bugün

filmdeki şişko asker, daredevil dizisinde kingpin karakterini müthiş canlandırdı. çavuşu oynayan sizlere ömür bu arada.
Stanley Kubrickin yönettiği en iyi savaş filmlerinden birisidir.sisko askerin çavuşu vurup intihar ettiği sahne mükemmeldir.
bu filmdeki eğitim çavuşu tam bir psikopattır.
Psikolojiyi gerçekten zorlayabilecek bir filmdir. Apocalypse Now dahil olmak üzere izlediğim hiçbir savaş filmi, beni FMJ kadar etkilememiştir. Ülkemizde 3-5 tane daha "Dağ" serisi ve "Nefes: Vatan Sağolsun" tarzında film çekilip yurt dışı için milliyetçilikten biraz arındırılırsa ve güzel bir şekilde pazarlanırsa, yurt dışında tatmin edici sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum.
Pek de eski olmayan filmdir. Sinema yüz yılı aşmış bir sanattır.

Stanley kübrick yapımı bir savaş filmi. Tür bazında tabii. Savaşı meşrulaştırmaz ya da yeniden üretmez ifade derdi temalı sanırım.
savaşın ve insanın ikilemiyle ilgili ilgili bir kubrick filmi. manası çok derin olduğu için bir bok anlamadım ama sevmiştim.
Darüşşafaka da her çarşamba konferans salonunda film izlerdik.full metal jacketi da izlemiştim.dvd olarak da arşivimde var.
Güzel filmdi ama şişmanın erken ölmesi üzdü.
--spoiler--

this is my rifle, this is my gun

this is for fighting, this for fun

--spoiler--
https://www.youtube.com/watch?v=LiRUGicdrRQ
çekimi 7 sene süren filmmiş, şaşırdık tabi...
Fişeklerin çekirdeğini dıştan kaplayan halk arasında gömlek diye bilinen literatürde ceket diye bilinen cisimdir.

Edit :anasını satayım sözlükte formata uygun bilgi içerikli entry girince eksileniyoruz jurassic parka çevirdiniz lan burayı.
bir dilemma yumağı film.

şu şahnesiyle de anlaşılacağı üzere:

https://youtu.be/KQEDojPZ7YI
antimilitarist bir yönetmenin elinden yine antimilitarist bir film. Mesela tek tip saç tıraşıyla başlar ki burada herkesi tek tip üniformaya sokup kimlikzileşleştirme eleştirisini "itaat et" bağırışlarıyla izleyiciye verir. Bunun üzerinde çok fazla gönderme yapar mesela herkesin saçı üç numara iken sadece iki fahişenin ve vietnamlı bir askerin (galiba muhbirdi) saçları uzundur. Bu bakımdan yanlış anlaşılmaya açık.
Film genel olarak dediğim gibi antimilitarist bir filmdir, kültürümüz yada geleneklerimiz diyeyim, askerlik ve savaş anlayışımızdan ötürü bize pek hitap etmez bu açıdan sevmeyenlere yanlış cümleleler kurmamak lazım. Bir diğer olay Kubrick benzetmeler, metaforlar yaparak göndermelere başvurur bu şekilde bir şeyler anlatmaya çalışır ki bence sinemanın içine eden bir tutumdur bu, heykel yada resim sanatı gibi tek bir pozla yada tek bir görüntü ile kısıtlı bir imkanla birden fazla şey anlatmak, anlatmaya çalışılan şeyi benzetmeler yaparak insanlara aktarmaya çalışmak sanatın güzelliğidir ama sinema böyle bir şey değil anlatmak istediğinizi doğrudan insanlara aktarabilirken benzetmelere, metaforlara abuk subuk göndermelere hiç gerek yok ki film izlemeyi seven bir çok kişi sırf bu yüzden bu film vb gibi filmleri ya yanlış anlıyor ya da zevk almıyor.
vahşet sahneleri sık olan bir amerikan filmidir psikolojik filmdir.
stanley kubrick harikası baş yapıt. yıllarca gördüm ama izlemedim. Bütün kült filmleri izledim ''87 yapımı askeri film mi olur ya'' diyerek bunu izlememiştim. Ama bu aralar o kadar boşum ki bunu izliyeyim bari dedim. Film o kadar kendine has ki, 2019 yılına kadar izlediğim onlarca militarist filmle arasında hiçbir benzerlik kuramadım. Filmde o dönemki Amerika'lıların özgür düşünceleri askerler sayesinde dile getirilmiş. Tavsiye seviyem 8.5/10.
Değeri sonradan anlaşılan bir yönetmen olan kubrick'ten çok güzel bir dram-savaş filmi.
"ölüler tek bir şeyi iyi bilir, hayatta olmanın daha iyi olduğu" repliği nfk'nın "ölüler iyi bilir yaşamak güzeldir" dizesini hatırlatır. Evet.
görsel

Filmdeki donuna kadar mayon sokmuş elemanı arkadaşıyla tanıştırırken;

Ahanda falanda filan, şimdiye kadar vıttırıvıtzıt kadar vietkongluyu öldürdü, bunlar gayrıresmi rakamlar, ölü sayısının artmasından endişe etmiyor!
filimin dibi. birde orada eğitim çavuşu var ya fena.
Kubrick'in paths of glory ,dr strangelove da olduğu gibi yine savaş karşıtı olduğunu işlediği izlemeye değer bir film
Tam Gömlekli kurşun anlamına gelen film. Eskiden mühimmatlar sadece kurşundan imal ediliyordu. Bu mühimmat girdiği yerde yamuluyor delip geçemiyordu. Sonra kurşunu bakır veya çelik ile tamamen kapladılar ki delip geçsin ve tek atışla birden fazla kişiyi öldürsün. barut hakkı fazla 7.62x51 mm falan mühimmatlarda bu etki fazladır.
Akşam akşam aklıma gelen film. Bu film sırf Çavuş Hartman için bile izlenir.
Her repliği, sahnesi, müzikleri efsane olan film.
Quentin Tarantino yönetmenliğindeki Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir.
forrest gump adında bir gencin hayatını anlatan film.
efsane vietnam savaşı filmidir.
güncel Önemli Başlıklar