bugün

labirentlerine davet eder, cümlelerinin arasında yolculuğa çıkartır. büyülenmiş olarak labirenti terk edersiniz. biraz hüzünlü olursunuz.
kaliteli kalemdir.
Milenaya mektuplar.
Bide kadinlari var bu kafkanin kara kuru herifin teki ama masallah kadinlari diye hacimli bir kitabi var.
dilberay'a mektuplar kitabını okurken göz yaşlarına boğuldum. kitabın sonunu şöyle bitirmiştir;

Eski resimlere baktım
Daldım bir cigara yaktım
Resmine bir mermi çaktım
Gelmezsen gelme...
milena'ya gerçek aşkı yaşatan kişidir. yada bana öyle geliyor. eğer karşı cinsten biri olsaydım milena olmak isterdim. aşk gibi bir duyguyu bu kadar güzel yansıtan ve aşık olduğu kişinin üzerine bu denli titreyen biri olabileceği başka bir insan evladı için aklıma gelmiyor. öyle güzel mektuplar yazmıştır ki şiirlerde saklanan gizli anlamlar yazılanlara hayran kalmıştır**
ayrıca (bkz: briefe an milena)
oğuz atayın tehlikeli oyunlar adlı romanının kahramanı olan hikmet'e "münasebetsiz böcek!" diyerek değişim adlı uzun öyküsüne gönderme yaptığı praglı yazar.
mektuplar...
Hayatının büyük bir bölümünü acılar içinde geçirmiş usta bir yazardır abimiz. Genelde anlaşılması incelik isteyen vurucu kitaplar yazmıştır. Candır...
--spoiler--
''eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?''
--spoiler--
Okumaktan hiç sıkılmadım dedirtir Kafka . Kafka okuyan ayrıcalıklıdır ya. Canan Tan , Kahraman Tazeoğlu okumaktansa Kafka okurum.
--spoiler--
Bence istediğin zaman yalnız kalabilmek mutluluğun en önemli nedenlerinden biridir.
--spoiler--
--spoiler--
''Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında.''
--spoiler--
--spoiler--
''Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım.''
--spoiler--
dava kitabı elimde şu an sözlük . aşk acısı çekiyorum amk okusammı okumasammı bilemedim.
fazla gerçekçi ve dolayısıyla mutsuz yazar. dönüşümü yazmasaymış ben de daha mutlu biri olabilirdim. belli ki milena yı da güzel sevmiş.
kitapları okunduktan sonra kitapların incelemelerinin de okunması gereken yazar.

örneğin dönüşüm falan öyle basit bir hikaye değildir, içinde belli başlı mesajlar vardır. dava da aynı şekilde.

olayların geçtiği mekanın mimarisinde bile gizli mesajlar verir kafka. o yüzden kafka'dır zaten. sadece milena'ya aşk mektubu yazdığı için seven kezbanlar falan varsa uyarayım.
üstüne yazılması gerekenler yeterince yazılmış yazar. son günlerde dönüşüm kitabını tekrar okuyorum. kendisine hayranlığım bir kat daha artıyor bu kitabı okuduğum zaman.
dönüşüm ve dava gibi eserleriyle tanınmış, milena'sına vurgun, büyük yazar. aforizmalarını bir kitapta toplamıştır.
Isminin özgürlük anlamına geldiğini eşsiz yazar.
bir clive cussler romanı okumak yaklaşık 5 saat sürerken, kafkaya ait aynı kalınlıktaki bir kitabı okumak en az 1 hafta sürmektedir. benim deneyimim bu. çin işkencesi. bi daha mı, cıx, okumam. kasvetiyle ruhumu çürüttü.

not: samsa hariç. o eğlenceli sayılırdı.
şato diye bir romanı var. Oku oku bitmiyor amk.
son derece güçlü ve vurucu bulduğum #26091883 sözünün çıktısını dayanamayıp, buzdolabıma yapıştırsam da aşağıdaki de bir çıktıyı hak etmektedir kanımca. zaten olan oldu buzdolabı ve ev tanınmaz halde, yapacak bir şey yok.

--spoiler--
''beyinlerimiz savaşsın isterdim, ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.''
--spoiler--
Aforızmaları ile etkileyen, dava ve dönüşüm isimli kitapların sahibi olan, mılena adlı kadına asık yazar. Son dönemlerde daha çok popüler olmuştur.
Dünya edebiyatının hiç şüphesiz görüp görebileceği en iyi yazar. Oğuz Atay'ın etkilendiği ismilerden biri.
''Şu anda çekilmez bir haldeyim.Yorgunum, uykusuz, hüzünlüyüm.. Sanki bir şey beni engelliyor ve özgürleşemiyorum.'' sözünün sahibi yazar ama insan...