bugün

harriet beecher stowe'un yeğeni..
(kim lan bunlar, dediğinizi duyar gibiyim. anlatıyorum.)
harriet beecher stowe, tom amca nın kulübesi kitabıyla dünyayı kasıp kavurmu$ bir bayan yazar, gilman da onun kadın haklarını savunan etnik merkeziyetçi yeğenidir. bastırılmı$ kadınlığın dirili$i temalı the yellow wallpaper ile kendini a$mı$ bir ırkçıdır gilman; evlilik için, "sosyoekonomik örgütlenme" demesi ile aklıma kazınmı$tır.
(sanırım anlatabildim.)
"the yellow wallpaper" adli kısa hikayesi ile feminist dünyasını altust etmiş, kocasının hakimiyeti altında yaşayan baskı altındaki "subjugated woman" rolünü tasvir etmiş, aslında kadının özgür ve iradeli bir varlık olduğunu ve ne bir erkeğin ne de başka bir gücün kadını hakimiyeti alamayacağını savunmuştur..."sarı duvarkagıdı" olarak turkceye cevirilen bu hikaye gercektende okumaya deger bir edebiyat eseridir. Xaten yazarın gercek hayatından bir alıntıdır. okuyun derim, ozellikle ingilizce orjinal versiyonunu, az biraz hisleri olan bir "kadınsanız", alt-ust olacaksınız...deneyin, gorun..!
feminizmi çok değişik boyutlara taşımış yazar. kadın-erkek arasındaki ekonomik ilişkiyi sekse bağlamıştır. şöyle ki erkek kadına ekonomik olarak fayda sağlarken, kadın da bunu seksle ödüyor.

gilman'a göre erkek kadını rakip gördüğü için onu ev işi gibi şeylere mahkum etmiştir. bu nedenle insanların ulaştığı şeyler erkekler tarafından elde edilmiştir, kadınlar mahrum bırakılmıştır.
Muthis bir insan, 10 parmaginda 10 marifet: kendisi hem kisa hikaye ve Roman yazarligi yapmis hem DE unlu bir sosyolog. Bir cok bilimsel makalelere de imza atmis yazar. Benim konusup muhabbet etmeyi istedigim top 5 yazarlar listesinde. Feminizm alaninda cok aktif bir amerikan romanci. Daha oncesinde cesitli hikayelerini okumustum;Feminist utopias dersi sayesinde (bkz: herland) adli bas yapitiyla tanismis oldum. Romani henuz bitirmedim lakin bitirince guzel bir review birakacagim. Ayrica bir cok dergide editorluk yapmis. Etkilendigi kisiler ve kuramlar Edward Bellamy w.d.Howell darvinism marxism diye uzar gider bu liste.
(bkz: eugenics)politikasini savunarak beni kendisinden sogutmus yazar.