemidir. aynı zamanda devletin, yoksullar'ın perişan halini görerek kendi egosunu tamin etmesidir. ramazanda garibanlara iftara gitme eylemi geçmişte de yapıldı, bugünde yapılıyor, böyle giderse daha bir çok ramazanlarda yapılacak olan eylemdir.

tosbağa

kaplumbağa hayvanı'nın halk dilinde ki adıdır. tosbağalar, tavşanlara karşı kazandıkları zaferleri ile
masal aleminde sıkça karşımıza çıkar. insanlarımız bu hayvan cinsi ile o kadar özdeşleşmiştir ki birbirlerine allahsız tosbağa olarak seslenen kişiler bile bulunmaktadır. ayrıca alman otomobil markalarından olan ''vw''
tosbağa modelinde bir araba üreterek yeni bir ekol yaratmıştır. tosbağalar'a yaşamızı verdikleri
ilhamdan ötürü teşekkürü bir borç biliyoruz.

sigarayı bırakan vekil

akp'li vekil dediğini yaptı ve sigarayı bıraktı. puro'nun cazibesine yenilmesi sonucu sigarayı bırakarak puro'ya başladı. onunla gurur duyuyoruz. *

ülkücüleri dağda kurt kapması

ya teslim olacaklardı ya da direneceklerdi. ansızın içlerinden biri çantasından çıkardığı dansöz kıyafetini giyinerek ortaya atıldı ve oynamaya başladı.
diğer asenalar da ona eşlik etmeye başlamışlardı.
börteçine yeri göğü inteleten sesi ile haykırdı ve şöyle dedi.

- siz ne yemeye ne de mikilmeye değmezsiniz, azıcık gururunuz olsa
böyle kıvırmazdınız, intikam için savarşırdınız. kurt olmak düz ova' ulumak
değildir. ayrıca söyleyin o başbuğunuza bizim ne şeklimizi ne de ismimizi siyuasete malzeme etmesin. biz onuruyla yaşayan hayvanlarız!

ve son.

kürtçe

kürt halkı'nın anadili dir. bugüne kadar yaşayan dört lehçesi bulunuyor.
bunlar; kurmanci,zazaki,sorani ve gorani lehçeleri dir. türkiye'de yaşayan kürtler genellikle kurmanci ve zazaki lehçeleri ile konuşurlar.

ibadet aşkı

göğüsleri iman dolu insanlarımızın ramazan ay'ının gelişi ile birlikte kabaran dini duyguları, onları camiilerde yatar kalkar hale getirmiş durumda. beş vakit namaz farz'ını eksiksiz yarine getirmek için evlerindeki sıcak ortamdan bile bunalmış durumdalar. camiiler'in, ruhlarını ferahlatan ''klima'' serinliği ile koyun koyuna yatarken huzur bulmaktadırlar.

ülkücüleri dağda kurt kapması

dağ'da reisleri'nin kurtlar tarafından kapıldığını duyan asenalar intikam yemini ederek dumanlı dağlar'a doğru yol aldılar. az gittiler, uz gittiler, dere tepe düz gittiler.
dağların doruklarına yaklaşırlarken bir grup börteçine tarafından fark edildiler.
asenalar havada yayılan testosteron'un kokusu ile birlikte dehşete düşerek geri kaçmaya başladılar. ama nafile idi bu kaçış. kurtlar pozisyonları almışlardı. asenalar kendi taktikleri ile kapana kısılmışlardı. *

müslüman burjuvazi

kendine müslüman olan burjuvazi. müslüman olanlara dahi faydaları yoktur.

donla denize girmek

giren'in cinsiyetine bağlı olarak değerlendirilmesi gereken eylem.

mal varlığı

züğürt'ün çenesini yoran varlık.

türklere özgü davranışlar

televizyona çıktığında selam yollamak veya telefonla konuşarak el sallamak.

türklere özgü davranışlar

gidenin arkasından su dökmek.

acımasız gerçekler

kapitalim'in birgün tarihin çöplüğünde yerini alacağı gerçeği.

islami bar

dans yerine zikir yapılan, votka yerine zemzem suyu içilen, allı morlu ışıklar yerine yeşil ve turkuaz tonlu ışıklarla bezenmiş sevaphane.

oturma pozisyonunu kusursuz uygulayan kadın

neye oturduğu'nun bilincinde olan kadındır.

göz çapkınlığı

zemini'ni, ''güzele bakmak sevaptır'' felsefesi oluşturmuştur. cennete girmenin yollarından biri olmakla beraber, çoğunlukla erkeklerin yaptığı bir çapkınlık türüdür.

ebelemek

çocuk oyunlarında ''ebe'' olan velet'in nihai hedefi.
hadi sen kaç ben seni ebeleyeyim şeklinde gelişen eylem.

ayrıca

Yeni bir kızla tanışan erkeğin dolaylı sevişme tekliflerindendir.
+ Seni ebeleyebilir miyim?
- Nasıl yani?
+ Sen kaçacaksın,ben ebeleyeceğim...(burada erkek kişinin yüzünde,genellikle coşkun vari bir gülüş hakimdir.)
- Hadi o zaman ben kaçtım...

tarihsel materyalizm

marxist felsefe'nin temel noktalarından biri olup, marksist felsefenin tarihsel gelişmelere yaklaşım tarzıdır.
marx der ki; ''insanların varlığını belirleyen şey bilinç değil, toplumsal varlıklarıdır.
ayrıca marx, tarihsel materyalizm'den bahsederken; tarih'in sınıflar'ın mücadelesinden
ibaret olduğu tez'ini de savunur.

tüm bunlardan hareketle durumu kısaca şöyle özetleyebiliriz.
tarihsel süreç içerisinde, bir çok sistem, yönetim biçimi vb. yapılanmalar kurulup, yıkılmıştır. buna neden olan
durum ise toplumsal ilişkilerdeki çelişkilerin varlığıdır. işte bu çelişkiler insan bilincini belirler ve bir savaşım
içerisine girer.bu çelişkiler sonlanmadıkça toplumsal savaşım, değişim ve gelişim devam edecektir.