bugün

bir şeyi başka bir şeye benzeterek anlatırken kullanılan unsurdur. benzetmeyle arasındaki fark ise aleni yapılmamasıdır. beyaz bir gemidir ölüm dediğimizde "beyaz gemi" sadece benzetmeyken, "hepimiz sonunda beyaz bi gemiye bineceğiz" deki beyaz gemi metafordur. **
mecaz, eğretileme.
1980 yılının sonunda kurulmuş dönemin thrash metal gruplarından kronik , metalirium gruplarıyla beraber hakkının verilmesi gereken thrash metal grubu.
mecazın anaforunda kalan sözcüklerin zihninize çarptığı anda çıkardığı sestir.
bir sözcüğü gerçek anlamının dışında başka bir anlamda kullanma. istiare kelimeside metafor ile aynı anlamı taşımaktadır.
Gitaristleri Metin Türkcan şimdi Pentagram'da çalmaktadır.
Metallium ve Pentagram ile birlikte efsanevi Moda sineması konserine çıkmış gruptur.
(bkz: metaforlar)
bir m.kutay yılmaz kısa filmi. son derece etkileyici, olağanüstü. hakikaten sarsıldım...

http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=

--alıntı--
belkide bir sinek kadar mutlu olmak vardı, mutluluk diye bir düşünce olmasaydı.
--alıntı--
bir beyaz eşya reklamında ümit karan'ın karısına bana metafor yapma demesiyle tdk'nın en çok arananlar listesinde hit olmasını sağlayan kelimedir.
1980 lerde metafor göte kor nakaratlı şarkıları ile efsane olmuş grup.
Dağılmasayadı Türk metal'inin en iyi grubu olabilecek bir gruptu.
1989veya 1990 yılında izmir konserinde çekilen resimler aşağıdadır.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
ben varken ölüm yok. ölüm varken ben yokum. o halde korkacak ne var. *
gibi edatını kullanmadan benzetme yapmaktır en yalın haliyle.
2007 yılında afyon da yerel bir radyodaki haftasonu programlarından birisinin adıdır aynı zamanda. daha sonra programcı başka bir radyoya geçince metafor da otomatik olarak orda bitmiştir. *
(bkz: butafor)
üniversitedeki hocamın metafor tanımı (kulakları çınlasın): "aslan gibi adam" ibaresinde adamı anlatırken aslan metaforu kullanılmıştır çocuklar. ama adam aslan değil sonuçta, aslan gibi güçlü olduğundan bahsediliyor.
(bkz: metamorfoz)
2007 de konyada kurulan rap grubu.
2008 de enfes isimli albümleri sanal alemde oldukça fazla ilgi gördü.
suikast.de de yeralan albüm oldukça hareketli şarkılardan oluşmakta.
aleni olmayan benzetmedir.
Bir müzik grubu.
istiare anlamına gelen kelime.

ing. metaphor
(bkz: teşbih)
mecaz' dır bir nevi.
meteor ile karıştırılmaması gereken terim.

(bkz: buzzword)
metafor, sevişmek gibidir.
Ve çoğu kişi iktidarsız ya da frijittir... *