bugün

tamam bir lost değil ama lost bittikten sonra beni az da olsa oyalayacağını düşündüğüm diziydi. yayından kaldırılma kararını kınıyorum.

(bkz: kın)
biteceği kesinleşmiş dizidir. ey amerikan halkı bu dizi izlemezsiniz de birbirinin kopyası olan csı'ları doktorluk dizilerini dedikodu dizilerini nasıl izlersiniz aklım almıyor. siz mi çok akıllısınız yoksa ben mi birşeyden anlamıyorum çözebilmiş değilim.

not: csı ve doktor dizilerinde de iyi diziler var yanlış anlaşılmak istemem ama csı lasvegas newyork miami gibi bir diziden 3 kopyaya ne gerek var derdim bu.
lost'un ardından dizisiz bırakmıştır bizleri.
(bkz: üşüyoruz abc)
15. bölümünden sonra insanı bağımlılık haline sokan dizidir.
(bkz: durduramıyoruz efenim izliyor)
aşağıdaki linkten ABC olcak nonoşa mesaj gönderebilirsiniz.Hatta gönderiniz ki dizimiz en azından 1 sezon daha devam etsin. (bkz: are you insane ABC seriously)
`http://abc.go.com/site/contact-us`
20. bölümü ile yine beni benden almış dizidir.
--spoiler--
bi kere giriş çok klastı yahu, kaç bölümdür şefin açıklamasıyla başlayan geleneğin aksine bu sefer previously... ile başladı ve girişte özet geldi. valla çok cooldu yani. * o diil de simon yüzükle birlikte tüydü, acaba kötü adamlara katılacakmı merak etmekteyim. ama final ile kısmen beklediğim bir şekilde janise gelip yardım istemesi kötü adamlara ayar çekecek gibi duruyor da hadi hayırlısı. * bu arada janis açığa çıktı sonu yakındır gbime geliyor, bişey değil hamile kızcağız ona üzülüyorum. marka ayrı bi üzüldüm yahu bir yandan karısı bir yandan blackout iki arada bir derede valla. bitmesine 2 bölüm kala baya soru işareti oluşturdular. gelecek bölümde sanırım 29 nisanı göstercekler. olaylar kadere bağlanmış gibi duruyo ama bakalım? bu arada bu hızlı gidişatı dizinin ömrünün 1 sezon olarak karar kılınmasına bağlıyorum, zira 15 marta çok çabuk geldiğimizi düşünmüştüm. dizinin kaldırılma riskine karşı olayların askıda kalmamasını sağlamak için erken geldiğimizi düşünmekteyim an itibariyle.
--spoiler--
not: idda ediyorum abc yöneticilerini eşşek sudan gelinceye kadar dövmek isteyen 1000 kişi bulabilirim.
amerikalıların beynine tüküreyim, şunu izlemediniz ya gossip girl'deki elemanlar peşinize düşsün e mi. ilk bölümünden itibaren acayip sarmış, efsanevi bir diziydi bana göre. arşivlerde mutlu olsun.

yalnız söylemezsem çatlarım, bu dizi dünyanın en mal çiftini barındırıyor.

-burdan sonra az biraz spoiler olabilir-

olivia ve mark nasıl insanlar arkadaş? hatun flasforwardında başka bir adamla takıldığını görüyor. üstüne o adamla tanışıyor. önce köşe bucak kaçıyor falan. mark'la konuşuyorlar, biz ayrılmayacağız şöyle seviyoruz böyle aşığız bilmem ne. hop sonra bir bakıyoruz bir tane savant çıkıp "olivia simcoe o hacı, bu mark yavşağının bakışlarına uyuzum zaten" gibi laflar ediyor. olivia ile lloyd'da kıkırdaşmalar, bakışmalar gırla gidiyor. sonra sudan bir sebepten lloyd'un evine gitmeler, flasforwardımda nasıl hissettiği hatırlıyorum deyip adamın dudaklara yapışmalar. hadi bu işin olivia ayağı. ya mark salağına ne demeli? lan zaten sizin flashforwardlarda durumlar çok fena, sen niye evi terkediyorsun? hadi evi terkettin, karınla lloyd'un yakınlaştığını farkettin niye duruma müdahale etmiyorsun da o savant adama* "olivia simcoe dedin. olivia mutlu olacak mı?" diye soruyorsun o emrah bakışlar eşliğinde?

-az buçuk spoilerimiz sona erdi-

yani bu dizi bitiriliyorsa buna en büyük sebep; emrah kaşları tek tek yolunası mark benford ile eskiden desmond'ı*, şimdi de lloyd'u nasıl kafaladığını bir türlü anlamadığım erkek tipli karısı olivia'dır.
izleyicilerin bir sezon daha devam ettirme isteklerinin kabul görme ihtimali yoktur. Çünkü hikaye bu sezon sonu bitecek şekilde şekillendirilmiştir. iş işten geçmiştir artık.
her bölümde, biteceği için abc'ye daha fazla küfür ettirten dizi.

son bölümün fragmanı:
http://www.youtube.com/watch?v=S9puGYLCcNM&feature=player_embedded
Bu sezon sonu tamamen bitecek dizidir. Fakat son fragmanda seslendiren amca sezon finali diyor.Kafam karıştı lan yoksa devam mı edecek?
bitip bitmediğini anlayamadığım dizidir. yani bölümün sonunda resmen "eee?" dedim ve heralde bir bölüm daha olacak diye düşündüm. ama sezon finali diye biliyordum ben de herkes gibi.. imdb'nin sitesinde de bir bölüm daha olduğu gözüküyor. hangisine inanacağız, anlamadım...

http://www.imdb.com/title...1441135/episodes#season-1
22.bölümle son bulacak dizidir.

fragmanda sezon finali denmesinin sebebi fragman yapılırken dizinin ikinci sezona devam edilmeyeceği gibi bir şeyin ortada olmamasıdır. eğer başka bir kanal satın almazsa ne yazık ki 27 mayıs'da yayınlanacak 22.bölüm ile son bulacaktır.
lost gibi saçmalığı 6 sezon salak salak devam ettirdiler de bunun hikayesi mi kısırlaştı? yapmayın lütfen.
1. sezonun 21. bölümü yayınlanmış dizidir. 22. bölümde biteceği kesinLeşmiş dizidir.
--spoiler--
Sonunda 29 nisana geLdik yaw. Ne günmüş be arkadaş * Herkes kendi derdine düşmüş durumda... DoğaL oLarak dizinin en heycanLı bölümü de sezon finaLi olacak. Ama bu böLümden oLayLara giriş yapmamız çok iyiydi bence. Mark dışındaki geLişmeLer fena değiLdi bana göre. Sinirimi bozan tek şey Mark'ın her şeyi bu kadar çabuk kabuLLenmesi oLdu. Ama onu da "sezon finaLi geLiyor uzatmanın aLemi yok, zaten dizi de bitiyor" şekLinde bir yorumLa senaristLerin kasten yaptıklarını düşünüyorum. Öte yandan herşey kopma noktasına geLmiş 29 nisan, öngörüLerdeki oLacakLara ramank kalmış, Mark'ın afaLLaması da normaLdir kanımca. BekLemezdim böyLe birşey ama normaLdir. * Kısaca Mark'ın başına geLenLer öngörüsündeki gibi geLişiyor, aLkoLe de başLadı, şimdi bi tek ofise gidip oLayı çözmesi ve vuruLmayı bekLemesi kaLdı. En akıLLıca davranan OLivia oLdu bu böLümde bana göre.. ALdı kızını evden ve marktan uzağa gitti. Ama Simco birşey buLmuş gibiydi, sanırım önümüzdeki böLümde onu eve getirecek. Diğer yandan Afganistanda geLişen oLayLar da düşündürücü... Tracy'nin deneyLeri görmüş oLması Jariko'nun da bu yüzden onun peşinde oLması ve oradaki deneyi yapanLarın da Amerikan hükümeti tarafından gönderiLmiş oLması tüm bunLarın ardında devLet mi var? sorusunu akLa getiriyor.. ÖyLe de oLacak gibi duruyor ama dereyi görmeden paçaLarı sıvamayaLım di mi * Neyse, bir de Dem ve Janis oLayı var tabiki, Dem'in Zoey'e herşeyi söyLemesi gitmeyi değiL de kaLmayı tercih etmesi iLginçti bence. Dizi devam etseydi bu üçLü arasındaki iLişki de iLginç boyutLara taşınabiLirdi... NLAP'de oLacakLarı da merak etmekteyim, Simon acaba cidden "iyiLerin" tarafında mı? Bu adamın ne yapacağı pek beLLi oLmaz da o açıdan şüphe içerisindeyim. Diğer yandan Bryc'ın gerçekLeri öğrendiğindeki ani tepkisi NikoL'ü kaçınıLmaz sonuna bir adım daha yakLaştırdı bence, finaLde Bryc'ın NikoL'ü kurtarmasını bekLiyorum ama her an herşey oLabiLir tabi... Sonuç oLarak finaLe günLer kaLa dizi yapabiLeceğinin en iyisini yapmaya çaLışıyor bence..
--spoiler--
lost bittikten sonra birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan zamanlarda ilaç gibi gelmiş dizi. onu da bitiriyorlar mnskym.
gayet de iyi giderken bitirilen dizi.
Sezonun gerçekten de en iyi dizisi. Çekimleri, konusu, herbi' şeyiyle tadından yenmez. Bitti, gitti deniliyor, ancak FlashForward'ı Fox'un satın alarak 2. sezona başlamaya niyetli olduğu konusunda söylentiler ortada dolaşıyor. Tabii böyle bir şey olursa açık sözlülükle belirtmeliyim ki videomu çekip, başlığını "ozix is fingering himself because of overdose endorphine" türevi bir şey yapabilirim. Deli dumrul oldum dizinin bittiğini duyunca. Kış olimpiyat oyunları sebebiyle ertelenmesinin ardında da düşük reytinglerin yattığı söyleniyordu, ancak geri dönüşüyle buna pek inanmak istememiştim. Umarım herhangi bir prodüksiyon şirketi tarafından satın alınır. Hadi Fox, bastır fox.

imdb'de baktığınızda da, pek çok yerde olduğu gibi Lost'tan sonra izlenebilitesi olan diziler arasında gösteriliyor. Bence bu bile devam edilmesi için ayrı bir sebep, zira izleyici sayısında artma sağlanabilir. imza kampanyası, Facebook grubu, taksim meydan'da yere oturmaca falan bir şeyler yapalım yahu!

hebrew: söylemeyi unutmuşum canlar, flashforward'ın feyçbuk sayfasında, delikanlı fanlardan birisi konuyla ilgili olarak kevin.reilly@fox.com'a mail atılabileceğini yazmış. dileyen yüklenebilir.
yoklukta gideri olan dizi. türkü tadında ilerliyordu ki bitirildiğini öğrendim an itibariyle.
orijinal bir fikire sahip dizi. daha doğrusu şöyle demek gerekiyor, fikir orijinal ancak ziyadesiyle basit ve desteksiz, ancak olayların daha sonraki örümü diziyi dizi yapıyor. baştan kurgu ağırlıklı bir dizi olacak gibiydi, ancak sonra fbi-cia hırsız-polis muhabbetine döndü. sezonun ortalarında baya sıkıcı hale gelmişti ancak sona doğru düğümlerin çözülmeye başlamasıyla takip edilebilirliği yine arttı.

ancak bütün bunların üzerinde bence şu var; berbat ötesi oyunculuk.

dizideki benford, simon campos, wedeck ve şu cia adına çalışan fbi ajanı hatunun tavırları o kadar itici, rol yapamadıkları o kadar belli ki.. bu karakterleri artık dizi bağlamında değil, bakalım şu diyalogda nasıl sıçacaklar diye izliyorum. en azından kendimce böyle bir ilginçlik katıyorum. hani kurtlar vadisi bölümlerinde 3 saniye görünen ve ezberlediği 2 cümleyi okuyan figüranlar vardır, onlardan biraz daha iyiler. mimik yapamadıkları ve rollerinin içine giremedikleri için kelimeleri, cümleleri uzatıyorlar böyle etkileyici konuşmaya çalışıyorlar filan. başlarını eğip tepeden bakmalar, gereksiz kasılarak konuşmaların bini bir para.

benford başrolde olduğu için en çok onun rol yapamadığı göze batıyor. başroldeki adamın karakterindeki evrimi, duygusal değişimlerini ve yaptığı şeylerin motivlerini anlayamıyoruz, çünkü joseph fiennes bu konulardan pek haberdar değil. birden bire dyson frost'un suratına gasoline tükürdüğünde "oha yürü be benford, adamımsın, işte dizinin kahramanından beklenen bu" diyemiyoruz. karşımızda top sürmeyi adam akıllı öğrenmeden smaç yapmaya çalışan bir çaylak var gibi. ama smacı yapıyor, çünkü hikayenin ilerlemesi için bunun olması gerek. biz de bu anda oyunculuğa -1 puan daha veriyoruz ve aslında çok iyi işlenebilecek sahnelerin zevkine varamadan diziyi izlemeye devam ediyoruz. bunun gibi durumlar diğer karakterlerde de mevcut.

simon campos karakteri için daha etkin ve o rolün kalıbını doldurabilecek birisi düşünülebilirdi. dominic monaghan yüzüklerin efendisi ve lost'ta oynadığı sidekick ya da farkedilmeyen karakter rollerinde daha başarılı oluyor. aşağılamak için söylemiyorum.

velhasılı, bu dizi devam etmese de olur bence. ne zaman ki oyuncu kadronu adam gibi oynamaya başlar, o vakit bu dizinin değeri artar.
!!!spoiler alert!!!
dikkat!! çok fena spoiler içerir. izlemeden okursanız çok ama çok üzülürsünüz.
--spoiler--
dizinin 22. bölümü olan sezon finalini daha yeni izledim. beklendiği üzere 29 nisan pasifik saatine göre akşam 10.00da bizim elemanların hepsinin, olması gerektiği gibi geleceğini gerçekleşiyor. keiko, hastanedeki elemana kavuşuyor. hastanedeki stajyer kız gölde boğuluyor(aslında kurtalıyormuş) falan filan...demek ki neymiş gelecekten kaçış yokmuş. ancak mark benford isimli baş karakter abimiz "there is another blackout happens"* olayını çözüyor ve çözmesiyle beraber müdür yardımcısı weddeck'i arıyor. tabi o da hemen beyaz saray'ı arıyor ve bütün dünyaya söylüyorki herkes yere yatsın önlemini alsın diye. hemen aramasının sebebi ise diğer yeni bir blackout'ın 10.14te yani zamandan 14 dakika sonra gerçekleşeği gerektiği. ve herkes geleceğe gittiğini görüyor fakat o da ne! bi yerde happy new year 2015 yazıyor ve ben koca bir yuhhhh çekiyorum. millet 5 yıl sonrasına gidiyor ve gelecekten sadece charlie gözüküyor. büyümüş koca kız olmuş 5 yılda. demek ki neymiş? 6 aydan beri söylediğim şey gerçekleşti allah'ıma bin şükür. dizi 5 sezon daha bizimledir. abc olmazsa başka kanal olur. abc aptallık yaptı bu diziyi elinden kaçırmakla. şuraya yazıyorum; bu dizi, lost gibi fenomen olacak ve lost'tan daha çok izleyici toplayacaktır. hele bi dvd'si çıksın millet o şekilde izlesin o zaman görürüz ne kadar izlenmiş, izlenmemiş. finalde charlie'nin gözükümesinin sebebi de şudur: o sniper kullanan adamlar mark'ın blackout'unda geliyorlardı ya, işte onlar geliyorlar fakat mark, hepsini teker teker haklıyor yalnız bütün bina bombalarla dolduğu için 10.14te de patlayacağı için (yani yeni kararmanın olacağı zaman) millet onu öldü zannediyor büyük ihtimalle. bu sebepten dolayı 2015'te charlie'nin : "they found him"* demesinin sebebi budur bence. adam 5 yıl sonra ailesine kavuşucak heralde.
--spoiler--
kısa metrajlı losttur.

lost ile ayrılan tek yön birinde 2 snyede 6 yıllık bir anıya sahip olmanız diğerinde ise 2 dk 17 snye de 6 aylık bir anıya sahip olmanızdır.
şaka maka bitti bu dizi. inanılır gibi değil. finali oldukça güzeldi ancak kafama bazı şeyler takıldı.

buyurun:
--ağır derecede spoiler--
en sondan başlayayım, o gelecek neydi öyle? zenci bebek, 2015 yılı, evrakta bir imza, büyümüş charlie, "onu buldular" demesi. charlie çok çirkin olmuş bu arada.
dylan aynaya yazdı, lloyd da takyon, formül, hesap deyip olayı anladı hemen. neydi o? biz de anlasaydık ya.

gabriel o ipleri doğru şekilde yerleştirdi de uçlarının nereye gittiğini bilmiyor muydu niye söylemedi bakın bunun bir anlamı var diye?
madem bina patlayacaktı, o sarışın herifin adamları niye fellik fellik mark'ı arıyordu?

söylemek istediğim birkaç şey de var.
doktor mu hasta bakıcı mı bir adam var ya sarışın hani keiko diye ortalıkta dolanan. şerefsizin önde gidenidir kendisi. ulan hadi öngöründeki kızın orda olduğunu öğrendin, onu sevdiğinden de emin oldun eyvallah. peki ne diye öngörüsünde boğulduğunu gören, daha birkaç saat evvel yavşadığın kızı sap gibi bırakıp gidiyorsun? ya ölseydi? ya hakikaten biri boğuyor olsaydı onu kurtarmak yerine? olsun, o keiko'suyla uykuya daldı ya el ele, hayat güzel tabii. adi köpek. hala çok kızgınım sözlük.

lloyd'a güldüm epey, kadını eve atacak diye kırk takla attı resmen. "sen de orda olmalısın bunun parçasısın"mış. nah. olivia anahtarı verdiğinde alıp gitseydin o eve, dylan gene yazardı aynaya ki. erkek, dünya tehlikedeyken bile erkek azizim***.
--tehlike geçti sayın okuyucular--
işte bu şekilde bir diziyi daha imdb'nin sanal sayfalarına gömmüş bulunuyoruz. çok güzeldi, heyecanlıydı, daha çok rahat 2 sezon götürülürdü. 1 sezon daha oynasaydı razıydık da gerzek amerikalılar işte, n'aparsınız.
güzel bir finalle bitmiş olan dizi. vallaha yazık, çok da güzel oturmuştu kurgu. ben nasıl olsa yayından kalktı diye derme çatma bir sonla olayı bitirirler, herkes ölür gider falan diye düşünmüştüm ama tam tersi bomba gibi bitti... belki bir kanalın dikkatini çeker de transfer ederler canım diziyi...
22.bölümde biteceği söylenen ama dizi finali değilde sezon finali gibi bitirildiğini düşündüğüm ve içimde azda olsa 'belki devam eder ' gibi bir umut doğuran dizi.
final mi sezon finali mi, akılları karıştıran dizi. yapımcılar da bilmiyor sanırım dizi biter mi, bitmez mi... akıbetimiz ne olur. * 1x22 güzel bölümdü.