bugün

cem yılmaz'a göre konuşurken 10 dakika içinde sevişme ihtimalinizin en yüksek olduğu dildir.
sömürge kültürlerde ingilizcenin alternatifi.
rc lens taraftarı olduğum için daha çok çalışıp, daha iyi öğreneceğim dildir.
ulan böyle bir marifetmiş gibi anlatılıyor ya fransızca, bak zerre itibar etmeyin bu sözlere. Yok kardeşim, ben yıllardır fransızca ile hasbıhali olan bir adamım, auxquelles'ler, lequel'ler, subjocntif'ler falan cidden zor. Yani şimdi fransızca biliyorum denilince karşıdaki direkt şöyle düşünüyor.

-vayy, fransızca biliyormuş. Süper keşke ben de öğrensem, ama bir gün öğrenicem süper dil.

Yok kardeşim, yani ilk sözcüklerin çıkışı, tonlanması, fonetiği falan cezbedici gelebiliyor ama işin detaylarını öğrenince illallah diyorsun. Türkçeye karşı geliştirdiğin komplekste cabası, hala öküzlük yapınca "Afedersiniz" demeyi öğrenemedim, hep pardon hep pardon. Ben tavsiye etmem, öğrenci olarak görmüyorsanızda dilin vatanına gitmedikten sonra böyle kurslarda, dershanelerde öğrenilecek bir dil de değil baştan söyliyeyim.
dünyanın en güzel üç dilinden biridir.*** öğrenme aşamasında etmediğiniz küfür kalmaz ve defalarca bırakıyorum lan ben bu işi dersiniz. ancak bir kere severseniz tüm zorluklarına rağmen bırakamazsınız. öyle de bağlayıcı bir dildir. ayrıca çok da etkilidir.**
elfçe gibi, büyülü ve melodik.
kelimeleri "la", "le" ile erkek veya dişi olarak ayrılan(ayakkabı dişi, ekmek erkek), öğrenirken hep "lan şu kelime erkek miydi dişi mi" deyip, zırt pırt sözlüğe baktığım, baktıkça daha çok kastığım dil. ilk başladığınız zamanlar ise bilmediğiniz kelimenin ne olduğuna sözlüğe baktığınızda bazı kelimelerin cümle içindeki farklı yazılışlarından dolayı bulamazsınız. ingilizceye göre daha zor kesinlikle ama konuştuğunuz zaman bir bok oluyormuş gibi herkesin dönüp sizi pür dikkat dinlemesi zevklidir, tribe sokar hani... *
özellikle bir fransıza aşık olununca insanın normalden 10 kat hızlı öğrendiği dildir.ayrıca 1 sene fransada yaşamak dili kendisini öğretmesine zorlayacaktır.*
neredeyse kendimi bildim bileli öğrenmek konusunda garip bir takıntım olan mamafih ''yarın, birgün'' derken öğrenemeden 20 yaşına geldiğim, geçen hafta nihayet hafiften çalışmaya başladığım baş belası dil... ilk birkaç gün çok kolay gibi görünüp keyifle öğrenirken, bir aşamadan sonra devamlı ''nasıl oluyor ki şimdi bu'' gibi cümleler kurup kafamın allak bullak olmasına sebep olmuş, yine de ne pahasına olursa olsun kursa mursa gitmeden kendi çabalarımla öğrenip şakır şakır konuşmaya inat ettiğimdir. ne yapayım kardeşim, j'adore français işte yahu!..
XIV. Louis tarafından kimsenin bozamaması için iyice zorlaştırılması emredildiği için çok zor ve karışık olan dildir.
şarkılarındaki fransızca konuşma dilindeki fransızcadan kesinlikle daha güzeldir ha konuşması da kötü değildir anlamasanız bile dinleyesiniz gelir oturup dinlersiniz. güzel bir dil. *
latin dillerinin temeli olduğundan kesinlikle öğrenilmelidir. fransızca'yla birlikte italyanca, ispanyolca gibi dilleri rahatlıkla götürebilirsiniz.
35 yaş üstü fransızlarla konuşulduğunda şiir gibi gelen ama genç ve yabancı uyruklu * fransızlar tarafından bolca argo kelime ve küfür katılarak çirkinleştirilen dil. avrupa birliğine giriş sürecince, ab yönetim merkezlerindeki * anadil olması sebebiyle önemi de artmaktadır.
kusarcasına konuşulan bir dil.
ingilizceden daha mantıklı, tutarlı, bu yuzden daha zor olan dildir. fransız edebiyatının cok gelismis olmamasına sasmamalı. ingilizce ezber dili ise, ingilizce'de kalıplar varsa, fransızca'da kurallar vardır, turkce'deki gibi. fiiller turkcedeki gibi ben,sen,o,biz,siz,onlar olarak 6 farklı şekilde cekilir, bu yuzden ingilizler anlam veremese de, aslında turklerin anlayabilecegi bir dildir. bu dile bir kez merak salan için sen-siz ayrımının bile olmadıgı ingilizce dil olarak bile gorulmez, basit kacar.
avoir fiillerinin bize *dağdaki adam fotoğrafıyla öğretildiği güzel bir dildir.
Sömine karsisinda kirmizi sarap icerken konusulacak dil.Azdiran dil. örnek icin bakiniz: http://de.youtube.com/watch?v=sHiMDB19Dyc
türkçe sandığımız pek çok kelimenin kökeninin uzandığı dil.
italyanca bilenlerin ozellikle kelime olarak cok rahat ogrenecegi dil.
bilinmediği takdirde fransa hükümetinin ülke sınırları içine kimseyi sokmadığı, soksada asla çalışma izni vermediği dil.
gün geçtikçe öldüğü söylenmesine rağmen hala diplomasinin iki başat dilinden biridir. latinceden kalan diller arasında en az bozulan dil olduğu söylenmektedir.
suan ki fransanin yerinde bundan yuzyillar once galya vardi, ve bu galyalilar galce konusuyorlardi. galya avrupa da roma imparatorlugunun fethedemedigi kucuk bir ulke olarak kalmis ve uzun sure de direnisine devam etmisti. nitekim romaliara teslim olmalarina ragmen romanin resmi dili latinceyi ogrenmemekte israrciydilar. bundan iskillenen bilmem kacinci sezar galyada latinceyi resmi ve zorunlu dil haline getirince galyalilarda kendince bir yol buldular ve sessizce isyanlarini surdurduler. sonucta da galcenin latinceyle harmanlanmasiyla fransizca dogdu.
fransizcanin ancak 16.yyda bugunku konusuldugu hale donusebildigini de belirtmeden gecmeyelim.
aşk dili .
yüzyıl kadar önce ingilizce ile birlikte en popüler dillerden biriydi. çarpık gramer yapısı ve komik fonetiği yanında fransa'nın giderek azalan siyasal gücü neticesinde fransızların sömürerek zorla konuşturduğu insanlar dışında pek bir kimsenin takmadığı diller arasında yerini almıştır...

günümüzde fransızlar ve frankofonlar dışında sadece meraklılarının ilgilendiği bir lisandır.
Dünya'da yaklaşık olarak 200 milyon insan Fransızca bilmektedir. 128 milyon insan Fransızca'yı anadili veya ikinci dili olarak konuşurken, 54 ülkede 72 milyon insan tarafından da bilinmekte ve konuşulmaktadır. Başta Fransa olmak üzere Kanada, Belçika, isviçre, Afrika, Lüksemburg ve Monako'da konuşulur.

Fransızca; ispanyolca, Portekizce, italyanca, Katalanca ve Romence gibi Roma imparatorluğu'nun dili olan Latince'nin devam dillerindendir.

Fransızca tarih içerisinde Roma Galyalılarının kelt dillerinden ve Roma sonrası frenk göçmenlerinin cermen dillerinden etkilenmiştir.

Fransızca 29 ülkede resmi dildir. La Francophonie denilen Frankofon Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Birleşmiş Milletler'in bütün altkurumlarında ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmi dildir.

Avrupa Birliği verilerine göre 27 üye ülkedeki 129 milyon insan (497.198.740 %26'sı) Fransızca konuşmakta ve bunun 65 milyonu (%12) anadili, 69 milyonu (%14) ise ikinci dili olarak konuşmaktadır. Bu verilere göre Fransızca birlik içerisinde ingilizce ve Almanca'dan sonra en sık konuşulan 3. dildir.