1. 1.
  dünya da en çok konuşulan 2.lisan.
  6 -1 ... febe
 2. 2.
  brezilya hariç tüm latin amerika ülkelerinde resmi dil..
  ispanyolca - türkçe sözlük : http://sozluk.webdeyim.net
  6 -2 ... hizir
 3. 3.
  öğrenilmesi gayet kolay bir dildir. Ayrıca Türkçeye benzer ve bu özelliğiyle insanı ihya eder. ama almanca gibi artikel saçmalığından kurtulamamıştır.
  6 ... maksat muhabbet
 4. 4.
  dünyanın güzel dili. bir dönem cervantes enstitüsünde kursunu aldığım sonra mecburiyetten ara verdiğim ama öğrenmeye yemin ettiğim süper dil. en iyi öğrenilebilecek yer cervantes enstitüsüdür. hocaların büyük bölümü ispanyol geri kalanı da ana dili ispanyolca olan ülke vatandaşlarıdır.
  2 ... africa
 5. 5.
  masculino ve femenino diye bir kavramın dili anlamak için öğrenilmesi gereken bir dildir...italyancayla benzerlik gösterir...
  3 -1 ... i dont need that shit
 6. 6.
  dunyada cinceden sonra en yaygin ve en cok ulkede resmi dil olarak kabul edilen; okyanus esintisi ferahliginda, ates koru sicakliginda ses dokunuslarina sahip fantastik bir dildir
  3 ... celibon
 7. 7.
  (bkz: erasmus) ile gittiim ispanyadan az çok öğrenerek döndüğüm, ispanyollar tarafından çok hızlı konuşulan, yazıldığı gibi okunan şahane bir dildir. O kadar şahanedir ki dünyada birsürü insan bu dili konuşur, yazar, şarkısını söyler vs..
  Türkiyede pek kaynak yoktur. inci Kut ablamız olmasa bizi aydınlatan da pek olmayacakmış
  En önemli kelimeleri ; si, pero, bueno, no, que, que bien, hola olarak sıralanabilir.
  3 -1 ... tatzo
 8. 8.
  grammer olarak ingilizcenin birebir aynısı olan dildir kendisi, örnek vermek gerekirse; que es el amor? = what is love? = aşk nedir? demek gibi bişeydir ki gördüğünüz üzere ingilizce bilen biri için oldukça kolay bi dildir..
  4 ... jeun turco
 9. 9.
  ingilizce ile kesinlikle bağdaştıramayacağımız bir dil olduğu kanısındayım ki zaten bunu subjuntivo grammer yapısını ingilizcenin bi yerine yerleştiremediğinizi gördüğünüz de siz de anlayacaksınız.
  yeni öğrenecek arkadaşlarımıza ilk olarak çok kolay olmadığını, öyle ingilizce gibi "iki film bi müzk kapatırım ben bu işi"ci olmamalarını tavsiye ederim. Ne Aventura'lar ne Gypsy Kings'ler geçti bu yoldan.

  "Hola?"(naber), "Que tal?"(Nasılsın), "Como te llamas?"(isim neydi?), "Hablas español?"(ispanyolca konuşuyo musun?), "Pero no hablo español"(Ama ben ispanyolca konuşmuyorum) kalıplarını bilerek ispanya'da gününüzü kurtarırsınız.
  Hele bir de bir latin güzeli (ya da okuyan arkadaşın cinsiyetine göre yakışılı), bir "insan olmayan" fakat öyle nitelendirilen birine "Soy turístico y no tengo nada hacer por este noche, conoces estos lugares?" (ben turistim bu gece için yapıcak bi işim yok, buraları bilir misin?) derseniz, heh işte o zaman gecenizi de kurtarırsınız.
  Korkmayın ha ispanyollar öyle korkulası yapışık yılışık adamlar değillerdir, daha kötüsüne rastlamadım diyebilirim, hele bir de turist söz konusuysa, isminizi bilmesine bile gerek yoktur, her türlü misafirperverlik gelir elinden.
  Zevkli dil, zevkli insanlar, eğlenmesini bilen güney sıcağı dili ve insanı, daha söze gerek var mı?*
  19 -1 ... chemsuk
 10. 10.
  Unutmadan söyleyelim,
  ispanyolca öğrenecek arkadaş bu bilgiyi ardına komasın,
  Öğrendiğimiz ispanyolca ispanya'nın güneyinde andalucia (ki bu bildiğimiz endülüs ten gelmedir dikkat buraya) denen bölgede konuşuan saf ispanyolca dır; ona "castellano" diyorlar. Bir de katkılıları var, mesela: Cataluña bölgesinde konuşulan katalanca, pais vasko'da bask dili, Galicia da Galiçyaca konuşulur aman ha gaza gelip "ehen de öğrendim ben ispanyolcayı fethedicem ispanya'yı" dersiniz, sonra "ben no hablo ispanyolca, idioma vücut, sabes sen?" dersiniz patlarsınız aman nolur nolmaz yazalım biz suçlu çıkmayalım dedik. Olurda gidilip görücelecek yer olursa aklınızda tek tavsiyem "Sevilla" olacaktır, orada ki insanlar siz ispanyolca nın hasını konuştuğunuzda yüzünüze bön bön bakmayan dünya tatlısı insanlardır, dayanamaz yersiniz.**
  -Peki hani ben turist olucam o gezidrecek hani o olur mu orda?
  -Neden olmasın?
  -Peki kurtaracak mı beni, gece hani...
  -eeoooo... (dumur vaziyet)
  6 -1 ... chemsuk