bugün

tüm oyuncularına, teknik ekibine, yönetimine teşekkür ediyorum.

sayenizde futboldan soğudum. artık seyretmiyorum maç filan. özetleri bile hem de .
yorum programlarını izlemiyorum artık. düşünsenize kazandığım vakti.

sağolun çoçuklar sağolun.
yüreksizliğiniz, isteksizliğiniz, vurdumduymazlığınız için.

taraftar takıma sahip mi çıksın?
en son hangi oyuncu sahip çıktı bu takıma söyler misin?
futbol takımıyla yatıp kalkan bir ülkeye inat inadına spor kulübüdür. bayan voleybol takımının bütün oyuncularının gözlerinde görünen aidiyet hissi bu taraftara şampiyonluktan daha büyük zevk vermiştir. voleybola ambargo koymuş müessese kulüplerinin arasında kuruluş amacı spor olan bir kulübün 38 sene sonra da olsa girebilmesi türk voleybolu adına bir devrim. umuyorum şu finalleri eczacı yla vakıfbank la değil de galatasaray la beşiktaş la oynama zevkini yaşatır diğer takımlarda spor kulüpleri olduğunu hatırlayıp.
eğer bu hafta beşiktaş maçını da kaybederse hem tarihinin en pahalı kadrosunu sahip olup, hemde tarihinin en kötü sezonunu geçirerek olan takımdır.
(bkz: luis figo/#5136354)
Genelde futbolunu değilde yumruklarını konuşturabilen ve bu gün büyük ihtimalle beşiktaşa yenilecek olan takım.
3 mayıs 2009 beşiktaş fenerbahçe maçı öncesi ev arkadaşımla konuşurken:
-fenerbahçe de ciddi anlamda takip ettiğim ve başarılı olmasını istediğim futbolcular var. dedim
gerçekten de vardı. ve saymaya başladım:
- uğur boral, gökhan gönül, daniel guiza, selçuk.
uğur ve gökhan ın başarıları milli takımımıza yansıyacaktı. keza guiza da şu saatten sonra milli takımda başarılı olursa birinciliği garantilemiş bir ispanya nın etrafa puan dağıtmasını engelleyecek ve ay yıldızlı millilerimizin finallere katılma şansını artıracaktı.***
2008- 2009 sezonunda hiç derbi kaybetmemesine rağmen zirveden çok uzak kalan takım.
ne zaman ne yapacağı belli olmayan takım. üzer, sevindirir, sinirlendirir, affettirir. derbi kaybetmez, gider dandik bir takıma olmayacak şekilde yenilir. "kesin yenilecek" dediğin anda harikalar yaratır, "kazandı" diye son beş dakika maça bakmazsın hayal kırıklığına uğratır. belki de sırf bu yönüyle gönül verilen renklerin sahibidir.
bu yıl ki fenerbahçe nin derbi maçlarını öyle ya da böyle aldığını hatırlarsak bunu maraton koşusunda başarıyı yakalayamayan lakin kısa mesafede en iyi performansı gösteren takım olarak düşünebiliriz. bu durumda derbiler kısa mesafe koşusu, diğer maçlar ise maraton u temsil ediyor. derbilerde nasıl bir psikoloji ye sahip oluyorlar anlamış değilim. şhow yapıyor resmen yahu! büyükleri alır gerisine ellemem der gibi. olsun bu da yeter bize!
ha bu arada şu son kumarhane olayından ötürü fenerbahçe camiasının gerekli tepkisini görmek temennilerim arasındadır!
kutlarım hepinizi canlarım benim!
derbi kaybetmeden şampiyon olamayan tek kulüp. düşenin dostu. futbol dünyasının robin hood'u. *
bu kadar kotu donemde olmasina karsin, as kadrosunun yarisinin eksik oldugu bir donemecte galatasaray,sivasspor ve son olarak besiktas gibi rakiplerine surprizler hazirlayan, kendini buyuk goren ve havaya giren her takima hattini bildiren turk futbolunun guzide klubu.

sampiyonluga oynayan sivasspor ve besiktasi eze eze yenmesine ragmen kendi dalgasinda takilip ligde suan hicbir iddasi olmayan takim. herseye ragmen gonulleri fetheden takim.

besiktaslilara bir kac yil onceki besteyi hatirlatan takim. *
kundağımdaki renk.
king oyununda bir kural:
kupa almaz!
Şu an itibariyle bjk'ye 4-2 yenilip yeni bir rekor kırmış takımdır.
(bkz: Sıçmanın terim anlamı)
(bkz: Gören bjkli sanacak)
(bkz: bkz ın amına koymak)
taraftarlarını üzen takım.

üzüldüğüm de kupayı alamamak falan değil. cidden değil! finale kadar gelmişsin ruhsuz eşekler gibi sahada dolanan 11 adamı görmek koyuyor adama! yahu adam gibi top oynasın takım, 10 fark yesin! ama adam gibi oynasın! topçu son dakikada kendini yere atıp penaltı yaptırmasın!

aziz başkan yeter artık! bırak bizi artık!
aziz yıldırımın defolup gitmesi gereken külüp. getirdiğin o adamı da al s*ktir git.
sampiyonlar ligi kupasi´ni alsa, türkiye kupasi´ni aldiklari kadar sevinmeyecek olan takimdir.
aslinda türkiye sporuna cok katkisi olan, olmasa besiktasli ve galatasaraylilarin baska neyle mesgul olacaklarini düsündürmüyor degil. iyiki varsin fenerbahce. sen de olmasan, bu lig cekilir mi?

bir galatasarayli olarak onsuz bir süper lig düsünemiyorum. her ne kadar türkiye kupasi´na hasrette olsa, bu hasretligi eglencemiz oluyor. sen hic o kupayi alama emi.
matematiksel olarak şampiyonluk şansı devam etmektedir. *
şampiyonlar ligini kazansa türkiye kupasına sevinceği kadar sevinmeyecek kulüp.

(bkz: yok ebenin amı ali sami)
(bkz: türkiye kupasını abartayım derken saçmalayan kişi)
seneye türkiye kupasına katılabilmek için ön eleme oynayacak olan takım.
1982 1983 turkiye kupası finalinde mersin idman yurdunu eleyip kupayı aldıktan sonra, 6 final daha oynayabilmiş, ancak; 1989 da beşiktaş a, 1996 da galatasaray a, 2001 de gençlerbirliği ne, 2005 te galatasaray a, 2006 da beşiktaş a, 2009 ta yine beşiktaş a finalde elenmiştir.

edit: 7 oldu. 2010 da trabzon a da yenildi. seneye görüşürüz. kib. öpt. bye.
tarihinde 4 kez 1968, 1974, 1979, 1982 yıllarında türkiye kupasını kazanmış takım. galatasaray ise 1966 yılında 4. türkiye kupasını almıştı. tabiki kriter değil ama ilgi çekici istatistikler bunlar.
tarihinin en kötü sezonu olarak adledilen 2008-2009 sezonunda;

-futbolda türkiye kupası finalisti olmuş, şampiyonlar ligi'ne türkiye'den katılan tek takım olmuş, ligde derbi kaybetmemiş;
-bayan basketbolda ligi ve kupayı kazanmış;
-bayan voleybolda eczabaşı serisini bitirip şampiyon olmuş;
-erkek voleybolda şampiyonluğu son maçta kaybedip ikinci olmuş ve avrupa vizesi almış;
-masa tenisinde türkiye şampiyonu olmuş;
-atletizmde takım halinde avrupa şampiyonu olmuş;
-yüzmede Türkiye Kulüplerarası Açık Yaş Yüzme Kupası Yarışları'nı kazanmış,
-boksta sporcuları olimpiyat ve avrupa şampiyonaları madalyaları kazanmış,
-yelkende ve kürekte kupalara yine ambargo koymuştur.

şu ana kadar 2008 - 2009 sezonunda takım halinde 293 madalya kazanmıştır. erkek basketbolda ve paf ligi'nde de şampiyonluğun en güçlü adayıdır ve muhtemelen şampiyon olacaktır.

eğer şu tablo kötüyse en kötü senemiz böyle olsun diyorum.
kazanınca seviniriz,
yenilince ağlarız,
şunu unutmayız,
biz fenerbahçeliyiz.
kaderinin yüzyıllık yalnızlık'taki buendia ailesi'ne benzemesinden korktuğum takımım. (bkz: unutulmak)