bugün

Görüntüyü, ışığa karşı duyarlıklı cam, kâğıt vb. bir yüzey üzerinde özel makine ile tespit etme yöntemi.*
(bkz: gülümseyin çekiyorum)
tartısmalı da olsa bir sanat dalı.

edit:ben tartısmam o ayrı. *
tartışmasız bir sanat dalı.
çoğu insanın 'resim' ile arasındaki farkı bilmediği hede.
(bkz: ara güler)
(bkz: fotograf makinesi)
(bkz: dijital fotograf makinesi)
bakılan her yerin fotoğraf kareleri halinde görülmesine neden olan sanat dalı. *
doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir.
yaratıcısından daha uzun yaşayan; savaşlara, barışlara, ölümlere, doğumlara, yazlara, kışlara tanıklık eden eskise de değişmeyen varolmanın manzaralı kanıtı.
anların hapsedilgi zaman kutusu.
http://www.mehmetercelebi.com
sözlüğün türkçe karakteri başlıklara taşıyamamsı sebebiyle, doğru yazılan kelime. efenim, foto ışık, graf da makina anlamına geldiğine göre, ışık makinası olaraktan çevrilebilir. burada esas olan objeden yansıyan ışığın, objektif içindeki mercekten geçip, filme yansımasıdır. fizikte aynalar, mercekler konusunda sıksık rastlanılan görüntü işte bu şekilde anlam kazanmaktadır. tabi bu anlamın değeri, fotografçının hünerine bağlıdır. kompozisyon, ışık, doğru mercek ayarı bunların hepsi bir bütünü oluşturam ayrıntılardır.
şahsım siyah beyaz insan fotolarına meraklıdır. insan doğanın en mükemmel yaratığıdır. tüm kusurları, hırsı, utançları, gururu herşeyi fotograf kağıdında yalın olarak görülebilir, okunabilir...
pilli bebek in uyandırmadan albümünde yer alan son şarkı.

bir siyah beyaz fotoğrafım ben
tozlu raflardayım eski albümlerde
yağmurlu günlerde alçak gönüllü
bir su birikintisiyim

şehrin karanlık sokaklarında
donu düşük çocukların yaktığı
kağıttan bir gemiyim
yüzüyorum.. yüzüyor muyum..
bilmiyorum.. bilmiyorum..

bir gün batımıyım güneyde
bir akşam vaktiyim
ucuz bir şarabın şişesiyim, denizde
yüzüyorum.. yüzüyor muyum..

biliyor musun bir gün
bir yağmur sonrası
siyah beyaz bir fotoğraf
bulacaksın yerlerde

işte o an
bir kıpırtı yüreğinde
ve iki damla yaş olacağım
güneşli gözlerinde.. gözlerinde..
gün geçtikçe bilgisayarların içine tıkılı kalan; elimize alıp eskidiğini,yıllandığını hissedemediğimiz şey.
cep telefonlarıyla çekilebilmeye başlandığı günden beri türk milletinin daha bir haşır neşir olduğu,insanları * gördükleri her anı dondurma hastalığına yakalattıran, çekilebilirliği kolaylaştığından beri herkesin ustası olduğunu sandığı ve herkesin içine etmeden önce sanat dalları arasında bambaşka bir yeri olan oluşum.
ışıkla resim yapmaktır.
ışıkla resim çizme sanatı...
birkere resim degil fotograf , resim dıyenlerı uyarmalı kesınlıkle . enstantene, objektıf,netlık vs gıbı ayarları ögrenerek baslanır fotograf sanatına. turkıyenın önde gelen fotograf sanatcılarından bırısı mehmet arslan guven'dır. ögrendıkce zevkı artar , cektıkce cekesınız gelır fotografı. bence anların ve anıların tek saklayıcısıdır fotograf.
7 dakika 20 saniyelik pilli bebek saheseri.
nesne ve objelere anlam yüklemektir.

"fotoğrafla ölüm arasındaki bağ, hiçbir fotoğrafın peşini bırakmaz." *
birbirinden güzel fotograflar görmek için;

http://www.fotokritik.com
fotoğraf zamanı dondurur. geçmişimizi hatırlarken o dondurulmuş, belgelenmiş an, bir refarans noktası haline gelir hayatlarımızın belleğine.
melih cevdet anday'ın geçen zamana dair çok güzel bir şiiri.

dört kişi parkta çektirmişiz,
ben, orhan, oktay, bir de şinasi...
anlaşılan sonbahar
kimimiz paltolu, kimimiz ceketli
yapraksız arkamızdaki ağaçlar...
babası daha ölmemiş oktay'ın
ben bıyıksızım,
orhan, süleyman efendi'yi tanımamış,
ama ben hiç böyle mahzun olmadım;
ölümü hatırlatan ne var bu resimde?
oysa hayattayız hepimiz.
ışıkla yazmaktır.. yaşamı saniyenin 4000/1 i kadar dondurabilmektir..

hayattır..
güncel Önemli Başlıklar