bugün

fetih 1453

dün 14:53 seansında izledim ve gayet başarılı buldum. değerlendirmeyi türkiyede osmanlı tarihi arka planında çekilen filmler üzerinden yapıyorum. filmin efekt kalitesini 130 milyon dolar harcanan cennetin krallığına kıyasla 17 milyon dolar için yeterli buldum.yazan-yöneten-oynayan üçgeninden yana eleştiri getirilebilir ama kostüm tasarımı, dekor uygulama, kullanılan aksesuarlar ve ses bence kesinlikle yeterliydi hatta oldukça başarılıydı. TARiHiNiZi anlatan yüzlerce film yapmışsanız bir noktadan sonra tarihi olay anlatma misyonunu bırakıp tarih örgülü senaryo altında kakterleri ön plana alan bir film çekmek isteyebilirsiniz, bir nevi puslu kıtalar atlası yada yeniçeriler gibi bir isim altında olabilir bu film. ama eğer bu konuda daha işin başında sayılıyorsanız tarihi olay filmi ve savaş kurgulamanız bana göre gayet doğaldır ve aksiyon nispeten ön planda olduğu için karakterlere yoğunlaşma kısmı ve dialoglar genel olarak eksik kalır bu tip aksiyon yoğın tarihi filmlerde; fakat sultan mehmetin insani yönlerinin vurgulanması ve babasıyla ilişkisi üzerinden istanbulu alma saplantısı anlatılırken verilen gerçek duygusu bu anlamdada filmin bir eksiği olmadığı yorumunu yapmama imkan veriyor.