bugün

gitmedim, izlemedim henüz ama;

--spoiler--

--spoiler--

ulan filmde mehteran yokmuş. yazıklar olsun diyor ve sırf bu sebepten sinemada filmi izlemeyeceğim diye bir karar alıyorum. osmanlı da savaş denince akla gelen, en gaz ve gerektiğinde en korkunç olan ayrıntıyı unutursanız bende gidip izlemem. bitti.

--spoiler--

--spoiler--
--spoiller--

hocam yanlış anlamasın kimse ama gerçekten olmamış. ben ömrümde bu kadar kötü bir oyunculuğa sahip ekip görmedim. hangisini sayayım fatih sultan mehmet tırt, ulubatlı tırt,
vezirler tırt.

abi anlayamadığım resmen iki tane yakışıklı ile üç tane güzel hatunun üzerine yıkmışlar filmi, ayıp olmasın diye ikide bilgisayar oyunu ile hoop film yaptık olmuş.

sonunda da kucağına bir bebek veriyorlar, hoop "feth ettik ama işte bak, feth etmemize rağmen nasıl seviyorlar bizi, biz barbar değil, peygamberin askerleriyiz, onun emrini yerine getirdik havasını verıp alkışı alıyorlar.

abartılan reklamı yapıldığı kadar matah bir film kesinlikle değil hocam.
amacım kesinlikle trollük falan yapmak değil. bir çoğu filmi çok beğenmiş adeta büyülenmiş falan ama nerde mel gibson un braveheart da ki savaş öncesi konuşması, nerde fatih in gemileri karadan yürüttükten sonra savaş için askerlerine yaptığı konuşması.

olmadı yok yav güzel olmamış, uğraşmışlar emek etmişler ama o havayı verememişler heralde ben şahsen etkilenmedim. bu filmi izlerken herkesin içinin kıpır kıpır olması gerekirken,
koltuğa gömülüp bitsede gitsek mantığındaydım.

ha istanbul un fethini ve aşamalarını analtmaları ve o günlerde yaşananları tarih kitaplarından elli kat daha iyi anlattığı kesin. bence ortaokul lise talebeleri için on numara eğlenceli ve faydalı bir film.

--spoiller--
dün gece kent meydanı avşar sinamalarına gidip bilet almak isterken karşılaştığım manzara beni çook şaşırttı. liseliler bilmez ama eski ssk kuyruklarıvardı gece saat 3:00 da kuyruğa girersin kuyruk şehrin 4 bir ucuna yayılırdı sabah olmadan. aynı onun gibi. Neyse burç sinamasında yerimizi aldık. Filim öncelikle güzeldi. her ne kadar genç bizanslıları rahatsız etse de bir kaç eksiklikle filmin gerçekçilik boyutunuda düşünerek filmin güzel olduğunu söyleyebilirim.

tamam minastrit surlarındaki planor çayırı savaşı değil. gandalffalanda yok (bunu bekleyenler vardı eve ben bunu bu gün gördüm).

filmin oyunculuğundaki bizans tayfası çok başarılı.

he birde ortodox papaz vardı ki dillere destan. tkp ile bir ilgisi olduğunu düşnüyorum. böyle oyunculuk olmaz. konuşmalar sözler vurgular devrimci solcu gençliğin bir ürünü gibiydi adeta.

işin özetine gelirsek; harika değil ama asla kötü olmayan ve kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

he bu arada dur lan buna değinmeden geçemeyeceğim öyle muhteşem yüz yıl da ki gibi sülümanın brazers partileriyapacağını sanan liseli ergenbebeler gitmeyin zira öyle bir sahne yok...
dün 14:53 seansında izledim ve gayet başarılı buldum. değerlendirmeyi türkiyede osmanlı tarihi arka planında çekilen filmler üzerinden yapıyorum. filmin efekt kalitesini 130 milyon dolar harcanan cennetin krallığına kıyasla 17 milyon dolar için yeterli buldum.yazan-yöneten-oynayan üçgeninden yana eleştiri getirilebilir ama kostüm tasarımı, dekor uygulama, kullanılan aksesuarlar ve ses bence kesinlikle yeterliydi hatta oldukça başarılıydı. TARiHiNiZi anlatan yüzlerce film yapmışsanız bir noktadan sonra tarihi olay anlatma misyonunu bırakıp tarih örgülü senaryo altında kakterleri ön plana alan bir film çekmek isteyebilirsiniz, bir nevi puslu kıtalar atlası yada yeniçeriler gibi bir isim altında olabilir bu film. ama eğer bu konuda daha işin başında sayılıyorsanız tarihi olay filmi ve savaş kurgulamanız bana göre gayet doğaldır ve aksiyon nispeten ön planda olduğu için karakterlere yoğunlaşma kısmı ve dialoglar genel olarak eksik kalır bu tip aksiyon yoğın tarihi filmlerde; fakat sultan mehmetin insani yönlerinin vurgulanması ve babasıyla ilişkisi üzerinden istanbulu alma saplantısı anlatılırken verilen gerçek duygusu bu anlamdada filmin bir eksiği olmadığı yorumunu yapmama imkan veriyor.
az evvel anlattım ama tam anlaşılmamış yada eleştri yoksunu, osmanlı deyince, kafalarında akan suları durduran bir sürü sığır tarafından kavranamamış olacak ki bir kaç soru ile anlatmayı deneyeyim birde;

soru 1.) neyini beğendin ulan sığır. hepepe hüpepe diye konuşan fatihi mi? az objektif ol dalyarak, adam konuşmaktan aciz ciyak ciyak ses çıkıyor kıç kadar bi herif, böyle miydi fatih?

soru 2.) neyi anlattılar la film de öküz dikkat ettin mi mehter marşı bile yoktu amk?

soru 3.) ulubatlının olduğu kuleye ki top mermisi attılar ya, ulubatlı metrelerce yüksekten nere atladı da kurtuldu ölülerin üstüne mi düştü de burnu bile kanamadı?
( bak yediği 8 10 tane oku saymıyorum, iman gücüyle o bayrağı oraya dikebilir, buna bile lafım yok sonuçta çanakkale de bir seyit onbaşı olayı yok değil.)

soru 4.) atilla engin' in arena da yaptığı o boktan konuşmayı mı beğendin? bir hükümdar o şekilde konuşma yapsa bırak savaşmayı, fiske vurursam düşmana adiyim.

ulan biraz objektif olun amk. film kötü ha izlenir mi izlenir orta okul lise öğrencileri için istanbul'un fethi ni en iyi anlatan yapıt ama bu kadar...

iki tane eleştriye de tahammülünüz olsun amk. hee on numaraydı film fatih konstantinin amına koydu nede heybetli koydu, kendi savaştı hep maşallah surdan da inmedi adam. yaralandı, yerlerde süründü falan.

hay amk nerenizle izlediniz anlmadım ki, yoksa ben mi yanlış filme gittim?
amerikan glatyatör dizilerinin kötü etkilerinin devamından... sarıklı adamların yerine sürmeli gözlü tipler konunca olacak sanıyorlar, olmuyor. kişisel hikaye olmayınca 70'lerin malkoçoğlu filmlerinin pahalısı oluyor sadece.
yapımcı faruk aksoy'un malum filmlerden kazandığı paranın tümü bu filmin çekilmesinde harcanmıştır.
yazarların ne kadar karşıt görüşlü olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. len bu kadar mı göreceli amk bu film. kafa karıştırmayın la izleyecez işte mk.
ekşicilerin yine beğenmediği film. ulan yarraaaaam git sen yap o zaman da görelim. hollywood türkiye'deydi de biz mi gitmedik?

http://eksisinema.com/fet...3-evet-buyuk-butceliymis/
http://www.beyazperde.com...5/elestiriler-beyazperde/

--spoiler--
yine de fetih 1453, osmanlı mitlerine hayran, yüksek beklentilerinin gazıyla gerçek beğeni arasındaki farkı ayırt edemeyecek çok sayıda insan tarafından göklere çıkartılacaktır muhakkak.
--spoiler--
rekorı kıracağı kesin gibidir.
bir ''cesur yürek''kadar olamamış, insanı sürekli gaza getiren fragmanlarla ve reklam panolarında boy boy gösterilen reklamı iyi filmi berbat olan tarihimsi film.
(bkz: kusura kalmayın ama öyle)
--spoiler--
Fetih 1453 hakkında bir öngörü: Bu film için milliyetçilik ve islam propagandası diyecekler. Türkleri ve islamı kötülese iyi film olabilirdi.
--spoiler--

çoğu kişinin istediği bu olsa gerek. atan çağı kapatmış, doğu roma'yı yıkmış (bizans değil), sen hala "osmanlı şöyle, osmanlı böyle" de.
17 milyon $ harcamışlar, çok çok daha iyisi yapılabilirdi o parayla.

ps: izlemedim filmi, internete düşene kadar da izlemem zaten
güzel bir yapım. yapımda emeği geçen herkesin yüreğine sağlık.
Güzel bir film, etkileyici sahneler çok fazla. Hiç bir dakikasında sıkılmadım.
Diğer yandan insanı düşündürüyor "neymişiz, ne olmuşuz?..."
Bütün ordu namaz kılıyor, şu zamanda öyle bir şey olsa ortalık karışır "gericiler, dinciler, iran gibi olacağız" diye.
Cesaret var, inanç var, hakimiyet var... Artık hiç birine sahip değiliz.
Fatih Sultan Mehmet karakterinin daha heybetli birisi olmasını beklerdim. Ayrıca bütün portrelerinde burnu büyük olan Fatih Sultan Mehmet'in okka gibi burnu olan bir adamın oynaması enteresan.
sonunda fatih istanbul'u fethettiği film.
sonunu bildiğim filmi izlemem aga.
derebeylik sisteminin bitmesine neden olan olayın sinema gösterimi.
Mehteri eksik olan film. Son savas sekansinda soyle 1 dakika da olsa heybetli tuyleri diken diken eden mehter cok iyi olurmus. Kesin dusunmuslerdir ama produksiyon sorunu gibi geldi bana.
mükemmel bir film olmuş,yapanların ellerine yüreklerine sağlık .
bu nedir birader ya? cesur yürek gibi olmamış diyen mi ararsın, film internete düşsün öyle izlerim diyen mi? azıcık sosyal olun gidin izleyin ve ilk defa böyle bir film çekildiğini ve bütçesinin ne kadar kısıtlı olduğunu(cesur yürek, 300 spartalı, yüzüklerin efendisi vb. ne göre)unutmayın lütfen. evet eksiklikler olacaktır olmuşta ama bir yerden başlamak lazım değil mi? adamlar cesur yürek gibi filmleri dizi çeker gibi rahat çekiyor, biz de böyle filmlere kimsenin tıpası yemiyor. o yüzden biraz insaflı olun film başlangıç için çok iyi gidin gidin izleyin mutlaka...
youtube fragman altı yorumlarından bir tanesi:
"Bugün bu film için sokaktaki abiler otobüs kaldırdılar lan sinemaya biletler beleşti bende gittim amk. ibneler gavur malı diye gazlı içecek içirmediler ayran verdiler patlamış mısırın yanına. Ulubatlı hasan sancağı dikince birden herkes allahu ekber diye bağırmaya başladı ayranı üstüme döktüm telaştan. Daha elbiseyi bugün giymiştim 2 - 3 gün daha giyerdim ben onu, abiler gibi sizin ben amınıza koyayım. "

yazarın notu: gülüyorum ama komik mi lan, iran a çeyrek kala diyecem o da çiğ kalıcak, uykusuzun kapağı vardı, ilk ergenekon mevzuu patladığında, onun gibi; diyim bari, "bi bok anlamadık"
ayrıca: şevkinize ben sizin.
dip: anlaşılmayan halkın halidir, sonunda tam tav duruma getirdiler.
sadece bir filmse bu kadar hararetle neden savunuyosunuz amk yeşil kiraz dalları sizi..
yersiz karşılaştırmalar ve eleştriler ile bir süre daha gündemden düşmeyecek olan filmdir. eleştrilerin çoğu doğrudur eksiklikler fazlasıyla mevcuttur ancak ''ilk'' e göre oldukça başarılı bir film olduğunu düşünüyorum. cüneyt arkın filmlerinden bir adım ileri gidildiğinin kanıtıdır bana göre. unutmamak lazımdır ki ilk türk romancılar dahi yer yer araya girip hikayeyi bölüyordu. işin aslı her ilk de olduğu gibi bundada amatörce yerler vardır ancak bunlar büyütüp büyütüp allayıp bullayıp -ki bana göre sırf türk yapımı olduğu için bu abartılar- insanların gözüne sokmamak lazım. ben yeterince keyif aldım. amacına ulaşmış bir filmdir benim nazarımda.
asıl vurgulanması gereken gemilerin karadan gönderilişi basit bir detay gibi işlenmişti. oysa ki bu, tarihi bir dehadır!

1453 de kalıcı makyaj mı vardı lan? karıların kaşlarında dövme var. kıva vardı ok de kaş dövmesi ne arar 1453'de? oldu olacak karı molalarda kavitasyona, lazer epilasyona fln da gitseydi!

fatihin burnu kemerliydi bununki bas bas bağıran rinoplasti!

kapılar açılıp da şehir görünen sahne ikea'nın dandik tuallerinden bile kalitesizdi.

sadece kafasına bir zımbırtı taktı diye herkes bir kadını erkek sanıyor? vay aq! ordaki tüm türk askerleri gerizekalı ya da kördü değil mi?

padişahın pembe kostümüne değinmeden de geçemeyeceğim! koskoca fatih sultan mehmet puantiyeli pembe palyaço kıyafetiyle mi geziyordu?

21 yaşındaki padişahı da babam yaşında herifin oynaması da ayrı muamma.

türkçe konuşan düşman ahalisinden bahsetmiyorum bile!

bu kadar bütçeyle bu film susam sokağından hallice...