bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    sokak köpeği olmasına rağmen, Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi'den 50 lira gibi abartılı ve yüksek bir fiyatla atatürk'ün satın aldığı, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulan, Ulu önderin en sevdiği köpeğin ismi.
    5 ... sulh
  2. 2.
    atatürk'ün köpeği 2004 yılından itibaren doldurulmuş hali anıtkabir'de sergilenmektedir.
    4 ... lucky strike
  3. 3.
    mustafa kemal atatürk'ün köpeğinin adıdır aynı zamanda.
    2 ... allahuekber woohoo
  4. 4.
    bir kişinin, dayısının oğluna dayı demesi durumuna verilen isimdir.
    ... msndekigulenadam
  5. 5.
    (bkz: atatürk ün derisi yüzülen köpeği)

köpek
    ... siz hepiniz ben tek
  6. 6.
    fox tv'nin türkçe okunuşudur aynı zamanda.
    ... templeton peck
  7. 7.
    tekalif-i milliye emirleri ile zaten savaşlardan yılmış ve Fakir olan vatandaşı yarı yarıya fakirleştiren bir liderin köpeğinin adıdır. halk kuru ekmeğe talim ederken, tarhana ve buğday çorbasından başka yemek bilmezken, ayağında yırtık çarıkla dolaşırken lider Yurt gezilerine foks ile çıkmıştır.

ayrıca adı neden ve niçin foks, bilen beri gelsin.
    -4 ... korku bilmez soyumuz
  8. 8.
    mustafa kemalimin ulu önderimin sevdiği köpeğinin adıdır. göt büyüterek m. kemale laf edenler sizedir bu lafım bu kopegin tirnagi dahi sizden degerli...
    2 ... septemberstorm
  9. 9.
    Atatürk'ün köpeğine verdiği ve gunümuzde de kullanilan isimdir.
    ... snowmen
  10. 10.
    atatürk'ün paunter cinsi köpeğidir ve atatürkle beraber sayısız gezilere katılmıştır. normalde çok uslu bir köpekken yaşlandıkça giderek huysuz bir kopek olmaya başlar. birgün atatürk'ün elini de ısırır, fox'u çiftliğe götürüp kontrol altına alırlar, bir sure sonra durumu kötüleştiği için çiftlik baytarı tarafından iğneyle uyutulur. atatürk fox'un ölümüne çok üzülür bunun üzerine çiftlik müdürü atatürk'ü mutlu etmek için köpeği doldurup çiftliğe koyar. atatürk, birgün camekanın önüne gelip foks’u canlı gibi görünce birdenbire çok şaşırır, bir sandalye ister ve oturur. cansız köpeğe uzun uzun bakar ve bir müddet sonra;“sevdiğim bir köpeği bu halde göremem, bunu derhal buradan çıkarttırın ve çiftlikte müsait bir yere gömün” diye talimat verir. atatürk daha sonra ayrıca “foks esasında bana fenalık yapmak, canımı acıtmak için ısırmadı, öyle olsaydı ben onu hissederdim, o öyle bir köpek değildi. onun içi o doldurulmuş halini içime sindiremedim” der. foks'un dondurulmuş hali günümüzde kurtuluş savaşı müzesi'nde sergilenmektedir.
    ... bir tirrek sevdim uzaklarda